Nuorten olympialaiset 2016

YOG-2016

Kisat luistellaan helmikuussa Norjassa. Kisoihin osallistuvien luistelijoiden pitää olla syntynyt 1999-2001 eli esimerkiksi Anni Järvenpää tai Viveca Lindfors voivat osallistua kisoihin. Suomi sai yhden paikan naisten kisaan viime vuoden junioreiden MM-kisojen perusteella. Yllättäen Suomi sai tämän vuoden JGP-kisojen perusteella paikan myös miesten kisaan. Harmillisesti Galay on kuitenkin liian vanha eikä voi kisoihin osallistua.

Suomen paikka miesten kisaan tuli niin yllätyksenä, että Suomen taitoluistuliitto ei ole vieläkään päivittänyt asiaa sivuilleen. Tiedä sitten löytyykö Suomesta edes edustajaa kisoihin vaikka paikka olisikin.

"SB-arvon määritys tapahtuu kilpailun ikäkelpoisuuden täyttävät luistelijat huomioiden: paikkaa YOG kilpailuihin voivat tavoitella aikavälillä 1.1.1999–31.12.2001 syntyneet tytöt ja pojat. Suomella on YOG 2016 kilpailuihin yksi tyttöpaikka, poikapaikkaa ei ole saavutettu."
http://www.stll.fi/luistelijalle/huippuluistelu/arvokilpailujen-valintakriteerit/yksinluistelu/

Tietoa YOG-kisoista. Linkistä selviää esimerkiksi maapaikat kisoihin.
http://static.isu.org/media/226759/1971-yog-2016-final-quota-places-for-figure-skating.pdf

12

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Päivitystä

      Osallistujat julkaistaan vasta reilun viikon kuluttua, mutta selasin erilaisia artikkeleita sen verran, että ilmeisesti naisten kisassa luistelevat mm. Tsurskaya, Sotskova, Tursynbaeva, Shiraiwa ja Sakamoto. Taso on siis todella kova ja Viveca saa luistella todella hyvin jos mielii hyville sijoille. Kärkiviisikon jälkeen taso kuitenkin laskee nopeasti, joten hyvällä luistella Viveca voisi hyvinkin olla vaikka kisan kuudes.

      Muita kisoissa todennäköisesti mukana olevia huippuja.

      Miehet: Aliev, Yamamoto ja Vasiļjevs
      Parit: Borisova/Sopot, Duskova/Bidar ja Ustimkina/Volodin
      Jäätanssi: Shpilevaya/Smirnov ja Skoptcova/Aleshin

      Lisää tietoa.
      http://www.isu.org/en/single-and-pair-skating-and-ice-dance/calendar-of-events/2016/02/yog-2016-figure-skating

    • Ketkä_lähtee_kisoihin

      Taitoluisteluliitto ei ole tainnut vieläkään julkistaa Suomen joukkuetta nuorten olympialaisiin. Toivottavasti liitto on hereillä, koska viimeinen päivä ilmoittaa joukkue kisoihin on huomenna.

      B) Entry procedures/deadlines
      Until January 18, 2016 – Entries by name by NOCs to be sent to the local Lillehammer YOG Organizing Committee (LYOGOC) with copy to ISU.

      Onko tietoa ilmoittaako Suomi kisoihin muuta kuin yhden luistelijan? Liiton sivuilla on edelleen vanhaa tietoa, jonka mukaan Suomella olisi vain yksi paikka kisoihin, vaikka Suomella on todellisuudessa kaksi paikkaa. Voi tosin olla, että Suomi lähettää kisoihin vain yhden luistelijan.

    • alkup.Kärrpä

      Eilen on valittu/nimetty taitoluistelijat Suomen joukkueeseen: Anni Järvenpää ja Lauri Lankila. Valinnat löytyy sport.fi -sivustolta.

      Ihmetyttää vähän että Roman ei lähtenyt, hällä olis ikä sallinut tuon kisan?

      • Galaysta

        "Ihmetyttää vähän että Roman ei lähtenyt, hällä olis ikä sallinut tuon kisan?"

        Galay ei voi osallistua. Galay on syntynyt 1998, kun kisoihin osallistuvien yksinluistelijoiden pitää olla syntynyt 1.1.1999–31.12.2001.

        Hyvä että lähettävät Annin eikä Vivecaa. Mikäli Viveca ei floppaa EM-kisoissa ja kukaan ei luistele yli Vivecan SB-tulosta, niin Viveca lähtee varmaan MM-kisoihin ja Anni junioreiden MM-kisoihin.


      • alkup.Kärppä

        Sorry, no niin onkin. Mua sotki tuo parien ikäraja joka on pojilla v.1997-2000 syntyneet.


    • Osallistujat
      • Youtubesta

      • Youtube_linkkejä

    • Annista

      Olipa Annilla huono päivä. Anni kaatui kolme hyppyä, joista kahdessa ei ollut lähelläkään saada kierroksia täyteen. Lisäksi ohjelmaan tuli muitakin virheitä.

    • Videoita
    • Joukkuekisasta

      Ei tullut Lankilalle mitalia joukkuekisassa. Lauri jäi joukkuekisan miesten kisassa viimeiseksi ja joukkue viidenneksi. Laurin joukkue ylti tasapisteisiin pronssia saaneen sekä neljänneksi jääneen joukkueen kanssa, mutta jäivät siis viidenneksi.

      Joukkuekisaan osallistuneet arvottiin kaikkien kisoihin osallistuneiden luistelijoiden joukosta. Anni Järvenpäätä ei arpa suosinut.

      • Lisää_joukkuekisasta

        Joukkuekisan säännöissä olisi hiukan kehittämisen varaa, koska nyt arvonnassa kävi niin, että kukaan naisten kisan mitalisteista ei tullut valituksi joukkuekisaan. Kyllä mestari sekä vähintään toinen mitalisti pitäisi joukkuekisassa olla mukana. Joukkueita on kisassa mukana kahdeksan jolloin heikommille luistelijoille jäisi vielä 6 kiintiöpaikkaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2572
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      316
      2241
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      26
      1970
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1645
    5. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1606
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1519
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1386
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1369
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1325
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1106
    Aihe