Xtreme ratsastusta ? :)

Puskaratsastaja

Elikkä olisin kiinnostunut aloittamaan jonkun "uuden harrastuksen" hevoseni kanssa. Hevoseni on ihan perus puskaratsu, tasoa SuperhelppoÖ, mutta omistaa heittäytyvän luonteen ja oppii helposti kaikenlaista :) Eli ehdotelkaa kaikenlaisia erityyppisiä ratsastuslajityyppejä ( ei koulu-, este- tai kenttäratsastusta!) Plussaa olisi se jos siihen lajityyppiin löytyisi Pohjois-Pohjanmaalta valmentajaa, joka pystyisi tuleman omalle paikkakunnalleni valmentamaan :) Kiitos paljon jo etukäteen ♥

9

201

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En tiedä paikkakuntasi opetuksista mitään, mutta ehdotuksia löytyy! Miten olisi jotakin lännenratsastuksesta, esimerkiksi Trailia? Taikka raviajoa?

      • Puskaratsastajaa

        Raviajo kuulostaa hauskalta, sitä ei olla ennen kokeiltukkaan ! Kärryjä ei tietämyksen mukaan ole hevosen perässä ollut, joten sillekkin uusi asia, kun ihminen onkin takana :) Trailia olen miettinytkin,mutta en omista minkäänlaisia lännenratsastus välineitä hevosellani ( Eli onko ne pakollisia :)? ) Lisäksi Trailin esteitä minulla ei ole :/


      • En ole varma näistä pakollisista varusteista, mutta varmaankin näin aloituksessa ne eivät ole pakollisia, luulisin. Jos alueeltasi löytyy jonkinnäköistä lännenratsastuspainoitteista tallia tai yksityisopetusta olisi tarjolla, niin nämä asiantuntijat saattaisivat sitten tietää asioista paremmin :)


    • Puskaratsastaja, jos meinaat lähteä ajamaan hevosella, olepa varovainen. Jos hevonen ei ole tottunut vetämään kärryjä perässään, sitä ei voi noin vain laittaa aisojen väliin ja lähteä menemään, vaan se pitää totuttaa ensinnäkin siihen että sen pitää vetää jotakin, ja toisaalta siihen, että sen perässä kulkee jotakin samalla kun se kulkee eteenpäin. Kääntyminenkään ei ole yhtä helppoa kärryn edessä, kun se ei voi taivuttaa vartaloaan kuten ratsun tehtäviä toimitellessaan. Hevonen pitää totuttaa vetämään kärryjä ihan samalla lailla kuin se pitää totuttaa kantamaan ratsastajaa selässään.

      Jos hevonen pelästyy kärryjä, voi käydä todella pahasti, joten älä ryhdy kokeilemaan omin päin ellei itselläsi ole kokemusta hevosen opettamisesta ajolle!

    • Puskaratsastaja

      Kiitos lampinajadi kommentistasi :) Aikeena ei ole ollut missään tapauksessa laittaa kärryjä hevoseni perään, vaan koittaa ohjasajoa, eli sitä, että kuski _kävelee_ perässä.
      Ja sitäkin ( jos edes kokeilen) niin aikuisen ja kokeneen hevosihmisen kanssa :)

      Hennzz, valitettavasti lähin lännenratsastustalli on todella kaukana :( Mutta pitääpä kysellä muilta hevosihmisiltä, jos he aiheesta tietäisivät enemmän :)

      Lisää ehdotuksia saa laittaa !!! :)

    • Puskaratsastaja

      Hupsista ! Nyt vasta huomasin, että olin vahingossa kirjoittanut raviajoa, vaikka olinkin tarkoittanut ohjasajoa ! :D

    • ravutyty

      Srly RAVIAJO MITTÄ VITTUA !! SE ON AJAMISTA EI RAVIAJAMISTA.

    • Puskaratsastaja, hyvä juttu ettet aio oikopäätä laittaa hevosta kärryn eteen! Ohjasajon pitäisi olla helppoa, hevonen osaa jo ohjasavut ja äänimerkit, mutta on se kuitenkin vaihtelua tavalliseen ratsastukseen.

      Miten olisi ihan tavalliset temppuradat? Esim maapuomeista ei mentäisi yli kuten yleensä, vaan niiden välistä pujoteltaisiin pituussuunassa. Puomit voi laittaa niin kapeille väleille kuin hevonen osaa kavionsa niiden väliin asettaa, ensin tietysti leveämmälle, että se tajuaa idean. Sitten pitää siirtää avattu sateenvarjo paikasta toiseen - selästä käsin - ja ohjata hevonen yhden käden ohjasotteella tolpista tehdyn pujotteluradan läpi ja laskea sateenvarjo jonnekin. Sitten toiset maapuomit, tällä kertaa ylitettäväksi, mutta nyt ne ovat ristiin rastiin epäsäännöllisin välein niin että hevosen on todellakin katsottava minne se kavionsa asettelee. Tämä on joillekin hevosille yllättävän vaikeaa. Ne hämmentyvät, kun puomit eivät olekaan suorassa, vaan kaikki enemmän tai vähemmän vinossa toisiinsa nähden, eivätkä välitkään ole saman mittaisia.
      Sitten joku nopeampi askellaji, raipan nappaaminen mukaan vauhdista jonkun tolpan nokasta, ja sen heittäminen kaverille, edelleen vauhdista.

      Sen sellaista. Meillä ainakin poni tykkäsi kovasti näistä leikeistä, kun ratoihin sisällytti äkillisiä siirtymisiä askellajista toiseen, lyhyitä spurtteja sinne tänne ja äkkikäännöksiä. Kaikki hevoset eivät välttämättä perusta tällaisesta "koheltamisesta", mutta sitä voisi ainakin kokeilla. Parasta on, että tätä voi harrastaa itsenäisestikin ja radoista voi tehdä sellaisia kuin itse haluaa, ja moni hevonen tykkää, kun ei tarvitse koko aikaa olla niin kurinalaisesti. Toki ratsastajaa on toteltava tässäkin, mutta sen ei tarvitse kulkea peräänannossa tms.

      Ratoja voi mennä hevosesta riippuen missä askellajissa tahansa, joskaan siksakkipuomeja ei kannata mennä kuin käynnissä tai hitaassa ravissa. Vaikeusastettakin voi säädellä hevosen/ratsastajan taitojen mukaan.

    • Puskaratsastaja

      Haha, kiitos ravutyty turhasta kommentistasi, tämän jo tiesin, mutta tuli vain joku blackout, ja kirjoitin väärin.

      Kiitos todella paljon lampinajadi ideoistasi, niitä tulen varmasti koittamaan ! :)
      Hevoseni onkin semmone heittäytymishaluinen höperö, ja varmasti pienen ihmettelyn jälkeen innostuu asiasta ! :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2313
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      1365
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      60
      1348
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1309
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe