Tietotekniikkataidottomat tumpelot

tietokoneilija

Miten tänäpäivänä voi töissä olla vielä henkilöitä, jotka eivät osaa tietokoneen peruskäyttöä alalla, joka on nykyään täysin riippuvainen tietotekniikasta? Heti jos tulee ihan pieninkin mitäänsanomaton "ongelma" (esim. tietokone kysyy haluatko varmasti tallentaa tiedoston päälle) niin kiljutaan ja huudetaan apua paikalle! Eikä mitään uskalleta ikinä KOKEILLA koska pelätään, että se kone räjähtää silmien eteen. Minulle eräs vanhempi rouva suorastaan huusi, kun tein erään asian tietokoneella eri tavalla kuin hän on itse rutinoitunut sen tekemään. Tietokone voi kuulemma menää tästä RIKKI!

Anna mun kaikki kestää.

10

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skfjsklfjksjfsdkl

      On palkattu kaveri tai sukulainen pätevän sijasta...

    • Konne

      Oiskohan työnantajallakin osuutensa asiaan. Olipa kone mikä tahansa niin, jos työntekijöille ei ole järjestetty kunnollista koulutusta koneen käyttöön, ei voi odottaa, että he osaisivat sitä käyttää tehokkaasti ja oikealla tavalla. Tosiasiahan on, että vanhemmat äijät ja tädit osaavat vain alkeita, joita ovat itse opetelleet, että voivat käyttää facebookia, nettiä ja nettipankkia ja lukea nettiauton sivuja.

      • slkddjfksljfklsd

        Alkeiden hallitsemisen pohjalta on sitäkin naurettavampaa väittää että toisella tavalla käytöstä tietokone voisi mennä rikki :D No, vanhempi väki on ehkä nuorempana kuullut mystisistä tietokoneista joita operoivat valkotakkiset tiedemiehet ja 80-luvulla hankkivat kotitietokoneen lapsilleen ajatellen sen olevan jonkinlainen lasten lelu eivätkä perehtyneet jo silloin siihen yhtään...


      • rikkikövaiehjä
        slkddjfksljfklsd kirjoitti:

        Alkeiden hallitsemisen pohjalta on sitäkin naurettavampaa väittää että toisella tavalla käytöstä tietokone voisi mennä rikki :D No, vanhempi väki on ehkä nuorempana kuullut mystisistä tietokoneista joita operoivat valkotakkiset tiedemiehet ja 80-luvulla hankkivat kotitietokoneen lapsilleen ajatellen sen olevan jonkinlainen lasten lelu eivätkä perehtyneet jo silloin siihen yhtään...

        Ehkäpä tuo "rikki" ei tarkoita sitä, että tietokone fyysisesti hajoaisi, vaan ohjelmistot tai käyttis menevät rikki - mikä voi hyvinkin käydä jos lähtee liikaa sooloilemaan tai asentelemaan omia ohjelmia.


      • tosi_on

        Tienän firmoja, joissa editoitavat dokumenttipohjat ovat jo valmiiksi rikki ja joita pitää editoida tietyllä tavalla, jotta homma ei kosahda lopullisesti. Ymmärrän hyvin hiusten repimisen. Niin ja versiohallintaa ei tietenkään ole keksitty vaan päälletalletus on oikeasti kysymisen arvoinen juttu.


      • Ekselipomo

        Koulutus on erittäin kallista. Lisäksi koulutukseen käytettävä työaika, jota ei voi laskuttaa asiakkaalta, pienentää johdon bonuksia.


    • PomonTyttöystävä

      Jos työntekijä ei ole tehtäviensä tasalla, se ei ole hänen vikansa, vaan rekrytoinnin tai koulutusvastaavan. Eri asia tietysti, jos rekrytoitaessa sanoo osaavansa jotakin, mitä oikeasti ei osaa. Tosiasiahan on, että vähintään 80% ihmisistä ei ymmärrä likimaisinkaan kaikkea, mitä tietokoneen näytölle ilmestyy - eikä se ole mikään ihme. Tuskin ymmärrät sinäkään, vaikka olisit tietokoneinsinööri (AMK).

      Sinä haukut toisia tumpeloiksi, mutta itse olet huonokäytöksinen öykkäri. Kuvitteletko itse olevasi sellainen guru, ettet ikinä missään työtehtävässä tarvitse apua? Et ole. Minkä vuoksi sanot, että "kiljutaan ja huudetaan"? Tuskin sentään siitä on kysymys - ja jos vastaan tulee jotain, mitä ei tiedä, pitää tietysti pyytää apua. Kysymys tiedoston päälle tallentamisesta on minusta erinomaisen relevantti. Ajattelepa, mitkä määrät tehtyä työtä on kadonnut, kun alkuperäisen, muokattavaksi ja muunneltavaksi tarkoitetun tiedoston päälle on tallennettu jokin yksittäinen versio! Ja yritäpä kuvitella, mitä kaikkea on KOKEILEMALLA saatu aikaan (=tuhotuksi)! Eräs kollega onnistui hallinnointiohjelmassa hävittämään kaikkien yksiköiden erilliset henkilöstötiedot ja aakkostamaan koko firman henkilöstön samaan putkeen. :-D Tänä päivänä kukaan ei tiedä, miten hän sen teki, mutta tiedämmehän ainakin, että sellainenkin mahdollisuus siis on olemassa.

      Kyllä se (työ)elämä vielä sinuakin kouluttaa. Jonakin päivänä sinulla ehkä syttyy lamppu, että et osaakaan kaikkea, etkä kaikesta edes perusasioita (esim. käytöstavat). Toivottavasti osaat pyytää neuvoa nätisti ja kiittää avusta.

      P.S. Olet vähän väärällä palstalla. Ehkäpä löytyisi myös asennoituminen työhön/toisiin ihmisiin -palsta.

      • Tietotekniikan_DI

        Oikein. Jos huomaa, että jollakin kaverilla on ongelmia työn kanssa ( esim tietoneen käyttö) niin oma asenteeni on ollut aina jelpata ja auttaa. Ei väliä vaikka kysyy apua useinkin. Itse tykkään, kun minulta kysytään neuvoja. Monet jutut vaan jatkuu kaaottisina vuodesta toiseen, kun ei oikeasti ole halua neuvoa toista. Harvoin olen tavannut niin kovapäistä ihmistä joka ei opi, jos oikealla tavalla antaa apuja ja vinkkejä ( best practices). Ja huutaako se kaveri oikeasti apua neuroottisena vai kuvitteletko vain ? epäilen !! Oma asenne vaan voi olla kova toista ihmistä kohtaan ! Hellitä nyt hieman kravattiasi :)


      • Marketta900
        Tietotekniikan_DI kirjoitti:

        Oikein. Jos huomaa, että jollakin kaverilla on ongelmia työn kanssa ( esim tietoneen käyttö) niin oma asenteeni on ollut aina jelpata ja auttaa. Ei väliä vaikka kysyy apua useinkin. Itse tykkään, kun minulta kysytään neuvoja. Monet jutut vaan jatkuu kaaottisina vuodesta toiseen, kun ei oikeasti ole halua neuvoa toista. Harvoin olen tavannut niin kovapäistä ihmistä joka ei opi, jos oikealla tavalla antaa apuja ja vinkkejä ( best practices). Ja huutaako se kaveri oikeasti apua neuroottisena vai kuvitteletko vain ? epäilen !! Oma asenne vaan voi olla kova toista ihmistä kohtaan ! Hellitä nyt hieman kravattiasi :)

        Juuri niin! Olen yläkoulun kieltenopettaja. Meitä on koulussamme neljä ja meillä opiskellaan ruotsin ja englannin lisäksi saksaa ja ranskaa. Melkein joka päivä kyselemme toisiltamme erinäisiä nippelitietoja eri kielissä - vaikka olemme rautaisia ammattilaisia - ja oppilaatkin kyselevät meiltä aika paljon myös muiden kuin opettamiemme kielten asioita. Myös HOJKS:ien tekemisessä autamme toisiamme ja vaihdamme itse tekemiämme materiaaleja hyvin paljon. Tietotekniikan ja nykyaikaisten opetusvälineiden hallinta on meillä aika eri tasolla ja siinä korvaamaton apu on koulumme ranskanopettajasta, hän kun on niistä hyvin perillä - ja auttaa aina.

        Kerran asioista yleisesti keskustellessamme olimme sitä mieltä, että tällainen yhteistyö hyödyttää meitä jokaista ja ennen kaikkea se koituu työyhteisön ja oppilaiden eduksi. Annamme myös arvoa toistemme luottamukselle omaan ammattitaitoomme.

        Eräässä toisessa koulussa tapasin kerran aloittajan kaltaisen ikävän ihmisen. Tein puolen vuoden sijaisuutta ja kyselin kollegalta eräästä oppilaasta, joka minusta pärjäsi paljon huonommin kuin olisi luullut. Sain vastaukseksi, että itse jokaisen on otettava oppilaistaan selvää, niin täällä kaikki joutuvat tekemään. Olin täysin ällikällä lyöty, mutta selvittelin jutun, soitin kotiin ja asiat alkoivat hiljalleen järjestyä oppilaan parhaaksi. Parilla lauseella kollega olisi pystynyt minua valistamaan, mutta kun ei niin ei.

        Mahtaisiko aloittaja pystyä ajattelemaan asian niin, että näkisi avunpyynnön luottamuslauseena omaa (ilmeisen mahtavaa) osaamistaan kohtaan ja jakaisi tietoaan ja taitoaan ihan silkasta auttamisen ilosta - tai siksi, että näin asiat tulisi hoidettua sujuvammin kuin kokeilemalla? Tai juttelisi pomon kanssa ja ehdottaisi muutaman kympin palkanlisää ATK-tukihenkilönä toimimisesta.


    • hmhmhmhmhmh

      Jos tallentelee jotain jonkun päälle niin lienee ihan viisasta kysyä jossei tiedä. ;)

      Kokeileminen on hyvä taktiikka silloin kun suurin piirtein ymmärtää mitä tekee tai mitä pitäisi löytää, tms. Eli kokeilla voi harkiten. Älä kokeile poista nappia ja tyhjennä roskakori toimintoa peräkkäin, tai voi tulla paljon ylimääräistä työtä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4205
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      115
      2536
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      68
      1068
    4. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      198
      984
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      942
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      901
    7. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      884
    8. Voi vttu. Tiedän jo nyt että laitan sulle tänään jotain tunnustusviestiä

      Koita kestää ❤️
      Ikävä
      36
      846
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      825
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      802
    Aihe