Hyvästit kunnan terveyskeskukselle

Jos uusi sotelaki hyväksytään ehdotetun mukaisena niin kunnat joutuvat muuttamaan terveykseskukset yhtiöiksi tai luovuttamaan suoraan yksityisille omistajille. Herrajestas, mitä kaikkea tämä kekopersuhallitus vielä keksiikään.
21119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Työntekijät siirtyvät kuntayhtymän palkkalistoille ja tk pysyy niinkuin tähän saakka. Ei siinä sen kummempaa tapahdu.

Äänestä
  • Sitte kait niistä kuntayhtymistä tullee osakeyhtiöitä ainaki jos kokoomus saa tahtosa läpi. Sitä se on ainaki vaatinu. Mutta kunnala ei tietenkhän ommaa terveyskeskusta sitte enää ole kun muut hallittee.

    Äänestä

  • Ei kai terveyskeskusta herra nähköön rakennuksena pureta. Toiminta tulevaisuudessa vain saattaa olla yhtiömuotoista ja riisuttua nykytasoon verrattuna. Työntekijöiden siirtyminen uuden työnantajan palvelukseen vanhoina työntekijöinä on normaali käytäntö. Uusi työnantaja sitten aikanaan katsoo mitoitukset itselleen sopivaksi. Katsotaan nyt minkälaiset sokerit sotesoppaan lopulta tulee.

    Äänestä

No mitä ihmettä pieni kunta koko tk:lla tekee? Suojatyöpaikka? Muutako kilometritehtaalle kunnan elätit, kaupungista saa paljon parempaa ja halvempaa hoitoa.

Äänestä
  • Kokkarit ajavat potilaat terveystalon, mehiläisen ym yksityissairaaloihin, joilla on paksu lompsa. Köyhät saavat kuolla rauhassa kun ei ole rahaa hoitoon. Hemmettiin kokoomus, se on Suomen tuholainen numero yksi.

    Äänestä

  • Vainko kokkarit? Eikö tämä ole kepuvetoinen hallitus? Sitä saa mitä tilaa.......huonompiosaisten terveydenhuolto taitaa jäädä sen "kuuluisan" kolmannen sektorin huoleksi amerikan malliin. Caymansaarille voisi ilmoittaa, että alkavat suurentamaan pankkiholvejaan.

    Äänestä

Nyt voidaan sanoa terveyskeskukselle hyvästit, sillä Sipilä myi kepun vallanhimossa terveydenhuollon yksityisille lääkäriasemille, jotka toimivat ulkomailta - kuten Mehiläinen Ruotsista - ja pahimmat veroparatiiseista (Terveystalo). Maksuksi Sipilä sai 15 sotealuetta 12 sijaan ja 18 itsehallintoaluetta. Kolmessa itsehallintoalueessa äänestetään, mutta ei järjestetä terveyspalveluja.

Vitsi sekin kuten koko Sipilä

Äänestä
  • Attendokin on iso yksityinen toimija. Kunta saa kai vuokraa terveyskeskuksesta, jos ei sitten rahapulassaan myy sitä. Valtiokin voisi ostaa sen, mutta tuskin maksaisi kunnon hintaa.

    Äänestä

Terveyskeskuksia on lakkautettava muutenkin sisäilmaongelmien takia. Eikös joskus ollut puhetta kiertävistä terveysbusseista? Miksi pitää olla joku rakennus, jossa lääkäri määrää buranaa?

Äänestä
  • niin, missä röntgenlaitteet, laboratorioanalysaattorit yms. olisivat? Pihallako vhjnm?

    Mieti pikkuisen, ennen kuin kirjoitat muita pöljyyksiä.

    Äänestä

  • VHJNM_1 kirjoitti:

    niin, missä röntgenlaitteet, laboratorioanalysaattorit yms. olisivat? Pihallako vhjnm?

    Mieti pikkuisen, ennen kuin kirjoitat muita pöljyyksiä.

    Jos et satu tietämään, niin esim. magneettikuvauksia suoritetaan nyt jo kiertävissä rekoissa samoin kuin naisten mammografioita. Miksi ylläpitää homehtuvaa tönöä, kun palvelut voidaan viedä sinne missä niitä tarvitaan?

    Äänestä

  • se aika on mennyt, jolloin oli kiertäviä keuhkoröntgenkuvauksia, silloin kuvattiin kaikki, oli kuvattavia. Kuvat kehitettiin joskus ja tieto tuli sen jälkeen. Tämä lopetettiin, kun saatava hyöty jäi pienemmäksi kuin aiheutetut haitat, jokainen kierros aiheutti keskim. 8 keuhkosyöpää, sillä röntgen-säteily on ionisoivaa säteilyä

    Nyt kuvauksia on siinä määrin, ettei rtg-laitteita kannata liikutella vaan kuvattavat tulevat röntgeniin, samoin on mammografiankin laita; kyllä naiset menevät mammografiaan eikä päin vastoin. Kuvat käsitellään ja ne siirtyvät tutkijalle digitaalisesti.

    Äänestä

Hyvä vaan että loppuu terkkari.Tulee terveysasema,jossa varmaan saa parempaa hoitoa kuin nykyisessä.ja varmaan pätevämpi kallonkutistaja joka ei kehu että palkka on kohillaan tässä paikallislehdessä joskus sitten.pitäähän sitä palkan eteen tehä töitäkin,eikä kuljeskella pitkin tietä tien tukkona ja pelottelemassa eläinten kanssa,koska hyppää kehiin

Äänestä
  • Missäs ne pitkäaikaissairhaat sitte makkuutettas? Vai sisältyykö siihen sotteen vielä eutanasiaki. sehän on vähän ku eu.

    Äänestä

Sote, Ruotsin malli ja valhe valinnanvapaudesta

Ihmisten terveyserot ovat kasvaneet. Odotusajat päivystyksessä ovat pidentyneet. Hoitopaikat ovat vähentyneet. Kustannukset ovat nousseet. Lasten syöpähoidoissa on Pohjoismaiden alin selviytymisaste. Tässä faktoja Ruotsin mallista, jonka Kokoomus haluaa Suomeen.

Tämä kaikki on arkipäivää länsinaapurissamme. Siitä huolimatta Kokoomus ajaa juuri tällaista mallia Suomeen ja markkinoi sitä ihanalta kuulostavalla sanalla valinnanvapaus. Kyllä, Laura Rätyllä (kok.) on vapaus valita, kun on työterveys ja rahaa käydä Mehiläisessä mittaamassa lämpö vaikka joka päivä. Mutta entäs niillä suomalaisilla, jotka tienaavat alle 2100 €/kk? Vaikka Räty asiaa epäilikin, heitä on Suomessa yli puoli miljoonaa.

Jos haluaa nähdä, kuinka Ruotsin malli toimii käytännössä, kannattaa suunnata katse Tukholmaan. Tukholma ja sen terveydenhuolto on näyteikkuna kokoomuslaiseen terveydenhuoltoon. Ja kuinkas ollakaan, myös siellä asiaa markkinoidaan valinnanvapaudella.

Kuulostaa fantastiselta! Mutta miltä kuulostaa sellainen fakta, että kustannukset ovat karanneet käsistä? Kun kustannukset ovat kasvaneet, tuloksena on resurssipula. Kuka mallista sitten hyötyy? Aivan oikein arvasitte: suuret terveysfirmat. Näiden firmojen taustalla on usein riskipääomayhtiöitä, joissa tuottovaatimus on potilasta tärkeämpi.

Näillä firmoilla on ns. hyödyllisiä potilaita, joita hoidetaan paljon ja usein. Ruotsin kokoomuksen mallissa – siis samassa mallissa, josta Suomen kokoomus jatkuvasti puhuu – lääkäreiden tehokkuus mitataan lääkärikäyntien määrässä. Lääkärikäynnin kestolla ei ole mitään merkitystä. Ei myöskään sillä, onko potilas perusterve 20-vuotias, jolla on flunssa vai 80-vuotias eläkeläinen, jonka lonkka vihoittelee jo toista kuukautta putkeen. Ja jos sattuisi käymään niin, että 80-vuotiaalla on lonkan lisäksi kaksi muutakin vaivaa, niin potilas saa kuulla toteamuksen: ”Otetaanpa yksi asia kerrallaan.” Suomeksi se tarkoittaa kahta uutta lääkärikäyntiä ja kahta uutta laskua potilaalle. Näin sitä lisätään tehokkuutta!

Ruotsin mallin suurin ongelma on, että se on kestämättömän kallis ja Tukholmassa se näkyy karuimmin. Kustannuksia ei juuri hallita, minkä vuoksi terveydenhuollon muilla osa-alueilla kärsitään resurssipulassa – erityisesti sairaaloissa. Totuus on sen verran ruma, että kokoomuslaiset neuvoivat virkamiehiä olemaan hiljaa sairaaloiden taloustilanteesta ennen viime syyskuun vaaleja. Ongelmat siis tiedettiin, mutta vaalien takia leikittiin ihmisten terveydellä.

Yksi järkyttävimmistä esimerkeistä on syöpähoidon tila – erityisesti lasten syöpähoidossa. Ruotsissa lasten syöpähoidossa on Pohjoismaiden alin selvitymisaste. Neljävuotias syöpäsairas tyttö ei saanut Tukholmassa hoitoa, vaan joutui hakemaan hoitoa toisesta läänistä.

Tukholman terveydenhoidon korkein vastuuhenkilö oli tuolloin Filippa Reinfeldt. Ja samaan aikaan hänen miehensä, Ruotsin tuolloinen pääministeri Fredrik Reinfeldt (kok.) hehkutti valinnanvapautta. Nykyään Filippa Reinfeldt, joka aiemmin oli Ruotsin kokoomuksen sosiaali- ja terveyspoliittinen äänitorvi, on pohjoismaisen terveydenhoitoyrityksen PR-pomo ja nauttii valinnanvapaudesta.

Vuonna 2013 Dagens Nyheter kertoi, kuinka resurssipula koskettaa myös synnytyshoitoa. Samassa jutussa kerrotaan, kuinka resurssipula on johtanut tilanteeseen, jossa on jouduttu käyttämään inva-wc:tä ”synnytyssalina”.

Jos elämä voi alkaa inva-wc:ssä, myös vanhuuden päivillä saattaa joutua kokemaan arvotonta kohtelua. Odotusajat päivystyksessä ovat venähtäneet: Dagens Nyheter kertoi 83-vuotiaasta naisesta, joka odotti kuumeessa hoitoa 20 tuntia. 95-vuotias nainen odotti 12 tuntia. Kaikkein pisin odotusaika oli 44 tuntia. Siis lähes kaksi vuorokautta valinnanvapautta!

Suomi ei kaipaa mallia joka lisää entisestään terveyseroja. Suomi ei kaipaa mallia, jossa alueelliset erot kasvavat. Olemme jo nyt tilanteessa, jossa pienituloinen mies kuolee 12,5 vuotta ennen hyvätuloista miestä. Naisten kohdalla vastaava ero on yli kahdeksan vuotta.

Oli kyse Suomesta tai Ruotsista, julkisessa ja yksityisessä terveydenhuollossa on yksi perustavanlaatuinen ero: Julkisen terveydenhuollon prioriteetti on kansanterveys. Yksityisen terveydenhuollon prioriteetti on tehdä voittoa. Siksi Suomi tarvitsee sote-uudistuksen, joka tehdään ihmisten eikä attendojen ja mehiläisten ehdoilla. Suomella tai suomalaisilla ei ole varaa kokoomuslaiseen valinnanvapauteen.

Äänestä

Eikö sitä kokoomusta saada millään ulos hallituksesta. Vi..uttaa kattoa sen irvistelevän hevoshampaan naamaa.

Äänestä
  • Sipilä olis saanu mutta ei raskinu ajaa ulos. Porvarit on lopulta kavereita keskenään.

    Äänestä

Kyllä soli tyhmä, joka valitti Pello-Yt-Övertorneå -päivystyksestä.

Äänestä
  • Soli Lipponen Kolarista.

    Äänestä

Eikö sieltäki joutais jo väkeä vaikka eläkkeelle? Sieltä poliltaki? Ennen oli nuoria ja nättejä hoitsuja, nyt aikamoisia kurppanaamoja. Lihaviaki ku hylkeet.

Äänestä
  • Kuinkahan kaunis itse olet arvoisa ryppykööri: uskon, että olet ihan nimimerkkisi veroinen

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Herra475 kirjoitti:

Jos uusi sotelaki hyväksytään ehdotetun mukaisena niin kunnat joutuvat muuttamaan terveykseskukset yhtiöiksi tai luovuttamaan suoraan yksityisille omistajille. Herrajestas, mitä kaikkea tämä kekopersuhallitus vielä keksiikään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu