Kierre on olemassa. Mies käy käsiksi, ei käsittele tai keskustele asiasta - pyytää anteeksi kyllä, mutta ei halua puhua naisen pahasta olosta. Nainen on alkoholiin pahassa päivittäisessä koukussa ja pyrkii siitä eroon. Floppeja tulee, yleensä kun nainen jättää juomasta ja alkaa puhumaan asioista eikä keskity vain tukahduttamaan oloaan alkoholilla. Isoja riitoja pienistä asioista ja haukkumista ja solvaamista - lopulta käsiksi käymistä. Mies ymmärtää toimintansa vääryyden ja ymmärtää että menee överiksi, silti syy on siinä mitä nainen on sanonut/tehnyt tai esim. edellisviikkona sekoillut kännissä kotona.
Mies ei oma-aloitteisesti halua puhua harmeistaan - esim. naisen tekemät virheet tulevat ilmi myöhemmin jonkun riidan yhteydessä. Mies itse ei niistä keskustele, ennen kuin riidassa tuo ne esille - riidan aiheesta huolimatta.
Nainen juo kotona yksinäisyyteen/tukahduttaakseen keskusteluntarvetta ja isoksi osaksi jo pelkkää addiktiotaan.
Naisen puheyrityksistä hermostutaan ja mies nälvii/haukkuu ja jopa imitoi aliarvostaen naisen puhetta.
8 vuotta yhdessä, ongelmia enenevässä määrin viimeiset 2 vuotta.
Nainen on tarkka myös alkoholinvaikutuksen alaisena omasta suustaan, mutta ei äänensävystä - 8 vuoden aikana pahin sana miehestä on ollu "TYHMÄ".
Mies haukkuu ja solvaa avoimesti, huorittelusta sairaan kautta hulluun.
Viimeisin pahoinpitelytilanne:
Nainen selvinpäin toista päivää, mies tulee kotiin. Nainen haluaa puhua jostain asiasta, mies ei. Nainen puhuu. Kierrokset nousee miehellä. Nainen ei huomaa ja jatkaa asian puhumista. Mies haukkuu. Nainen kiihtyy haukkumisesta mutta jatkaa asiasta puhumista. Mies hermostuu jossain vaiheessa ja käy käsiksi (kuristaa ja nostaa päästä - irrottaa hetkeksi). Nainen kaataa viilenneen maitokahvin miehen paidalle ja jatkaa aiheesta "voit käydä päälle, mutta asioista on silti puhuttava" -huutaen. Mies ottaa ison kattilakannen käteensä ja karjuu ja tulee kohti. Nainen peittää pään ja pysyy paikoillaan. Mies huutaa "Ymmärrän miksi sua on ennenkin piesty - sitähän sä oikein kerjäät!". Nainen ottaa uuden maitokahvin ja sanaharkka jatkuu. Naisen mielestä asiasta on silti keskusteltava. Mies raivostuu uudestaan, ja nappaa kiinni kurkusta, hiuksista ja nostaa vastustelevan naisen keittiöntasolta istumasta selkä edellä lattiaan. Nainen toteaa nostotilanteessa että "Tiedetään että olet vahva ja pystyt sillä pärjäämään!". Mies ymmärtää tilanteen menneen liian pitkälle.
Nainen pyytää auton avaimia. Mies kieltää avainten antamisen ellei nainen kerro minne on menossa. Nainen saa lopulta avaimet. Nainen menee terveyskeskukseen näyttämään ruhjeet kaulassa ja päässä. Unohtaa tietty näyttää selän ruhjeen, mutta saa unilääkkeen. Nainen palaa kotiin viinikaupan kautta.
Tarvitseeko edes sanoa onko kirjoittaja nainen vai mies? :)
Mies väkivaltainen ja nainen alkoholisti
Mouto
2
160
Vastaukset
- luodut-toisilleen
Juu. Rakkaudesta se hevonenkin potkii.
- Mouto
Hiljaista pitelee tässä keskustelussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2722410Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä2991299- 1081201
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831201Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581155Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811096- 44962
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67897Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22860- 33767