Hoitoalan ammattilainen miettii lähtöä Norjaan

Ammattish

Suomessa vedetään tällä hetkellä niin tiukoilla miehityksillä, että ainakin pääkaupunkiseudulla alkaa olla paljon työttömiä sairaanhoitajia. Itselläkin määräaikainen sopimus loppusuoralla.
Vastavalmistuneet eivät saa edes aina oman koulutuksen mukaista työtä, eräskin tuore sh meni suoraan lähihoitajan hommiin.
Olen useammalta esimieheltä kuullut, että parempia aikoja saa varmasti odotella useita vuosia!!
Enpä olisi uskonut tällaista tilannetta näkeväni, kun aina huudettu etenkin sh pulaa!
Itse pohtinut nyt kieliopintoja ja töiden perässä muuttamista, Norja kiehtoisi tällä hetkellä eniten, sieltä kun hyvät yhteydet Suomeenkin.
Alkaa olla sellainen kutina, että lähivuosina nähdään pitkästä aikaa kuinka hoitajia lähtee maasta runsain joukoin.

5

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sairaanhoitajatar

      Hei, samaa mietin? Mistä tietoa?

      • shhhhhh

        Työkkärin sivujen kautta norjan kieltä pääsee opiskelemaan Now sivuston kautta! Euresin kautta kannattaa kysellä kanssa.
        Jotkut työnantajat auttavat asunnon hankinnassa.
        Tutkinto pitää tunnustaa norjaan soveltuvaksi, mutta sen ei pitäis olla ylivoimaisen vaikeaa. Kollega lähdössä keväällä, sai kuulemma helposti sh tutkintonsa tunnustettua.


    • poiopiu

      Olen lähihoitaja ja tammikuussa tulee opiskeltu AMK;ssa 2vuottaa sairaanhoitajaksi. En ole ikinä opiskellut myös ruotsia. Olen kotoisin Virosta ja 25v Suomessa asunut. Olen ajattellut olisiko mahdollinen kesäksi n. 3-4 kk pääsetä Norjaan töihin. Jatkasin kyllä Suomessa opiskelua. Työpaikka on kllä tässä vakituinen, mutta silloin kun valmistun 2017 keväänä sairaanhoitajaksi, tuskin tässä on töitä. Jos nyt lähihoitajana tekisi itseni tutuksi, silloi ehkä myöhemmin pääsisi sh hommiin. Minlla on iso mutta. Miten opiskelisin 3-4 kuukaudessa sen tarvittavan hoitoalan norjan tai ruotsin. AMK:ssa sain laki pykälän mukaisen vapautuksen ruotsin opiskelusta, koska olen ulkomaalainen ja minulla on jo kaksi vierasta kieltä.

    • missätyö
    • nuori12313

      www.fso.fi pari kaveria menny ton kautta norjaan, maksavat ja hoitavat kämpän ja hoitaa kaikki tarvittavar luvat jne

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1914
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1660
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1266
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      53
      1145
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      893
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      852
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe