Ukraina, Egypti 2 matkustajakonetta tuhottu

Epäillyistä Eurooppalaisen matkustajakoneiden ohjuksella pudottaminen ja Eurooppalaiset matkustajat olivat heti kuolleet. 1) Melko tuore tapaus on, että Eurooppalainen (Hollanti) matkustaja lentokone, ammuttiin ohjuksella alas UkrainanVenäjämielisellä alueella. 2)Tapauksesta kului lyhyt aika, kun Egyptissä räjäytettiin Venäläinen matkustaja lentokone alas. Molemmissa tapauksissa matkustajina olivat lentokoneet täytenä ja kuolivat heti. Isis järjestö heti ilmoitti, että he ampuivat ohjuksella matkustajakoneen alas, tai korjauksena myöhemmin, että räjäyttivät Venäläisiä täytenä olleen matkustajakoneen. Tapauksista voisi saada, vaikka myös virheellisen käsityksen. Että ensin Venäjänmieliset epäiltyinä, jälkimäisessä vastaiskuna voisiko olla koston päinvastaisena takana? Vasta Venäjä pommitti hävittäjillä Syyriassa Isis sotilas kohteita, vai osuiko osa pommituksista presidentti Asserin haluamaan väärään kohteeseen. Mainittujen asioiden tutkiminen on todella vaikeata syyllisyyksien todistellusti selvittämiseksi.
1284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Hyvin suureen ääneen aina sanotaan, että ketkä tuhosivat täytenä olleen matkustajakoneen alas. Melko usein saadaan todisteellinen näyttö syyllisistä.
Venäläisen matkustajakoneen räjäyttämistä epäillään Egyptissä ja kaikki turisti matkustajat kuolivat. Tietojen perusteella Venäläisiä, jopa miljoonia vuodessa lomaili Egyptissä lomakohteissa. Äänekkäästi uutisoitiin, että Venäläisiä ei tahdo ajallaan saada kohteista lento teitse koteihinsa. Samoin uutisoitiin useaan otteeseen, että on turvallista lomailla Venäläisissä etelän kohteissa ja lomakohteet ovat olleet aikaisemmin lähes tyhjillään. Kaikki ei välttämättä ole todella niin aina mitä sanotaan. Myöskin tutkinta voidaan laajentaa. Syyllinen, jos yht. äkkiä olisikin liikemaailmasta. Koneen ala pudottamisella epäiltynä räjäyttämisellä Egypti menetti Venäläisiä miljoonia turisteja. Tällä iskulla miljoonat turistit siirtyvät Venäjällä kotimaan kohteisiin ja miltä näyttää, että he Ravintolakohteissa rikastuvat lentokoneen turisteineen alas putoamisella. Maapallolla eri maissa miten raha liikkuu ja tapahtuuko joskus lentokoneen jopa alan pudottaminen liikemaailmassa rikastumiseksi, hyödyn tavoitteluksi, toisten vahingoksi.

Äänestä

Niinpä.

Äänestä

Pariisin terrorismisi, räjäytyksissä ja ampumisessa, kuoli noin 130 ihmistä. Erittäin nopeassa poliisien toiminnassa ja tutkimuksessa, myös terroristeja on saatu kiinni. Selvinnyt, että rikoksen tausalla on ISIS ja vanhallesi Muslimeista. Tästä tietää mitä tapahtuu vasta seurauksina. Putin nyt tiedotti, että Venäjän koneen räjäytti ISIS. Myös venäläisten johdon päätös on pommittaa ISIS aluetta Syyriassa. En kaikissa asioissa täysin kuittaa syyllisen osoittamista. Venäläisen koneessa räjäyttäminen alas Egyptissä. Vielä ei tietoa, että onko koneessa matkustajana ollut tunnettu terroristi henkilö, tai terroristilta pommi matkatavaroissa. Kiireenvilkkaan usein kiireisesti ilmoittautuu tapahtumatiedot saatuaan syylliseksi itsensä ISIS ja harvemmin muslimisi. Mutta ei aina ole näin? Miten nyt Venäjä pommittaa ISIS sotilaita. Tässä taustalla on, että Asser on Putinin hyvä veli. Nähtäväksi tulee, mitä alueita Venäjä Syyriassa pommittaa. Ukrainan tapahtuneet, eivät varmasti vaatimuksista muutu toiseen suuntaan, eli kuka on vastuussa. Itsenäiseen valtioon hyökkäyksestä ja rikkaimman maa alueen valtaamisesta Venäjä itselle en.

Äänestä
  • Mikäs pakolainen se kirjoittaa väestösuojelupäällikkönä? Olis ihan hyvä harjoitella suomea jossakin muualla. Joku vielä käsittää väärin.

    Äänestä

Soosoopaa on ammatiltaan ilmeinen sekopäinen arvostelija. Hän lähes kaikille kirjoittajille osaa vain kirjoittaa Suomen kielen arvostelua. Voi voi raukkaista lasta ja jäänyt lapsen ensiluokan paikkaus tasolle. Tällä kanavalla saa kirjoittaa mitä kieltä tahansa. Sinulle ei kannata ylipäätänsä vastata, olet lapsen oireisena oppinut kirjoittamaan vain kaksi riviä ja siinäkin virheet.

Äänestä

Nyt jälleen tulee esiin, miksi Venäläisiä lentokone räjäytetään ilmassa alas, tai ammutaan hävittäjä alas Turkissa. Nykyään on hyvin vaarallista käyttää voimavaltaa katteettomasti hyötymisen tarkoituksessa, köyhältä yhtä kuin ryöstämällä arvo omaisuutta valtauksella itsellensä. Näistäkin voi tulla ikävät vasta kostot. Suomenkielen arvostelijaksi totean, ettei hän ole osannut mihinkään asioihin asiallisesti vastata, tai avata kirjoituksia. Toiseksi hyvin usealle tämä Suomen kielen arvostelussa kirjoittaa, aivan samaa häirintää. Hänen tulisi tietää, mitä tarkoittaa alalle virkatutkinnon suorittaneen, nimikkeen käyttäminen. Yrittäen kääntää asiat toisaalle. Hänen kirjoittelusta, minä hyödyn rahallisesti ja siitä vaan. Tutkijoille voidaan maksaa hyvin.

Äänestä

Tällä edellisellä kirjoittajalla titteli vaihtuu tilanteen mukaan, K on hallinnut kaikkia Muonion johtopaikkoja. (omasta mielestään)Niin höpö höpöä ja soopaa, ei jaksa lukea, saati että kirjoituksesta sais jotain selvää...........................

Äänestä

Talopäällikkö. Anteeksi eihän Sinulla ole sellaistakaan ammattia, ethän katuojassa asuvana voi väittää talopäällikön ammattia itsellesi. Tosiaan seuraavasti toistamiseen kirjoitat kyseisen lauseen mihin tahansa, ymmärtämättä itse asiasta . Näin lause, höpö höpöä, soopaa. Ethän puliukkona jaksa lukea, saatikka ymmärtää. Opettele lukemaan, että ymmärtäisit kirjoitusta ja vähentäisin Alkon mannekiinin sopivuuttasi.
Avaisit vaikka puliukkojen keskustelun, voisit saada hyviä keskustelijoita itsellesi. Kuitenkaan, et asiallisia pulikukkoja saa matkaasi.

Äänestä
  • Nythän se osu, ja upposi, osuiko arkaan paikkaan?

    Äänestä

Erittäin mielenkiintoista oli seurata, mitä tunnettu henkilö tutkinta työkseen on pitkään tehnyt. Hänen tehtävä on ollut selvittää 24 kirjoituksissa eräitä henkilöitä. Jotka arvostelevat häntäkin laatu kirjoituksia, oikealla ammateilla kirjoittelua ja eri aiheista asioista, sekä selviää henkilö miten ja kenelle todellisuudessa haluaa kostaa. Hän on siis myös näkynyt eri tunnetuilla nimikkeillä ja tuntemattomana. Hän on saanut eri menettelyillä mustamaalaus kirjoittajia selvitettyä, kuka todellisuudessa on taustalla. Hänen tehtävänä oli saada selville ammatti kateelliset, kilpailijan mustamaalauksissa. Vain yhtenä vertailu tapauksena. Hän myös sai selville, että perheen rakkaalle lapselle tuli etelästä aviopuoliso. Lähes heti oli seurannut jatkuva herjaus etelästä sukuun tulleena saanut silmilleen Lapin aviopuolisonsa, vanhempien herjaus ja loukkaus toiminta ammattilaisiksi. Tämä sukuun tullut katkeroitui ja kostaa kaikella mahdollisella ikävällä tavalla, mustamaalaamalla aviopuolisonsa ja kyseisiä yrittäjinä ja henkilökohtaisesti, mainiten samalla kostona lapin aviopuolisoa. Myös tällä 24:lla yritetään hyötyäkseen mustamaalata kilpailija yritystä. Hyvin monta on selvinnyt loukkaamisista, kunhan tarpeeksi saadaan eri avauksilla ja kirjoituisilla katkeroitunut kateellinen ajautumaan kirjoittelussa tyhmyyttään ansaan. Hän työssään vain hymyilee, kun osuus kipeään paikkaan ja Suomenkielen nero joutuu usein roskakoriin. Kaikki mahdollinen hyöty on tallentunut ehkä vuosien mittaan, mutta arvatkaa ketkä maksaa työstä palkan.

Äänestä

Oulussa puhe venyy, Turus se pätkitään ja Porissa viedään ajatus.

Äänestä

Muoniossa. Sole saathoi olha, en se mieh vain tiehä. Totistaa hölmöhölä kielhee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Väestönsuojelupäällikkö kirjoitti:

Epäillyistä Eurooppalaisen matkustajakoneiden ohjuksella pudottaminen ja Eurooppalaiset matkustajat olivat heti kuolleet. 1) Melko tuore tapaus on, että Eurooppalainen (Hollanti) matkustaja lentokone, ammuttiin ohjuksella alas UkrainanVenäjämielisellä alueella. 2)Tapauksesta kului lyhyt aika, kun Egyptissä räjäytettiin Venäläinen matkustaja lentokone alas. Molemmissa tapauksissa matkustajina olivat lentokoneet täytenä ja kuolivat heti. Isis järjestö heti ilmoitti, että he ampuivat ohjuksella matkustajakoneen alas, tai korjauksena myöhemmin, että räjäyttivät Venäläisiä täytenä olleen matkustajakoneen. Tapauksista voisi saada, vaikka myös virheellisen käsityksen. Että ensin Venäjänmieliset epäiltyinä, jälkimäisessä vastaiskuna voisiko olla koston päinvastaisena takana? Vasta Venäjä pommitti hävittäjillä Syyriassa Isis sotilas kohteita, vai osuiko osa pommituksista presidentti Asserin haluamaan väärään kohteeseen. Mainittujen asioiden tutkiminen on todella vaikeata syyllisyyksien todistellusti selvittämiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu