Olen ollut 10 vuotta mieheni kanssa niistä 5 naimisissa. Vaikeaa on ollut alusta alkaen. Kuitenkin olen tyhmyyttäni, heikouttani pitänyt tätä suhdetta elossa.nyt olen ilmeisesti tieni päässä. Mieheni on lyönyt minua useita kertoja, mutta viimeinen väkivalta minua kohtaan päätyi hänelle poliisin huomiin. Siitä lähtien on käytössä henkinen väkivalta mielettömyys jollaista en tiennyt edes olevan. Pelko jokapäiväinen varma Kaveri. Olemme päätyneet puhumattomuuteen. Vanhempiaan mies hoitaa kuin mitään Ei olisi. Olen taloudellisesti riippuvainen hänestä joudun antamaan palkkani hänelle.en tiedä enää mitä tehdä ? Kuka keksisi neuvon?
Pyydän järkevää neuvoa
Hilflos
1090
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Muuta Ruotsiin
Pyydä neuvoa esim. työterveydestä, sosiaalitoimesta tms. Tarvitset varmasti ulkopuolista apua irrottautuaksesi. Kannattaa miettiä miksi sinä annat kohdella itseäsi noin? Olet arvokkaampi. Muutoksen voit tehdä vain itse. Kykenet kyllä.
Niinpä jos kaikki niin helppoa olisikin. Asun jo 30 vuotta saksassa. En ole myöskään enää nuori vaan jo 52 vuotias. Olen miettinyt paljon paluumuuttoa. On uskomatonta kun tajusin olevani narsistin kanssa naimisissa. Tuntuu kuin tukehtuisin. Tiedän, että tämä päivä päätyy siihen, että poliisi hakee sen pois. Kenties ajatukseni selkenevät sen myötä
Miksi helvetissä annat palkkasi sinun hakkaajallesi? Pidä rahasi ja muuta omillesi.
Mahdotonta varattomana. On vielä Polka ja 2 koiraa mistäpä asunnon otan??? Tämä on uskomatonta
Onko sinulla hyviä ystäviä, jotka voisivat auttaa ? Et ole ensimmäinen, etkä viimeinen, jolle on noin käynyt kuten sinulle. Uskon, että Saksasta löytyy myös turvakoteja tai vastaavia. Ota itsesi, lapsesi ja koirasi ja lähdet. Et voi muuta. Sinä päivänä kun palkkasi tulee, lähdet ja pidät rahasi omillasi. Jos palkkasi menee suoraan miehesi tilille, pystyt sen varmasti pysäyttämään, onhan se sinun palkkasi.
Olen itse lähtenyt narsistin luota ja tiedän mikä on tilanteesi. Tavara on vain tavaraa, mutta jos henkesi, lapsesi henki tai edes koiriesi henki on vaarassa, on ainut tapa ottaa ja lähteä ilman ilmoittamista.
Toivon, että pysyt repäisemään itsesi irti. Minä pystyin ja nyt minulla on oma rauha, jossa kukaan ei minua uhkaa.
Muuta neuvoa ei ole kuin muuta pois ja katkaise kaikki yhteydet häneen.
Pyydä apua jostain ulkopuolelta. Sosiaalivirastosta tai jostain. Varmasti on joku taho joka pystyy auttamaan.
Ei ole hyvä ollenkaan että olet sitoutunut moiseen, ei sinun tarvitse.
Palkkasi maksaa varmaan joku muu kuin miehesi. Ei hänellä ole oikeutta mitenkään palkkaasi. Jos olet velkaa hänelle maksat palkastasi sen osan kuin voit. Velkaasiat hoidetaan ulkopuolisten avulla.
Älä jää suhteeseen mikä ei ole sinulle hyväksi.
Pystyt kyllä siihen.
On pakko alkaa toimia heti huomenna. Aloitan sosiaalitoimistosta ja yritän sieltä eteenpäin ehkä kirkollakin on Joku mahdollisuus. Nauraisin Jollen itkettäisi hän veti taas pornoa eilen illalla ja pesi housuistaan jäljet. Totesin lapussa jonka moihin piruuttani kiinnitin pelkkä vesi ei riitä. Minua etoo hänen teot ja valheet. Hakkaaminen olisi ollut helpotus poliisi olisi hakenut heti. Elämäni on tuskaa.
Juujuu, naiset rakastaa ja haluavat väkivaltaisia miehiä. itse oman soppasi keität
Hyvä Hilflos
Toivon Sinulle tsemppiä päästä nyt itsenäisyyden alkuun. Silloin et enää ole hilflos :) . Olet jo hyvässä alussa. Avioeron tullen Sinulle kuuluu puolet omaisuudestanne ja rahoistanne joten tuskin ihan tyhjän päälle jäät.
Viittasit mahdolliseen apuun kirkon taholta. Ota yhteyttä jo täällä Suomessa paikkakuntasi seurakuntaan. Saat keskusteluapua joka ei maksa mitään.
Elämäsi ei ole tuomittua olemaan enää väkivallan ja pelon hallitsemaa. Miehesi käytös on täysin tuomittavaa eikä Sinun mielestäni kannata olla enää yhtäkään yötä kotonasi. Se ei kuulosta turvalliselta.
Toivon voimia ja rohkeutta puolustaa itseäsi. Selviät kyllä tästä ja elämäsi paranee.
Lämmöllä
Pappi Elisabet