"Olen vaikea pystymään paikoillani, enkä osaa aina olla kiltti" , "kiva niitä reissuja on vanhoilla päivillä muistella" , " se kun saa perhosia vatsaan, sitä ei voita mikään". Näin kuvailee pettävä mies tuntemuksiaan ja selittää syitä miksi jatkaa samaa rataa. Takana jo useampia salasuhteita ja sama linja varmastikin jatkuu. Parisuhde on kestänyt jo vuosikymmeniä, erota ei kuitenkaan halua. Miten pääsee tällaisen miehen pään sisään, miten voi saada selville mitkä on hänen motiivit, miksi elää kaksoiselämää eikä haluea erota.
"tarve saada perhosia vatsaan"
tahdonomanelämän
9107
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Miehen motiivit ei kuulu sulle yhtään mitään mikäli et ole se petetty vaimo.
Tässä on varmaan kyseessä pelimies, joka lentelee suhteesta toiseen. Normaalista arjesta ei selviydy ilman sekoilua. Paatunut valehtelija joka kusettaa omaa muijaa.
Eikö tuossa nyt ole motiivit selvillä? Perhosia vatsaan. Jos mies eroaisi, niin perhosetkin häviäisivät. Tuollainen mies ei rakasta ketään, eikä kenenkään kannata moista miestä rakastaa
Aivan täysin totta puhut
Olen samaa mieltä, mies ei ajattele kuin iteseään. Itsekeskeiseltä ja keskenkasvuiselta vaikuttaa tuo äijä. Ei sovi minkäänlaiseen parisuhteeseen jos käyttäytyy noin. Aika narsistinen ajattelutapa.
Juu ja vieläpä nämä "velikullat" selittelevät sitä, etteivät eroa niin, että kun vaimo ei "pärjäisi" ilman heitä... Tosiasiassa he ovat vastuullisen aikuisen elämään kykemättömiä liitelijöitä, joiden omalta elämältä putoisi pohja pois, jos vaimo ottaisi ja jättäisi. Nämä liitelijät ovat yksinäisyyttä ja oman itsensä kohtaamista pelkääviä reppanoita.
Mitä pahaa on nauttia seksin iloista välillä vieraidenkin kanssa? Nainen tahtoo vain omistaa miehen. Ei sellainen ole sopivaa!
Avoimessa suhteessa ei ketään tarvitse omistaa, pelisäännöt on ennalta sovittu. Jos haluaa nauttia seksistä muiden kanssa hakeutukoon sellaiseen jos nyt välttämättä edes parisuhdetta tarvitsee.
Olisko narsisti kyseessä: Narsistilla ei ole “terveitä’” tunteita. Narsistin on lähes mahdotonta kokea rakkauden tuomaa iloa, tunnetta ja läheisyyttä.
Tunteisiin kuuluu aina emotionaalinen etäisyys. Narsisti hakee jännitystä ja se on ainoa tapa jolla hän tuntee elävänsä. Siksi myös hän kyllästyy helposti.