alkaneet kemissä karttaa ostoskeskuksia, koska pelkäävät mamu jätkiä, jotka parveilevat esim. lidissä pilvin pimein, mitä tehdään, kertokaa.
Ihmiset ovat
eisipilä
46448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Pysy sinäkin vaan peräkammarissa ja purista foliohattu tiukemmin päähän.
ei oo tarvinnu karttaa mitään muuta ko sitä soturijoukkoa, joista osa on rikollisia
Itse en viitsi edes käydä Kemin onnettomissa ostospaikoissa kun täällä EI OLE MITÄÄN. Lähes kaiken joudun tilaamaan verkkokaupoista ja nyt harmittaa kun postikin menee lakkoon ja olis paljon paketteja tulossa. Aina lähes jokaisessa kaupassa saa vaan vastaukseksi EI OO, joten verkkokaupoista aion tilata jatkossakin.
Kemin kaupoista saa kaikkea muuta paitsi ei riittävän kokoisia naisten nilkkasukkia. Kaupoissa käynti on nykyään mukavaa ja mielenkiintoista, entisen tylsyyden sijasta.
Kauppoja ei karta kukaan muu kuin ketjun aloittaja.arki rullaa kuten ennenkin ja kaupoissa käydään samoin.
Ja tämä oli kauppiaan viimeinen epätoivoinen yritys saada asiakkaita takaisin. Kyllä ostohalut on karisseet irakilaisen paskasakin ilmestyttyä luimimaan ostoskeskuksiin
Kaupoissa ei mitään ongelmaa. Aja taksilla ja osta kerralla viikon ruoat. Olutta näytät ostavan jo viikon tarpeisiin päivittäin!
Pk- seudulla ovat pakolaisäijät häiriköineet jopa 10- vuotiaita tyttöjä. Vantaan jumbossa.
Vastuullinen vanhempi ei sentään päästä 10-vuotiaita lapsia yksinään Vantaan Jumboon tai vastaavaan paikkaan. (Suurempi vaara on muista kuin pakolaisista.)
olette te todella tyhmiä
Etkö sinä osaa sarkasmia?
Ei oo perää. Tilanne on juuri päin vastoin. 10-vuotiaat tytöt siellä häiriköi pakolaisia.
Ei Jumbo ole Kemissä.
Missä kemissä on ostoskeskus
"Missä kemissä on ostoskeskus"
No kovinpa olet vähän liikkunut Kemissä. Ensinnäkin Täikönaukion vieressä on iso Citymarket. Sitten Karjalahdella on iso Corona-kauppakeskus. Kyllä ne riittävät tavalliselle kemiläiselle. Jos oikein fiiniä haluat, mene Haaparantaan.
No Hah.. CM on päivittäisruokakauppa eikä mikään ostari. Corona on käytännössä prisma jne... Siinäpä ne "ostoskeskuksen" kaupat tulivatkin! Ja unohdit jännästi Lidlin, joka on halvin ruokakauppa näistä "ostoskeskuksista"
Samassa kiinteistössä CityMarketin kanssa toimii useita eri alojen liikkeitä, apteekkia, parturia jne.. Kyllä se ostoskeskuksen vaatimukset täyttää. Jo CityMarketissa sinänsä on eri osastoja, jotka vastaavat pientä myymälää. Coronakin on monipuolinen ostoskeskus. On ravintolaa, rautakauppaa ja Prismassa lukuisia osastoja. Lähellä on muita suuria kauppoja kuten K-Rauta, TamTex yms.. Älä ole niin vaatimaton kemiläinen.
Samassa kiinteistössä CityMarketin kanssa... Alunperinhän kirjoitit että CityMarket ON ostoskeskus. K-Rauta ja Tamppis eivät mitenkään liity tähän asiaan. Sama kuin väittäisin takapihalla kasvavaa kuusta jeesukseksi, ja vielä uskoisin siihen itse!
Lopettaisitko täällä kirjoittelun, ja mene koulun penkille. Kiitos.
K-Citymarket on sinänsä jo ostoskeskus. Lisäksi kun menet CityMarketin ulko-ovesta sisään näet paljon suuria liikkeitä, on Alko, K-Citymarket, Tele, Apteekki, Intersport jne... Asemakatu 1:ssä on siis suuri kauppakeskus.
Sitten on Corona: on rautakauppa, Prisma, KappAhl, LIndex Mick's, Fotores, Pukumies, Kello ja Kulta, Konttinen, Nissen, Faunatar, Tuccabaja, Hesburger, Cafe Presso, Rosso Express, Subway, Emotion, Tukkapaja.
Muita Kemin kauppakeskuksia ovat Kauppakeskus City Kulma, Monikulma, Kemin Akseli. On siinä paljon kauppakeskuskuksia Kemiin.
Monet tulevat Helsingistä asti ostoksille Kemin ostoskeskuksiin. Joillakin aloilla menestys on mennyt liikkeiden johtajien päähän. Hinnat ovat nousseet pilviin. Esim. K-Citymarketin yhteydessä toimivan parturiliikkeen hinnat ovat korkeampia kuin Helsingissä keskimäärin. Se vähentää helsinkiläisten asiakkaiden mielenkiintoa sellaisia liikkeitä kohtaan. Toinen ala on pizzeriat. Niittenkin keskimääräinen hintataso ylittää helsinkiäisten pizzerioiden keskimääräisen hintatason. Sellainen vähentää helsinkiläisiä asiakkaita.
Kauppiaat mielissään kun tavaraa mennee enemmän päivittäin.eivät varmasti valita.ostavat isojakin määriä kerralla.kaupat kehräävät uusilla asiakkailla kultalankaa.
Oletteko lukenu norjan progfetian?
http://www.israel-apu.org/profetia/naky1968.html
Kannattaa lukea samalta sivulta edesmenneen Jukka Rokan saama profetia lopun ajan seurakuntien tilasta.
http://www.israel-apu.org/profetia/lajansrk.html
Kuolleiden huru-ukkojen houreita. Vähän kuin mayan kalenteri loppui 2012 ja piti tulla maailmanloppu jne... Älä usko kaiken maailman salaliittoteorioihin. Oikea salaliitto on vielä hullumpi tapaus, jota harva ymmärtää tai haluaa edes ajatella.
"Oikea salaliitto on vielä hullumpi tapaus, jota harva ymmärtää tai haluaa edes ajatella."
Minä ymmärrän, mitä tarkoitat. Vihjaat vapaamuurareihin. Lailla pitäisi kieltää.
Tämä houru korva istuu vaan kotona, kuuntelee juttuja omalta siskolta!!1 Sitten ei tajua omalta kohdalta, olla ostamatta, lapin multa olutta! Haha! Älä houruile ja sekoile, höyryä korvista, ole ilman olutta, se on mikä kannattaa. Tulee pitkä itku sinulle, pitkästä ilosta!
Näyttää noita maahanmuuttajia parveilevan kauppojen , pankkien ja muiden liikelaitosten liepeillä . He ovat työnhaussa , tottakait ja odottavat vuoroaan työhaastatteluun . Näitä tuleekin itärajan takaa meille töihin satoja tuhansia , ellei miljoonia . Pian käy niin , että Kemiläisillä ei ole asiaa kauppoihin , eivätkä he asukkaan enää paikkakunnalla . Kemiläiset tullaan häätämään jäämereen , mikäli joku vielä asuisi paikkakunnalla , hänen asuntonsa on maantierummussa . Näitä maahanmuuttajia on haluttu tänne kurjuuden keskelle , mutta saatiinkin liian kanssa . Talven aikana sulkeutuu kaupat ym , mistä sitten haetaan 650,000 e velka bemarilla sossun lapulla kauraryynejä .
No pitäskö niiden olla sun naapurissa kotona yksinnään, kuten kantasuomalaiseen kulttuuriin on kuulunut tuhansien vuosien ajan?
"liikelaitosten liepeillä . He ovat työnhaussa"
Ei niillä ole vielä työlupaa, ennenkuin turvapaikka päätös on tehty. Siihen menee ainakin puoli vuotta, ehkä paljon enemmänkin.
Kyllä työluvan saa aikasemmin, ja tarkoitus on yhä aikaistaa. Vaikka se ei ole viisasta, toimii lisähoukuttimena matkustaa tänne.
No on sulla visiot.onko profetiaa maailmanlopusta.
Lähdin vartavasten Prisman ostokeskukseen katselemaan maahanmuuttajia, mutta en nähnyt ainoatakaan vaikka siellä vietin pitkän tovin.
Taitaa olla maahanmuuttajat tämän mv-lehden aivopesemän hörhön korvien välissä!
"Lähdin vartavasten Prisman ostokeskukseen katselemaan maahanmuuttajia"
No hyvänen aika, eivät he niin kauas lähde keskustasta. Liian pitkä kävelymatka ja ulkona on viileää. Heille voitaisiin järjestää kaupungin kustantamia taksikuljetuksia Karjalahdelle, niin saisivat Kemin taksitkin töitä.
Älä sano kaikkia mitä tiedät,mutta tiedä kaikki mitä sanot.
Hyvä kommentti!
Mamut tykkää parveilla ostareilla ainakin Tornion rajalla, Helsingissä itäkeskuksessa ovat parveileet jo vuosi kausia.
Enpä tiedä ketään, joka sen vuoksi karttaisi ostoskeskuksia.
Kyllä mä ainakin kartan mamukeskuksia kuten kauppakeskus Itäkeskus ta joka on helsingin itäisessä osassa. Kauppojen myynnit ovat tippuneet ja hävikkitilastot kasvaneet oletettavasti varastamisen takia.
Lainsäädännollisesti voidaan estää mamukokoukset ja joukot kauppakeskuksissa ym pelkän kokoontumislainsäädännön puitteissa.
Itse huudan aina kohdatessani mamuja, että pois tieltä. Kyllä siirtyvät tai jäävät alle. He eivät voi tukkia jalkakäytäviä, kauppoja tai kauppojen edustoja. Nämä paikat on varattu muuhun tarkoitukseen, kun kokoontumiseen.
Höpö höpö.....sinä saatat karttaa mut ei muut
Missä kemissä on muka ostokeskus ;)
"Missä kemissä on muka ostokeskus"
Liikekeskus Corona, Kauppakeskus City Kulma, Monikulma, Kemin Akseli. Siinä muutama esimerkiksi. K Citymarket on sekä K-kaupan nimi että koko ostoskeskuksen nimi. Sielläkin toimii paljon eri alojen liikkeitä.
Ei kemissä ole ostoskeskuksia enää, valitettavasti!
Vaan ompa mamuja.
"Ei kemissä ole ostoskeskuksia enää, valitettavasti!"
Kemissä on monta ostoskeskusta. Liikekeskus Corona, Kauppakeskus City Kulma, Monikulma, Kemin Akseli ja K CityMarket. K-Citymarket on sekä kaupan nimi että ostoskeskuksen nimi. Siinäkin toimii paljon eri alojen yrityksiä. On Alko, Tele, Apteekki, Intersport, parturi ja tietenkin K Citymarket. Kannattaa tutustua.
Kemin mamut on OK. Esimerkkinä muille. Siitä heille rohkaisua ja kannustusta!