Tanskalaisten äänihelvetti

Nightwish soitti liian kovaäänisesti tanskalaisten mielestä. Minun mielestäni bändin on ehdottomasti suitsittava vilkkuvaloja. Konserttiin tullaan myös katsomaan yhtyettä, mutta katsomisesta ei tule mitään päin näköä vilkkuvilta valoilta. Bändin livevideotkin ovat paikoin sietämättömiä älyttömän valoshown vuoksi. Vilkkuvat valot ovat terveydelle vaarallisia.
Miksi sävykäs musiikki halutaan pilata tyhjänpäiväisellä teknisellä pullistelulla?
Trestjernet finsk lydhelvede: Elendig lyd til Nightwish
http://www.bt.dk/musik/trestjernet-finsk-lydhelvede-elendig-lyd-til-nightwish
980
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jätän nykyajan rokkikonsertit väliin, sillä en halua varustautua taidenautintoon kypärällä, turvakengillä, kuulosuojaimilla ja hitsarin maskilla.

Äänestä

Vai että hyvä bändi, mutta huonot saundit...no jopas jotain...menisi raukka kuuntelemaan Justin Bieberiä...

Äänestä

Youtuben keikkavideoista näkee, että soittajat ja yleisö kärsivät vilkkuvista valoista. Osa Nightwishin valo- ja videoshowsta on toteutettu todella hienosti, mutta välillä sorrutaan aivan joutaviin tehosteisiin. Ulkona niitä pääsee pakoon, mutta ison hallin perälläkin ne ovat sietämättömiä. Ei ihme, että rumpalillakin on univaikeuksia, kun valo- ja melurääkin päälle tulevat vielä aikaerot lepoa pätkimään.
Nightwish voisi näyttää esimerkkiä muuttumalla nykyisestä terveysvaikutteisesta kansanterveyttä edistäväksi esiintyjäksi. Musiikkihan on kiistatta monipuolista tarjoten jokaiselle jotakin. On aika aikuistua.

Äänestä
  • Upeasti vedetty ja täystupa mukana...ainut jolla taisi olla jotain urputettavaa oli se paikallisen Iltalehden toimittaja....

    Äänestä

  • hienoesitys kirjoitti:

    Upeasti vedetty ja täystupa mukana...ainut jolla taisi olla jotain urputettavaa oli se paikallisen Iltalehden toimittaja....

    Joo mutta totakaan ei pysty katsomaan kokonaan ilman tositummia suojalaseja. Välkyttely on sietämätöntä. Kokeilua on ilmassa Tukholman sovituksesta päätellen. Troy on aika tekijä.
    Nightwish - The Greatest Show On Earth (LIVE HD) @ Stockholm - 2015
    https://www.youtube.com/watch?v=sjVj2UTSDqU

    Äänestä

  • Tässä biisissä yleisön houkutteleminen mukaan huutamaan we were here särkee tunnelman ja rasittaa turhaan Floorin ääntä. Elekieli rrriittäisi.

    Äänestä

on se vaan aika amatsooni tuo Floor!

Äänestä
  • Kuunteleppa, kun sakemanneilta ja vähän muiltakin komennetaan selevällä suomen kielellä 'kädet ylös!' reilun kolmen minuutin kohdalla. Eivät panneet hanttiin. On siinä semmoinen täti, että alta pois, kun GO-mode sattuu olemaan päällä.
    Nightwish - Amaranth (Live at Wacken 2013)
    https://www.youtube.com/watch?v=V5VTlPe0Rts

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nytälykämmenelle kirjoitti:

Nightwish soitti liian kovaäänisesti tanskalaisten mielestä. Minun mielestäni bändin on ehdottomasti suitsittava vilkkuvaloja. Konserttiin tullaan myös katsomaan yhtyettä, mutta katsomisesta ei tule mitään päin näköä vilkkuvilta valoilta. Bändin livevideotkin ovat paikoin sietämättömiä älyttömän valoshown vuoksi. Vilkkuvat valot ovat terveydelle vaarallisia.
Miksi sävykäs musiikki halutaan pilata tyhjänpäiväisellä teknisellä pullistelulla?
Trestjernet finsk lydhelvede: Elendig lyd til Nightwish
http://www.bt.dk/musik/trestjernet-finsk-lydhelvede-elendig-lyd-til-nightwish

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu