Takaisin markkinoille

Ero häämöttää ja pitäisi päästä takaisin markkinoille. Baareissa ei jaksa aina juosta - mittarissa on nyt 55 v. Minkälaista naisseuraa ja mistä sitä voisi lähteä hakemaan?
13113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Pitääkö heti saada uusi suhde? Etkö osaa olla yksin ja nauttia sinkkuuden tuomasta vapaudesta?

Äänestä
  • Samaa mietin. Mikä hiton kiire sulla on?
    Ero vasta edessä ja jo uutta pitäis etsiskellä.

    Äänestä

Viisainta olisi nähdä vaivaa avioliiton korjaamiseen, ei se ero niin mukava asia ole. Siinä ihminen hajoaa helposti.

Äänestä

Hyvä aloitus minun mielestäni. Kun liittonsa on puhki kuluen käynyt läpi niin kyllä sitä haluaa jo jotain muuta. Ikäviähän erot on ja kaikki tunneskaalat shokista, vihasta ja rauhoittumisesta kyllä läpi käyty. Niin enemmän nyt sellaista tyhjää. Voihan sen elämän täyttyyää hullun lailla työtä tekemällä ja lasten ja muiden kanssa ja kyllä töihin paljon pakenenkin, mutta ihmiset kaipaa muutakin ymmärrän sen. Minulle ystävät ovat luvanneet nettideittiprofiilien tekemiseen apua sitten kun tuntuu siltä.

Äänestä

Taas näitä deittipalstamainoksia.

Äänestä

Eihän me voida kertoa minkälaista naisseuraa sinun pitäisi lähteä hakemaan.

Aiempia vastauksia mukaellen sanoisin, että älä pidä kiirettä. Ero vaatii yleensä aikaa pään selvittämiseen.

Jos pärstä ja kroppa ovat vielä siinä kunnossa, että satunnaista seuraa saat, niin kannattaa hommata sitä.

Äänestä
  • Ei kannata jäädä yksin surkuttelemaan ja katkeroitumaan. Jos siltä tuntuu, että uusi suhde kiinnostaa niin siitä vaan. Se virkistää mieltä, auttaa saamaan etäisyyttä ja näkökulmaa asioihin jne. Suhteet kestää tai ovat kestämättä riippumatta siitä miten pian eron jälkeen sen aloitat. Monihan on prosessoinut avioliittoaan jo pitkään ennen eroprosessia.

    Miten sitten löydät uutta seuraa? Pidä silmät auki arjessa, kutsu treffeille ja kahville ihmisiä. Vain tutustumalla tiedät kuka kiinnostaa ja kenen kanssa natsaa.

    Äänestä

Edellinen vastaus on hyvä. Jokainen itse miettii missä vaiheessa haluaa edetä. Olen samaa mieltä, että uusien ihmisten tapaaminen tuo näkökulmaa elämään ja sen jatkuvuuteen. Varovainen toki kannattaa olla koska on varmasti vielä "haavoittuvainen" ja jos uusikin tuttavuus heti loukkaa se voi tuntua tosi pahalta. Nettipalstat on kamalia - minä en ole sieltä löytänyt kuin kuraa :(

Äänestä

Mitäs, jos kuitenkin opettelisit elämään itsesi kanssa ensin?
Tarkoitan siis hetkiä, jolloin olet yksin - no et tosin kerro aloituksessasi, onko teillä lapsia, mutta jos onkin, niin eivät he kanssasi ole samalla tavoin kuin ollessanne perhe.

Omasta erosta on jo vuosia eikä minulla edelleenkään ole uutta kumppania. Elän yhdessä teini-ikäisen tyttäreni kanssa, hän on säännöllisesti isänsä luona viikonloppuisin, kuten nytkin. Kun tyttö on isällään, touhuilen omiani - ja kuten tällä hetkellä, olen yksin kotona ja huilaan työviikon jälkeen. Aika harvoin tulee hetkiä, että kaipaisin 24/7-parisuhdetta... Eikä tämä johdu siitä, että entinen suhde olisi ollut "syvältä". Uskon vain kaikelle olevan aikansa ; nyt ykkösasiani on olla hyvä ja kannustava äiti. Onhan minulla jotain säpinääkin elämässäni, mutta ei mitään, minkä haluaisin tuoda esim. tyttärelleni tiedoksi.

Itselle on nimenomaan uutta näkökulmaa elämään antanut yksin olo - ei se tarkoita yksinäisyyttä, vaan aikaa olla itsensä kanssa ja miettiä, mitä oikeasti haluaa.

Äänestä

Seurustelepas vain jonkin aikaa oman Nyrkki-Kyllikkisi kanssa. Vai etkö osaa itse pestä pyykkiä ja astioita? Onhan niihin jo koneet keksitty. Ruuankin tosimies saa suuhunsa. Jopa itse tehtynä. Pelkäätkö omia ajatuksiasi? Onko niitä yleensäkään?

Äänestä

Jotenkin kuulostaa siltä että on hirveä kiiru uuteen suhteeseen-mutta miksi ihmeesssä? Vältä uudet sudenkuopat kun et ole enää poikanenkaan iältäsi. Taidat kaivata huushollerskaa ja seksiseuraa. Turha hätäillä-naiset eivät ryntää enää 55 passaamaan miehiä ja haluavat vain seuraa silloin tällöin ja itsenäisyytensä, Vaikutat roikkujalta,,

Äänestä

Sun kohdalta juna meni jo , 55v vanha kuppe ,10vuoden päästä eläkeläänen, ei tuolaasta vaaria kukaan huoli, irtonumeroita saat, jos et ole vaativainen.

Äänestä

Mene sinne, missä sun ikäiset naiset on, teatterissa, konserteissa, joogassa jnem

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uusisuhde_pks kirjoitti:

Ero häämöttää ja pitäisi päästä takaisin markkinoille. Baareissa ei jaksa aina juosta - mittarissa on nyt 55 v. Minkälaista naisseuraa ja mistä sitä voisi lähteä hakemaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu