Tatuoinnin merkitys?

Päiväperhos

Onko tatuoinnin ottamisella syvempi merkitys vai hetken huvitus?

5

116

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • satarikkikohtaleimoissa

      Joillakin on, joillakin ei. Tapauskohtaisesti taitaa mennä se.

    • TeennäisyydelleSTOP

      Täysin TEENNÄISPELLE touhua.
      Mitä ihminen tekee jollain piirustuksilla ihollaan ???
      EI YHTÄÄN MITÄÄN.

    • no vaikea kuvitella et mikään niin pysyvä tai vähintäänkin vaikea/kivulias/kallis poistettava sekä hankintanakin kallis ja tod. näk. kivulias olis mikään hetken huvitus..
      .
      en tiedä, itse olen miettinyt/harkinnut jo miltei 10 vuotta, (ja olen todella hyvilläni etten lähtenyt toteuttamaan niitä ihan ensimmäisiä tatskaideoitani..)
      pääsääntöisesti kuvat ja niiden sijoittelu kropassani on jo valmiina mielessäni nyt vain pitäis löytää se/ne joka ne toteuttaa..
      olen perfektionisti joten en ottais mitä tahansa kuvaa keltä tahansa ihan vain tatuoinnin hankkimisen ilosta, myös kuvien koolla ja sijoittelulla on suuri merkitys, koska en halua että ihollani olisi vieri vieressä pieniä toisiinsa sopimattomia kuvia, mutta toisaalta en halua ihoni olevan myöskään ihan "tukkoon" väritetty..
      kuvien sinällään (niiden joiden hankkimisesta siis olen jo täysin varma) ajattelen olevan ensisijaisesti kroppani koristeita, kuvia ja/tai aiheita joista pidän (no on parilla kuvalla myös syvällisempi merkitys takanaan..)
      nyt vain täytyisi ottaa se niska-perse-ote itsestä ja lähteä niihin tatuointiliikkeisiin, jotka olen netin ihmeellisen maailman kautta jatkoon rankannut, tiedustelemaan ja kyselemään et onnistuisiko nää mun ideat edes.. rahanmenokin tietysti osaltaan mietityttää mut on tuota tullut turhempaankin tuhlattua miltei vastaavia summia..
      .
      (sanoin tuossa alussa "en tiedä" siksi koska en voi tietää muiden syitä tatuoinnin hankkimiselle, puhun vain omasta puolestani. oli ne syyt mitkä hyvänsä hankkia tai olla hankkimatta tatuointeja, niin senhän saa jokainen päättää ihan itse..)

    • repeeeeeehhhh

      tatska kaikille pakolliseks, kysytään pressalta koulu-uudistuksen myötä, jo 10-vuotiaastaasti, se on ihana kun on vanha iho venynyt, kuva siis vääntyy tuntemattomaksi paskaksi, iho rupsahtaa, joku eläinkuvio on sullekin ihanan mauton, laita kesäksi mahdollisimma vähän vaatetta, niin muutkin saa nauraa sulle .... tyhmä

      ootte rumia, ja kusessa kuvienne kaa, ei saa hhelve..lläkään pois

      ota mahdollisimman musta iso kuva ja

      jokaisen panokaverisi kirjaimet ihoosi

    • Vink_Ink_

      Itse kans aina välillä ajatellut ottaa tatuoinnin, mutta minkälaisen. En halua mitään tribaali tatuointia ( onkohan ne vielä edes muodissakaan ), enkä pääkallo,ruusu jne. Ne on niin nähty. Luultavasti jää ottamatta.. Mutta joo ei se sais olla vaan pelkkä tatuointi huvinvuoksi, vaan merkitä jotain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      94
      3166
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      73
      2445
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      61
      1435
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1402
    5. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      13
      916
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      895
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      311
      872
    8. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      807
    9. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      49
      795
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      768
    Aihe