Oulussa outoa

narsisitinuhri

Täytyy sanoa, että Oulussa on monia asioita aivan päälaellaan. Kun menet lääkäriin näyttämään narsisiti miehen pahoinpitelyjälkiä, niin vähätellään ruhjeita ja annetaan mielenterveyskeskusten puhelinnumeroita ja osoitteita. En koskaan ole käyttänyt alkoholia, enkä polta tupakkaa ja kaikenlisäksi olen hoitanut tuon narsistin sukua kolmessa polvessa, eikä palkkaa lupauksista huolimatta ole tullut.Autoni bensatkin olen maksa ut ,ts maksanut siitä, että on ollut pakko minulle vieraita passata 24 v. Minulla ei ole ollut mitään oikeuksia 24 vuoteen, mutta velvollisuuksia sitäkin enemmän. Kaikki on mahdollisuudet ystäviin sukulaisiin, lapsiini ja ylipäätään ympärivään maailmaan suljettu. Veikkauksiakin on karattava viemään sillä aikaa kun narsisiti äijä on lenkillä. Luulee jokaiseen ja itse on pornosivuilla ympri vuorokaudet ja niin kieroutunut, että ihan hirvittää. Onko tehtaan hajut pään äijältä pilalle pannut. Nyt kun hän on eläkkeellä, niin ei ole oikein mahdollisuukkisa minulla elossapysymiseen lainkaan.Tällaista täällä.

5

170

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poispoispois

      Kuulostaa kyllä karmealta! Mutta jos 24v. tuollaista menoa katselee, minä olisin kyllä jo lähtenyt lätkimään hyvissä ajoin. Ei tarvitse sietää ollenkaan! Käy vaikka sosiaalitoimistossa puhumassa taikka missä hyvänsä ja pakkaa kamasi ja karkaa! Hyi helkkari! Miksi olet sietänyt tuota noinkin kauan????

    • hyrre2

      Mies on siis mustasukkainen? Ja väkivaltainen.
      Kyllä se on se vanha neuvo että ota selvää lähimmästä turvakodista. Kun mitta todella täyttyy, ja kun seuraavan kerran tulee nyrkistä, niin sinne sitten kiireen vilkkaa. Olet kestänyt tuota niin kauan että elämäsi on juuttunut uomiinsa. Siksi olet jäänyt paikoillesi eikä ''mitta ole vielä täysi''.
      Mutta se tarvitsee vain päätöksen: Nyt minä lähden. Tietysti esim raha-asiat mietityttää, mutta ota askel kerrallaan. Neuvoja saat turvakodista. Myös sosiaalitoimistosta. Mielenterveystoimistoa tarvitset vain jos masennus vaivaa tjms ja voimat ovat aivan lopussa. Kyllähän tuo tilanne ahdistaa mutta se on ihan ymmärrettävää ja se korjaantuu vähitellen kun pääset vapaaksi.
      Siis turvakotiin ja siellä asiat alkavat rullaamaan. Ei sinun tarvitse kestää enempää ja pyydät että toimeentulon suhteen asioita selvitetään turvakodista käsin. Äläkä yhtään vähättele tilanteesi vakavuutta itsellesi eikä muille! Lääkärissä on merkinnät pahoinpitelystä, teit viisaasti kun kävit siellä. Joten apua hakemaan vaan koska sitä on saatavilla. Samalla pääset vapaaksi äijän sukulaisten palvelemisesta. Et aavistakaan kuinka hienoa vapaus on ja sitten pääset tapaamaan omia sukulaisia ja ystäviä.
      Etkö todellakaan voi tavata edes lapsiasi?! Ja onko mahdollista että mies äityy todella väkivaltaiseksi kun lähdet pois? Täytyisikö pelätä hengen puolesta? Tämäkin täytyy ottaa huomioon ja siksi otat sen puheeksi turvakodissa.
      Rohkeutta sinulle!

    • örghzick

      Pyydä lääkäriltä todistus. Mene sen kanssa tekemään rikosilmoitus. Sitten rikosilmoituksen kanssa turvakotiin.

    • ookkona-oulusta

      On se. Päälaellaan. Meinaten se Oulu.

    • rikosilmoitus

      Lääkäri ei oikein ollut tilanteen ja tehtäviensä tasalla. Hän ehkä yritti sanoa, että ko. ruhjeet eivät vaadi sairaala-tms.hoitoa. Varmaan kuitenkin kirjattu potilastietoihisi oikein perheväkivallasta tulleina ruhjeina. En tiedä miten hyvin lääkäreitä koulutetaan ja ohjeistetaan kohtaamaan väkivallan uhri, se varmaan vaihtelee suuresti minkälaisen vastaanoton uhri saa.
      Uskon, että olet jo lähtöpäätökseen valmis, hyvä sinä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      377
      882
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      865
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      80
      660
    4. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      170
      646
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      635
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      615
    7. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      31
      590
    9. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      59
      590
    10. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      557
    Aihe