Olen nainen, 23v/160cm/50kg, salitaustaa nyt 10kk. Treeniohjelma vaihtui, ennen treenasin 1-jakoisella ohjelmalla ja nyt on 3-jakoinen saliohjelma. Nyt ohjelmassa on voimatreeniä salilla 4-5x/viikko (ennen 2-3x/viikko kestävyyspuolta) ja siihen päälle spinning/lenkkeily 3-4x/viikko (ennen 1-2x/viikko). Haluan siis lisää voimaa ja sitä kautta muovata kroppaani. Minulla ei ole varaa nyt ottaa salilta ravintoneuvontapalvelua, joten kysyn täältä: Pärjäänkö normiruoalla vai tarvitsenko lisäravinteita? Ja toinen juttu, riittääkö treenimäräni?
Syön 4-5x/päivä, siihen sisältyy yksi-kaksi lämmintä ateriaa. Ruoka on normaalia fiksusti tehtyä kotiruokaa, lautasmallin mukaan mennään. Pyrin syömään mahdollisimman monipuolisesti, en noudata mitään tiettyä diettiä tai muuta rajoitettua ruokavaliota. Olisiko tarvetta? Miten paljon esim. proteiinia kokoiseni henkilön olisi hyvä saada päivässä? Ja ne mahdolliset lisäravinteet? Jos tarvitsen niin mitä?
Syön 4-5x/päivä, siihen sisältyy yksi-kaksi lämmintä ateriaa. Ruoka on normaalia fiksusti tehtyä kotiruokaa, lautasmallin mukaan mennään. Pyrin syömään mahdollisimman monipuolisesti, en noudata mitään tiettyä diettiä tai muuta rajoitettua ruokavaliota. Olisiko tarvetta? Miten paljon esim. proteiinia kokoiseni henkilön olisi hyvä saada päivässä? Ja ne mahdolliset lisäravinteet? Jos tarvitsen niin mitä?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Pärjäät mainiosti nykyisellä ohjelmallasi ja syömisilläsi. Olet vasta pääsemässä sisään harjoitteluun tuolla ilmoittamallasi 10 kk harjoittelumäärällä katsotaan vuoden parin päästä miten on mennyt tähän päivään verrattuna. Seuraa kehitystäsi tietyin välein ja puntaroi tilannetta. Hyvä tulee.
"Ruoka on normaalia fiksusti tehtyä kotiruokaa" eli mitä?? Tuo on nykyään aika laaja käsite... Mutta ei niitä lisäravinteita tarvii. Tarpeeksi proteiinia ja hiilareita ja mahdollisimman monesta eri lähteestä... (proteiini kalaa, kanaa, lihaa, yms. Ja hiilari pastaa, riisiä, perunaa, yms.)
Kiitos vastauksestasi! :)
Tarkoitan normaalilla fiksusti tehdyllä kotiruoalla "tavallista ruokaa": laatikoita, kastikkeita, pihvejä, mitä näitä nyt on.. Nimenomaan itsetehtyä oikeista raaka-aineista, ei einespuolta. Tuoteselosteet ja taulukot on pintapuoleisessa syynissä, kiinnostaahan se tietää että mitä sitä aikoo kehoonsa laittaa, vaikken millään dieetillä tms olekaan. Ja juuri nuo kaikki proteiini- ja hiilarilähteet jotka luettelit löytyvät ruokavaliostani. Yksi herkutteluilta minulla on viikossa, jolloin juon limsaa ja syön pussin popcorneja tai pienen pussin karkkia, ei tulisi mieleenkään kieltää itseltä kaikkia syntejä.
Proteiini- tai hiilarilisiä et tarvitse. Joitain muita lisäravinteita, kuten vitamiineja, suoloja tai kreatiinia mahdollisesti.
Treenimääräsi on todennäköisemmin liian suuri kuin liian pieni. Taitaa jopa joillain kilpabodareilla olla vähemmän treenitunteja viikossa. Varo, ettei tule ylikuntoa. Seuraa kehitystä, jos se tyssää, niin yksi mahdollisuus on vähentää rasitusta.
Intensiteettiä todennäköisesti taas on varaa lisätä eli tee useammin sarjat aivan loppuun ja ylikin.
Koska tämä on lyhyt S24 vastaus, niin nämä olivat vain vinkkejä, joiden pohjalta suosittelen itse hakemaan netistä ammattimaisempia ja tarkempia neuvoja. Eli Google töihin.
Olen mies ja harrastanut kauan treenausta... kulutus suhteutetaan treeniin määrään, pituuden suhde painoosi kertoo että tarvitset puhdasta proteiiniä jota saat enemmän ruuasta kuin jauhepusseita. Esim. naturel pähkinät, kananmunat, soija, maito, juusto, kana...ja näitä varsinkin iltaisin koska lihas kasvaa ja vahvistuu levossa. Älä osta turhaan kalliitta proteiini valmisteita.
" Haluan siis lisää voimaa ja sitä kautta muovata kroppaani. Minulla ei ole varaa nyt ottaa salilta"
Toivelistastasi puuttuu mielestäni yksi oleellinen seikka eli missä ajassa olet ajatellut päästä em. tavoitteeseesi ?
Tietysti niin nopeasti kuin mahdollista, toki treenaaminen kuitenkin on pitkäjänteistä hommaa niin.. En oikein osaa sanoa mitään tarkkaa aikamäärettä. En osaa suhteuttaa treenimäärää ja kehittymistä toisiinsa, vielä kun aloittelija olen. Sen osaan sanoa, että en odota tuloksia sormia napsauttamalla, koska niinhän homma ei mene, sen olen sisäistänyt ja ymmärtänyt.
Mielestäni et tarvi mitään lisäravinteita ruokailusi jatkoksi. Kuten itsekin totesit niin aikaa on ja siinä ajassa varmasti pääset sellaiseen kuosiin kuin olet halunnutkin eikä tule mitään lume riippuvuuksia. Jos ajatellaan et johonkin aikaan mennessä pitäisi olla siinä kuosissa niin sit mieleen tulee nää apukonstit tuloksien parantamiseksi.
En tiedä mut näin sen näkisin. Joku voi olla toistakin mieltä, -katsotaan...
Kalkin tarve lisäntyy rasituksessa. Jos syöt kalkki-lisää niin muista, että raudan imeytyminen häirintyy. Kalkki mieluiten aamulla eikä enää sinä päivänä.
omaa spermaa!!!
Siemenneste sisältää runsaasti muun muassa suolaa, metalleja (muun muassa sinkkiä ja seleeniä), sokereita, lipidejä, steroideja, entsyymejä ja aminohappoja.
Koska tuo sperma kannattaisi nauttia ? Ennen vai jälkeen harkkojen ? Mistä sitä saisi vai sieltä salilta ?