Olen ite 20 vuotias mies, olin ekaa kertaa työtön viime syyskuussa, menin työkkäriin ja kelaan ja kaikki nää, olin kuukauden työtön ja taisin saada siitä 250€ tai jotain tommosta? Lokakuun alussa sain työtarjouksen joka oli projektityö joka oli kuukauden, no olin sen kuukauden siellä ja olin taas työttömänä, kävin useissa työhaastatteluissa ja lähetin työhakemukisa, yleensä ikä tai liian vähän työkokemusta oli vikana, monet firmat ei ees vastanneet!
Sain joulukuun alussa taas työtarjouksen norjasta mihin menin projektityöhön taas, olin siellä elokuuhun saakka kunnes projekti loppui, olen nyt ollut taas erissä työhaastatteluissa mutta en saanut töitä kunnes kaveri soitti ja kysy jos menisin laivalle joulupukiks, no miks ei eli täällä nyt istun joulupukkina ja tammikuussa uur projekti norjassa mihin pääsen
Ymmärrän kyllä että joilekkin ottaa päähän työttömät mut turhaa maalata kaikkia laiskureiks, en itekkään viihdy työttömänä
Kai te tajuatte että ongelma on valtiossa tai mikä nyt näitä vero ja tuki asioita hoitaa
ja te jotka haluatte että työttömät menee ilmaseks duuniin,mitä jos vedät ite pois puolet palkasta ja otat sen työttömän sun kaveriks duuniin ja annat sen puolikkaan sille? molemmille tulee hyvä mieli vai mitä? :)
Sain joulukuun alussa taas työtarjouksen norjasta mihin menin projektityöhön taas, olin siellä elokuuhun saakka kunnes projekti loppui, olen nyt ollut taas erissä työhaastatteluissa mutta en saanut töitä kunnes kaveri soitti ja kysy jos menisin laivalle joulupukiks, no miks ei eli täällä nyt istun joulupukkina ja tammikuussa uur projekti norjassa mihin pääsen
Ymmärrän kyllä että joilekkin ottaa päähän työttömät mut turhaa maalata kaikkia laiskureiks, en itekkään viihdy työttömänä
Kai te tajuatte että ongelma on valtiossa tai mikä nyt näitä vero ja tuki asioita hoitaa
ja te jotka haluatte että työttömät menee ilmaseks duuniin,mitä jos vedät ite pois puolet palkasta ja otat sen työttömän sun kaveriks duuniin ja annat sen puolikkaan sille? molemmille tulee hyvä mieli vai mitä? :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Köyhälistö luotiin 90-luvun alussa, kun rikkaita piti rikastuttaa, köyhiä köyhdyttää ja tuloeroja kasvattaa. Tämä oli julkilausuttua valtion, ja erityisesti Kokoomus-puolueen politiikkaa. Sen hedelmiä on nautittu jo neljännesvuosisata. Tässä ollaan. Luokkayhteiskuntaa on rakennettu tietoisesti, ja sitä ovat manipuloineet pääomatuloilla eläjät loiset, joiden rahakassaa on pitänyt kasvattaa, ikään kuin Roope Ankkojen lukumäärä toisi yhteiskunnalle hyvinvointia. Pahoinvointia on tuonut.
Viha? Pikemminkin enimmäkseen kateus.
Esim SDP-nimisen polittisen mafian selkeä työttömiin kohdistuva vihamielisyys johtuu siitä että kyseisen puolueen kannattajissa on paljon varsin pienipalkkaista työssäkävijää, ja heitä viduttaa se että itse joutuvat raatamaan päivästä toiseen paskapalkalla 8 tuntia paskahommia, ja samaan aikaan vain muutama satanen pienemmin tuloin perusturvan varassa kitkuttava työtön viettää päivänsä miten huvittaa.
Siitä kateudesta sikisi SDP;n historian suurin munaus eli 9 euron pakkotyöt työttömille. Niiden ainoa tarkoitushan on riistää työttömiltä tuo heidän niin kadehdittava vapaa-aika.
Muuten tällä palstalla on käytännössä yksi ainoa näennäinen työttömien vihaaja. mutta kyseessä on liian varhain avohoitoon päästetty psykopaatti-vässy jolla ei ole parempaakaan tekemistä kuin toimia vuodesta toiseen jonkun aivoisiaan vaivaavan psyykkisentaudin tai -tilan kirjurina. Jolloin mitä tauti/tila sanelee sen kalevi kirjoittaa ja postaa älämölönä tänne.
Just näin! Työttömiä haukkuu semmoset tyypit, jotka ite ovat olleet jossain suojatyöpaikassa bout 20-vuotta putkeen, eivätkä tiedä nykymenosta työmarkkinoilla yhtään mitään. Ne luulee, että tilanne on vielä sama ku sillon ku ne on ite työnsä hankkineet. Niin minäkin luulin. 80-luvulla sain aina työpaikan jota hain, nyt en varmaan ikänikään vuoksi saa työtä, MUTTA: Järkyttävintä on se, että kun kuukausi sitten päätin edellisen työni ja aloin kyseleen töitä, niin joka paikassa kysytään ENSIMMÄISENÄ että saako siitä työkkärin tukea jos sut palkkais. Ilmiselvästi muuten kyllä tarvittais ja haluaisivat ammatti-ihmisen, mutta eivät halua maksaa palkkaa. Ihan joka paikassa on sama vastaus, niin yksityisellä kuin julkisellakin. Mm. viimeisin työnantajani ei uusinut minun ma. duunia, koska sai työkkäristä uuden tekijän ilmatteeks (vaikka minä olen alalle koulutettu ja HUOM! yhteiskunta on maksanut kouluni) Ja jos jossain julkisella on avoin työpaikka niin se on aivan satavarma, että siellä talossa on jo tukityöllistetty joka siihen otetaan. Eli saadaksesi työpaikan sinun on tehtävä ensin puoli vuotta ilmaista työtä!
Onko tässä mitään järkeä, että yhteiskunta maksaa firmojen työntekijöitten palkat ja sitten leikataan sairailta ja vähävaraisilta? Ja firmoille järkätään vielä lisää veroreikiä...
"Kyllähän sitä työtä saa, jos vaan haluaa tehä" - Joo, ilmatteeks!
SE ON SE TYÖKKÄRI JOKA NE TYÖPAIKAT VIE!!!
"Onko tässä mitään järkeä, että yhteiskunta maksaa firmojen työntekijöitten palkat ja sitten leikataan sairailta ja vähävaraisilta?"
Onhan siinä se järki, että yrityspuolue Kokoomus sss-joukkoineen on saanut mitä on halunnut, yrittäjille ilmaista työvoimaa, valtio maksaa kulut, eikä kukaan välitä ihmisistä.