Erinomainen kooste, artikkeli on vaatinut pitkän pohjatyön. Miinuksena ainakin peukalonpään kokoiset reijät bitumissa, jos ne oikeasti olisi totta, niin paikattu olisi.
Julkisuuteen tuotu selite luo kuvaa jossa mattohuovassa näkyy viisi pientä reikää, totuus makaa syvällä louheen ja moreenikerroksen alla.
http://yle.fi/uutiset/kittila_ja_talvivaara__miksi_vesi_on_kaivoksen_vaarallisin_aine/8481197
Julkisuuteen tuotu selite luo kuvaa jossa mattohuovassa näkyy viisi pientä reikää, totuus makaa syvällä louheen ja moreenikerroksen alla.
http://yle.fi/uutiset/kittila_ja_talvivaara__miksi_vesi_on_kaivoksen_vaarallisin_aine/8481197
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kerrotaan että halvalla tehty nuo altaat. Mitään ei pitänyt tapahtua oli kertomus kun Talvicvaara vuoti. Rakenne on täysin poikkeava ei ole mahdollista...Talvivaarassa oli muovi, meillä on bitumimatto.
Pitäisi edellyttää ihan lain voimalla kestävät rakenteet, maksaa varmasti paljon enemmän mutta voisi olettaa sotkujen pysyvän paremmin hallinnassa.
Mitenkä hätäallas tehtiin, munat suorana oikaisten vai oikeasti?
Jokohan Lapin Ylen toimituksessa jaetaan ensi viikolla lopputilejä?
Kainuussa ainakin medioiden toimituksissa on käynyt viime aikoina "puhdistuksia" kaivostoimintaa arvostelleiden toimittajien kohdalla.
- , -
x
Kepu pettää aina... ja ympäristöministeriön kansliapäällikkö erityisesti:
http://yle.fi/uutiset/analyysi_laissa_on_kaivosvuotojen_mentava_aukko/8506494
..."Suomen hallitusten ja monien viranomaisten määrätietoinen tavoite on Neuvostoliiton romahtamisen jälkeen ollut saada Suomeen oikein paljon uusia kaivoksia.
Tämän valtion tukeman kaivosekspansion julkisuudenhallintaan on kuulunut ympäristöystävällisen kaivosimagon rakentaminen.
Tekesillä on ollut vuosia Green mining -hanke, ja Sitran rahoilla polkaistiin pystyyn Kestävän kaivostoiminnan verkosto pari vuotta sitten.
Kestävän kaivostoiminnan verkostoon houkuteltiin mukaan kaivosyhtiöiden ja ympäristöministeriön lisäksi myös kaivosalaan varauksellisesti suhtautuvia tahoja kuten Suomen luonnonsuojeluliitto ja Saamelaiskäräjät.
...Avoimuutta ja läpinäkyvyyttä julistava verkosto on pohtinut aihettaan pari vuotta suljetuin ovin. Vain tiedotustilaisuudet ovat olleet avoimia. Tämä saa verkoston näyttämään lobbausorgaanilta.
Jos tarkoitus oli alusta alkaen aidosti avoimesti keskustella yhteiskunnassa kaivosalan vastuullisuudesta ja parantaa asioita, niin miksi tämä on pitänyt tehdä suljetuin ovin?
Voi myös kysyä, mitä maan korkein ympäristöviranhaltija tekee kaivosyhtiöiden rahoittaman verkoston johdossa.",...
Tänään myös lapin kansassa erittyin hyvä ja laaja juttu samasta asiasta.Suosittelen jokaisen lukemaan. http://www.lapinkansa.fi/viikonvaihde/reportaasi-kittilasta-altaat-vasta-alkua-kaivosten-luvitus-vuotaa-kuin-seula-2/
Talvivaarassa tilanne on syksyllä 2015 pahempi kuin koskaan.
Valtion lumekaivosyhtiöyhtiö Terrafame pyörittää nyt kaivostoimintaa täysin edesvastuuttomasti:
- johtaa "Kittilätyyppisiä" jätevesiä suoraan putkella isoon Nuasjärveen ja myös samanaikaisesti vedenjakajalta lähtevien kahden vesistön latvapuroihin.
- tuottaa koko ajan uutta jätevettä Talvivaara Oyj:n "kehittämällä menetelmällä":
-- pumppaa 0,7 - 1,0 miljoona kiloa rikkihappoa vuorokaudessa "bioliuotusaumoihin".
-- pumppaa lähijärvistä vettä rikkihapon laimennukseen (pH-säätö 2-2,5:een).
-- taivaalta satavan veden ja lumen aiheuttaman laimennuksen takia pumppaa osan "bioliuoksesta" metalleineen kaivosalueelle padottuihin säännöstelyjärviin/-lampiin. Samalla tehdään rikkihappolisäys pH:n säätöön liuotuskierrossa.
Siellä täällä erilaisilla altailla ja em. luontoon padotuilla säännöstelyaltailla Talvivaara Oyj suorittaa jätevedelle "esipuhdistuksen" kalkkimaitokäsittelyllä (jauhettu kalkkikivi-kemikaali-vesiseos). Käsittelyssä syntyvä monimetallisakka pumpataan rikastushiekka-altaisiin ja ns. geotuubikentille ongelmajätteeksi - taivasalle.
P.S.
Terrafame ostaa siis yrityssaneerauksessa olevalta Talvivaara Oyj:ltä jätevesien em. kalkkimaito-esipuhdistuksen.
Koskaan ennen ei Talvivaara Oyj ole toiminut voitollisesti, mutta nyt toimii!
Huomattava osa yrityssaneerauksen alla olevan Talvivaara Oyj:n taloutta rasittavasta henkilökunnasta on kesän ja loppuvuoden 2015 aikana siirretty Terrafamen palkkalistoille - siis veronmaksajien kontolle.
..,..
Onko oletettavaa, että kaivosten jätevesien "puhdistuksesta" kalkkimaidolla on tullut pysyvästi EU-suomen teollisuus- ja ympäristöministeriöiden kuuluttamaa "vienti-cleantechiä" ja parasta saatavilla olevaa tekniikkaa (BAT; Best available technology)?
http://www.tem.fi/cleantech/kaivannaisteollisuus
https://www.tem.fi/ajankohtaista/vireilla/hanke-_ja_ohjelma-arkisto/cleantechin_strateginen_ohjelma/ajankohtaista_cleantech-ohjelmasta
http://www.syke.fi/hankkeet/hankintamappi
(Innovatiivisiin julkisiin cleantech –hankintoihin johtavat prosessit ja päätöksentukijärjestelmä)
,,.,,
Montako kymmentä "Rimminvuoman suota" Lappiin ja Pohjois-Suomeen pitää synnyttää, ennen kuin huomataan synnytetyn tilanteen katastrofisuus?
http://yle.fi/uutiset/kittila_ja_talvivaara__miksi_vesi_on_kaivoksen_vaarallisin_aine/8481197
("Mitä kaivoksen jätevedet ovat tehneet Rimminvuoman suolle?")
,,.,,
P.S.2.
Mikä on tilanne Sodankylän Kevitsan kaivoksella ja sen ympäristössä??
Kevitsan toiminnassahan on paljon samaa kuin Talvivaarassa.
pohjarakenne on sinä syaniidialthaassa on,ko tuo puhasvesiallaski alko vuothaan,niin miten on tämän toisenkans........saa näkyä
Kittilän ei tarvitse katsoa venäjällä filmattuja dokumenttejä ympäristön pilaamisesta. Saman voi todeta omilla silmillään omassa kotikunnassaan.Hyvä juttu,perusteellinen, lapin-kansassa.
http://yle.fi/uutiset/kittila_suunnittelee_tiukennuksia_kultakaivoksen_paastoihin/8538511
..."Kittilän kunnan vs. ympäristösihteeri Pekka Nyman vaatii tiukennuksia Agnico Eagle -yhtiön kultakaivoksen päästörajoihin. Ympäristösihteerin mukaan kaivoksen vesien puhdistamistarpeesta ja vesitaseen ongelmista on huomautettu säännöllisesti, mutta lausuntoja ei ole otettu huomioon päätöksiä tehtäessä."...
Ei kannattaisi kunnan virkamiehen suutaan soitella jos ei ole kysynyt ensin "kunnan yleistä mielipidettä" edustavilta kepulestakoneurakoitsijoilta.
Tarkastajan toimista tulee mieleen Mäkinen, kumpikaan ei kumartele työssään. Harvinaista ja kunnioitettavaa.
Mielenkiintoinen pöytäkirja tulossa, kyseinen lautakunta alkaa kunnostautua samaan malliin kuin Kunnanhallitus.
Vuotoja tuntuu olevan altaissa ja pääkopissa.
Uskomattoman rohkeaa ja suoraselkäistä toimintaa Nymanilta.Ei kumartele turhaan Kittilän politikkoja vaan tekee sen mitä hänen virkamiehenä pitää tehdä.Hattua täytyy nostaa.
Kyllä. Juuri näin. Tsemppiä Nymanille. Toivotaan ettei potkita pois. Nythän on valtuudet, kun päätettiin että luottamusmiehet päättää pienimmätkin rekrytonnit. Kittilä, valtakunnan absoluuttisesti korruptoitunein kunta. Kittilälehdessä seuraavaksi lumentuloa, turisteista jotain ihanaa, ja ehkäpä kynttilöitä jossain poltellaan.
Tässä tavoitetta lapin kaivoksille - pankaahan paremmaksi jos pystytte!
Julkaistu 19.12.2015 :
http://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/kainuu/terrafame-turvautuu-oikeuden-torppaamaan-poikkeustilapykalaan/
Julkaistu 24.11.2012:
https://www.youtube.com/watch?v=oGgqvdMtd1s
P.S.
Kaikkien EU-suomen kaivosten padot ovat Kainuun elyn valvonnassa.
tuosta ei kannata pullistella
Valtakunnanmedia muistaa kun kunnantörtöt muistuttaa...
http://www.hs.fi/kotimaa/a1450767157242
Taas etelän media syyttää. Hehän eivät tiedä mitään. Kysyisivät meiltä. Me osaamme ja tiedämme. Aina ja kaikessa. Tässä jutussa on taatusti Anna Mäkelä taustalla. Ihan varmasti. Me tiedämme.
http://www.hs.fi/kotimaa/a1450767157242?jako=191103a04941db01606534f82ae4e8fa
..."Kaivosalan edunvalvojan Kaivosteollisuus ry:n toiminnanjohtajan Pekka Suomelan mukaan vireillä on useita selvityksiä siitä, ovatko rakenteet riittävän kestäviä. Suomessa Oulun yliopisto selvittää asiaa ympäristöministeriön toimeksiannosta.
Lisäksi tekeillä on kansainvälinen selvitys Brasilian jättimäisen kaivosonnettomuuden takia.
”On syytä selvittää, ovatko rakenteet kunnossa. Myös lainsäädäntöön, vaatimuksiin ja valvontaan mahdollisesti liittyvät puutteet on tutkittava”, Suomela sanoo.
Ympäristöministeriön kansliapäällikkö Hannele Pokka pitää perusteellisia selvityksiä välttämättöminä.
”Vaikuttaa siltä, että meillä on käytetty erilaisia pohjarakenneratkaisuja kuin esimerkiksi Ruotsissa. Pidän tarpeellisena, että saadaan tietoa, onko meillä tehty jotain sellaista, mikä antaisi aihetta syvällisempäänkin mietiskelyyn.”"...
--,--
..."HS:n haastattelemien asiantuntijoiden mielestä tutkimuksia ei enää tarvita. Heidän mukaansa vuotojen taustalla on jätealtaiden virheellinen rakenne.
Suurikuusikon altaat on eristetty bitumisella geomembraanilla, joka on käytännössä paksua kattohuopaa. Siitä ei ole pitkän ajan kokemusta, minkä vuoksi sen käyttöön liittyy epävarmuuksia.
Kyseistä eristettä on käytetty lähinnä kattorakenteissa. Muissa maissa, esimerkiksi Ruotsissa ja Kanadassa, eristettä ei ole käytetty kaivoksissa ollenkaan.
Perinteisesti haitta-aineiden eristämiseen esimerkiksi kaatopaikkojen pohjarakenteissa on käytetty polyeteenistä valmistettua HDPE-kalvoa ja pintarakenteissa joustavampaa LLDPE-kalvoa."...
"http://www.kittilalehti.com/arkisto/kultakaivokselle-vaaditaan-tarkempaa-seurantaa.html"
Mitä nämä selvityksiä lautakunnan ydinfyysikot aikovat tutkia? Iän ajan on ollu niin että jos sotkijalta pyydät selvitystä, saat toki. Siinä kerrotaan ettei mittään ole tapahtunnu. Niin se on tuo Könkään kaatopaikkakin, siellä ei ole mittään ikinä ollukkaan.