joukkueen ensimmäinen lyönti

timi

onko joukkueen ensimmäinen lyönti pallorallin aikana suoritettu ensimmäinen kosketus, vai onko se aina sääntöjen tarkoittama ensimmäinen lyönti, kun vastustaja palauttaa pallon ja sen jälkeen "uusi" kosketus tapahtuu,(oisko tuomareita paikalla)

6

1203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • timi

      minulle on opetettu, että joukkueen ensimmäinen lyönti on vain SYÖTÖN jälkeinen ensimmäinen kosketus, jolloin ns kaksoiskosketus on sallittu....?

      • Mestaaja

        Se on sama tuleeko se syöttönä vai vastustajan iskulyöntinä, ns. reaktiona tapahtuva kaksoiskosketus on molemmissa tapauksissa sallittu. Mutta jos esim. paluupallo tulee löysänä ja siitä suoraan esim. passataan kaksoiskosketuksella on se vihre. Selkiskö?


    • timi

      olen kanssasi samaa mieltä, mutta kysynkin että mikä ja milloin on se ensim. lyönti esim. jos syöttö lähtee vastustajan puolelta me palautamme sen ja vastustaja tekee samoin, molemmat on nyt käyttäneet sen ensim. lyönnin nyt eiks niin..?, mutta palloralli jatkuu.. vastustaja palauttaa pallon..aletaanko lasku uusiksi ja meillä on taas ensim. kosketus vuorossa...? ymmärsittekö mitä ajan takaa ???

      • Muistista

        ..tahaton käsivirhe jalkapallossa.

        Eli kovalla voimalla tuleva hyökkäyspallo tai kaukaa tuleva aloituspallo saa kimpoilla eri kosketuspintojen välillä. Hidas kukkupallo on asia erikseen. Nämä ovat enemmänkin tulkinta- ja makuasioita; sääntöjen puitteissa tietysti. Peleissä on tätä varten olemassa tuomarit, jotka ratkaisevat asian, eikä pelaajien tarvitse sitä päättää. Riittää kunhan vain mukautuvat tuomareiden päätöksiin.

        Itse ainakin tuomarina viheltäisin kaikki epäpuhtaat yläkautta sormilyöntinä vastaanotetut aloitukset. Onneksi en edes omista tuomarikorttia.

        Joskus ennen (70-luvulla) oli selkeämpää, kun kaksoiskosketus ja epäpuhdas pallonkäsittely oli aina virhe riippumatta siitä mistä ja kuinka kovaa pallo tuli. Sitä se on tämä pelin luonteen muuttaminen sääntökikkailuilla.


      • make

        Niitä joukkueen ensimmäisiä lyöntejä tulee aina kun naapuripuolelta tulee pallo, niinkuin tuossa jo sanottiin.


      • tiger.92
        make kirjoitti:

        Niitä joukkueen ensimmäisiä lyöntejä tulee aina kun naapuripuolelta tulee pallo, niinkuin tuossa jo sanottiin.

        niin kun toiselta puolelta tulee pallo se ensimmäinen kosketus on kun se pallo vastaan otetetaan!!

        vai??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1114
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      820
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      573
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      522
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      504
    8. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      493
    9. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    10. Sinun kanssasi

      Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver
      Ikävä
      36
      476
    Aihe