joukkueen ensimmäinen lyönti

timi

onko joukkueen ensimmäinen lyönti pallorallin aikana suoritettu ensimmäinen kosketus, vai onko se aina sääntöjen tarkoittama ensimmäinen lyönti, kun vastustaja palauttaa pallon ja sen jälkeen "uusi" kosketus tapahtuu,(oisko tuomareita paikalla)

6

1183

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • timi

      minulle on opetettu, että joukkueen ensimmäinen lyönti on vain SYÖTÖN jälkeinen ensimmäinen kosketus, jolloin ns kaksoiskosketus on sallittu....?

      • Mestaaja

        Se on sama tuleeko se syöttönä vai vastustajan iskulyöntinä, ns. reaktiona tapahtuva kaksoiskosketus on molemmissa tapauksissa sallittu. Mutta jos esim. paluupallo tulee löysänä ja siitä suoraan esim. passataan kaksoiskosketuksella on se vihre. Selkiskö?


    • timi

      olen kanssasi samaa mieltä, mutta kysynkin että mikä ja milloin on se ensim. lyönti esim. jos syöttö lähtee vastustajan puolelta me palautamme sen ja vastustaja tekee samoin, molemmat on nyt käyttäneet sen ensim. lyönnin nyt eiks niin..?, mutta palloralli jatkuu.. vastustaja palauttaa pallon..aletaanko lasku uusiksi ja meillä on taas ensim. kosketus vuorossa...? ymmärsittekö mitä ajan takaa ???

      • Muistista

        ..tahaton käsivirhe jalkapallossa.

        Eli kovalla voimalla tuleva hyökkäyspallo tai kaukaa tuleva aloituspallo saa kimpoilla eri kosketuspintojen välillä. Hidas kukkupallo on asia erikseen. Nämä ovat enemmänkin tulkinta- ja makuasioita; sääntöjen puitteissa tietysti. Peleissä on tätä varten olemassa tuomarit, jotka ratkaisevat asian, eikä pelaajien tarvitse sitä päättää. Riittää kunhan vain mukautuvat tuomareiden päätöksiin.

        Itse ainakin tuomarina viheltäisin kaikki epäpuhtaat yläkautta sormilyöntinä vastaanotetut aloitukset. Onneksi en edes omista tuomarikorttia.

        Joskus ennen (70-luvulla) oli selkeämpää, kun kaksoiskosketus ja epäpuhdas pallonkäsittely oli aina virhe riippumatta siitä mistä ja kuinka kovaa pallo tuli. Sitä se on tämä pelin luonteen muuttaminen sääntökikkailuilla.


      • make

        Niitä joukkueen ensimmäisiä lyöntejä tulee aina kun naapuripuolelta tulee pallo, niinkuin tuossa jo sanottiin.


      • tiger.92
        make kirjoitti:

        Niitä joukkueen ensimmäisiä lyöntejä tulee aina kun naapuripuolelta tulee pallo, niinkuin tuossa jo sanottiin.

        niin kun toiselta puolelta tulee pallo se ensimmäinen kosketus on kun se pallo vastaan otetetaan!!

        vai??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      167
      2602
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      727
    8. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      714
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      668
    Aihe