Tällainen tapaus

Ihminen on pohjimmiltaan kuin eläin, mielellään vaihtaa parittelukumppania välillä ja kerran täällä vain ollaan joten miksi ei nauttisi jos haluaa vierasta koloa. Useimmat pettää eri asia kuinka moni jää kiinni.
775
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mutta miksi..oi miksi pitää toista satuttaa: Hän on sinulle se ihminen joka on kanssasi, jakaa arjen, varmasti auttaa sinua ja ymmärtää. Siksi et voi häntä jättääkään. Jos hänet menetät, itket ja suret, ihan varmasti.

Äänestä
  • Kerrotko naisystävällesi, miten työpäivä sujui, minkälaiset fiilikset ovat tänä päivä jne. Hän ei tunne Sinua niinkuin ihminen jonka kanssa olet.

    Äänestä

No mutta miksi sitten edes solmia parisuhdetta jos ei ole oikeasti halua sitoutua toiseen vaan paneskella ympäriinsä? Onhan se helpompaakin kun ei ole ykköstä mitä pitäisi sumuttaa. Ei tarvi keksiä selityksiä ja tekosyitä. Tai jos se nykyinen parittelukumppani tympii, niin pistää suhteen sitten poikki. Tuskinpa sellaisella suhteella kuitenkaan kaksista tulevaisuutta on.

Äänestä

Onhan näitä itsekkäitä, jotka eivät pysty ottamaan vastuuta teoistaan ja haluistaan, eivätkä halua ajatella toisen tunteita. He sitten keksivät tekosyitä; se mitä ei tiedä, ei voi satuttaa. Tai niinkuin aloittaja kirjoitti; kerranhan täällä vain ollaan. Onhan niitä.
Heillä ei omatunto soimaa ja jotkut varmaan nauttiikin siitä, että voi pelailla pelejä. Kotona on turva, ulkona seikkailu, siitä vaan päättää kummassa milloinkin haluaa olla.
Sellaiset eivät edes halua jättää omaa puolisoaan, vaan mieluummin antaa muidenkin ympärillään elää omassa valheessaan.
Enpä tiedä, kääntyykö se kuitenkin lopulta itseä vastaan?

Äänestä
  • Meitä on moneen lähtöön ja myös syitä pettämisiin niitä ei ulkopuoliset tiedä... miksi edes moralisoida toisten tekemisiä vai onko itsellä elämää ollenkaan.

    Äänestä

Miksi pitäisi lopettaa hyvä parisuhde jossa kumpikin osapuoli viihtyy? Kauheasti surua ja draamaa -ihan suotta. Hyvä parisuhde ja sen rinnalla hyvä seksisuhde täydentävät toisiaan. Onko ihan oikeasti jotain muuta syytä harrastaa seksiä vain yhden ihmisen kanssa, kun pakkomielle että "hyvät" ihmiset sekstailee vain yhden kumppanin kanssa?

Parisuhteen aikana tehdään töitä, saunotaan, harrastetaan urheilua, itketään ja iloitaan myös muiden ihmisten kanssa. On vain kummallinen vanha tapa että seksiä ei voisi harrastaa muiden kanssa. Sehän on vain fyysinen nautintohetki.
Kääntäisin moraaliinsa tukehtuvien syytökset toisin päin: minkä verran puoliso arvostaa yhteistä hyvää elämää, jos kumppanin satunnainen seksiakti painaa vaakakupissa enemmän kuin koko muu elämä, jonka haluaa päättää vain siksi että toinen käväisi vieraissa.

Äänestä
  • Joillekin on tärkeää, että puoliso on se, jonka päästää kaikkein lähimmäs. Iholle ja sydämeen. Jolle voi paljastaa kaiken. Joillekin seksi on puolisoiden välinen intiimi, ainutlaatuinen, luottamuksellinen asia. Joillekin seksi edustaa muutakin kuin pelkkää aktia. Ja sitten on toisenlaisia näkemyksiä, yhtä oikeita.

    Siksi olisi hyvä, jos näkemykset seksistä ja sen merkityksestä selvitettäisiin jo suhteen alussa. Silloin ei olisi tarvetta pettää.

    Ihminen on pohjimmiltaan eläin monessa muussakin asiassa, mutta pystyy halutessaan arvioimaan tekojensa seurauksia niin itsensä kuin muiden kannalta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuumakolli7 kirjoitti:

Ihminen on pohjimmiltaan kuin eläin, mielellään vaihtaa parittelukumppania välillä ja kerran täällä vain ollaan joten miksi ei nauttisi jos haluaa vierasta koloa. Useimmat pettää eri asia kuinka moni jää kiinni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu