pakettiautoon lisää äänieristettä

pakumies67

Omistin aikoinaan pikkupakun ( Ford escort express 1998 ) joka oli rasittavan meluisa. Liimasin tavaratilan seiniin ja kattoon parin kämmenen kokoisia bitumilevyjä, muistaakseni 3 tai 5 milliä paksuja, kaikkiin suoriin tai lähes suoriin pintoihin. Bitumi peitti ehkä enintään puolet seinistä ja katosta.
Ajomelut hiljeni ihan uskomattoman paljon. Myöhemmin päätin liimata katon, seinät ja takaovet kauttaaltaan vielä pehmeällä telttapatjan tyyppisellä materiaalilla lämpöeristysmielessä. Ajattelin että samalla auto tulee vieläkin hiljaisemmaksi, mutta silläpä ei ollutkaan mitään havaittavaa vaikutusta meluun.
Nyt olisi taas tarve hiljentää meluja hankkimastani pakusta, mutta kysyisin että onko nykyään jotain muuta materiaalia bitumilevyjen korvaajaksi, ja onko muilla vastaavia kokemuksia, että kevyet ja pehmeät materiaalit on melko turhia melun vähentämisen kannalta.
Iän myötä laiskistuneena olisi myös kiva tietää, tekeekö joku näitä pakettiauton äänieristyksiä Varsinais-Suomessa.

1

226

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pakuturisti

      Raisiossa MC-Team ja Porissa Auto-Kirmola tekevät äänieristyksiä hyötyautoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      285
      967
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      52
      754
    3. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      681
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      35
      604
    5. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      49
      586
    6. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      52
      574
    7. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      33
      526
    8. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      34
      487
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      48
      477
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      40
      475
    Aihe