stressi ja kilot ?

kauheavaaka

Heips!


Olisin kysellyt jos jollakin olisi kokemusta sellaisesta asiasta kuin vaikuttaako stressi kiloihin. Painoin vuoden alussa 53 kg ja aloitin silloin uudessa työpaikassa mikä alkoi käydä hyvin stressaavaksi. Oli aina kiire ja työ oli raskasta 3-vuorotyötä ja aina ei ehtinyt pitää edes ruokataukoa, vaan ruoka tuli nopeasti syötyä " lennossa" . Aloin jo kolmen kuukauden kuluttua huomata että vatsa alkoi pullottaa ja jotkut vaatteet kävivät ahtaiksi ja kireiksi. Lopetin työt noin 8 kk kuluttua kun sain uuden työpaikan ja nyt huomasin itsekin miten paljon olen lihonut. Olen 8 kk aikana saanut painoa lisää 12 kg ja paino on nyt 65 kg ja olen 163 cm pitkä.

Tiedän että olen paino indexin mukaan normaalipainoinen, mutta oikeasti nuo kilot eivät sovi minun ruumiinrakenteeseeni ja ei oikein olisi varaa alkaa ostamaan koko vaatekaapillista uusia vaatteita .
Paino vain alkoi hiipimään kilo kilolta koko ajan enemmän vaikka uuden työn takia minulla oli taas mahdollisuus harrastaa liikuntaa ja tanssi kuten aina ennenkin, mutta paino vain on noussut ja ei laske millään. Heti kun syön jotakin, niin vatsa oikein pullahtaa ja näytän kuin olisin raskaana. Syön normaalia ruokaa ja säännöllisesti suositusten mukaan, mutta minusta tuntuu että minulla on jatkuvasti nälkä ( en ole raskaana) ja lisäksi vieläkin hotkin sen ruoan vaikka mitään kiirettä ei ole.

Mitä mieltä olette? Asiallisia neuvoja ja vastauksia kiitos.

3

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hpv
      • tollollenauravaveku22212

        Sivun margariinimannekiin taas vauhdissa.

        hpv:llä on yhä vastaamatta kysymykseeni margariinipohjaisesta ravinnostaan jolla hän väittää kaikkine täysjyväleipineen pitävänsä diabeteksensa (D2) hyvässä mallissa. Kehuessaan (valehdellessaan) arvoistaan SUOMI24 sivuilla hän harvemmin kertoo lääkityksestään.

        Alla minun mittaukseni vuorokaudelta kaikkine ruokailuineen ja täysin ilman lääkitystä.

        2015-10-23 22:30 6.6

        2015-10-24 06:30 6.2

        2015-10-24 08:30 6.8

        2015-10-24 19:00 5.4

        2015-10-24 20:30 5.8

        2015-10-24 21:00 5.5

        2015-10-24 22:30 5.6

        2015-10-25 08:20 5.4

        2015-10-25 10:15 6.4


    • kokki3

      Hotkimisessa muodostuu kaasua, joka taas johtaa 'pullahtamiseen'. Koita syödä hiljemmin ja vaikka usein pienin annoksin. Laihduttaminenkaan ei ala ihan heti kun alat laihduttamaan, vaan voi mennä kuukausikin ennenkuin kilot alkaa lähteä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      249
      45389
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      32
      11264
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      211
      10892
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9721
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8538
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      230
      6539
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3220
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2259
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1707
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1530
    Aihe