Geelikynnet kirvelevät?!

Minulle laitettiin elämäni ekat geelikynnet tänään. Sissus, miten niiden laitto kirveli!! Kirvely jatkuu edelleen. Mitä tehdä??
Onko kukaan muu kokenut samaa?
7388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mulla yleensä polttelee silloin kun laitetaan ekan kerran, ja vain siinä UV valon aikana kovettumisen aikana. Ei nyt enää huoltokerroilla. Kai menit kunnon osaajalle laittamaan kynnet etkä mihinkään kämäseen halpispaikkaan? Ei niiden kuuluis mun mielestä kirvellä. UV valon alla kovettuminen voi sattua mutta ei muuten mun tietääkseni... Itse aloitin rakennekynsien kanssa jo 2009, mulla on luottotekijä, en vaihtaisi.

Äänestä

Olisiko omat kynnet hiottu liian ohuiksi, eli lähes ihoon saakka ja nyt kynsien alainen kudos on tulehtunut (kirvelee).
Lopetin aikanaan rakennekynsien käytön kun omat kynnet meni totaalisen huonoon kuntoon.

Äänestä

Aikamoinen kemikaalikoktail, jota tuskin kukaan valvoo. Toivottavasti et ole epäonneksesi allerginen jollekin ainesosalle? Suosittelisin varovaisuutta ainakin allergisille.

Äänestä

Juttelin eilen hammaslekurin kanssa. Hän sanoi, että oikeita myrkkyjä geelikynsiin laitetaan. Ja ettei niitä periaatteessa kannattaisi laittaa ollenkaan, koska kukaan ei tiedä, mitä niistä seuraa.
Kunhan nämä kasvavat ulos tarpeeksi, poistatan ja tavalliset lakkaukset siitä eteenpäin. No, tulipahan kokeiltua.

Äänestä

Hehheh. Hammaslääkärit laittavat samankaltaisilla akrylaattimassoilla paikkoja suoraan ihmisten suuhun! Että sen verran myrkkyä ovat. Lähtökohtaisesti muutenkin kannattaa kysyä hammaslääkäriltä kynsiasioissa.. Näillä mennään.

Äänestä
  • Kyseistä happoa hampilekuri käyttää pinnan karhentamiseen (eli sama kuin geelilakkauksessa), MUTTA happo huuhdotaan pois muutaman sekunnin kuluttua ja tehoimuria käyttäen.
    Geelilakkaaja jättää aineen kynteen!
    Tiesitkö muuten, että hammaslekurit ovat erikoistuneita lekureita? Vuoden yhteisjaksokoulutuksen jälkeen alkavat erikoistua hampaisiin...

    Äänestä

  • Aloittaja kertoo: Kirvely ja polttelu helpotti loydettyani englanninkielisista keskusteluista ohjeen hoitoon. Paljon hyvaa rasvaa kynsille, itse laitoin kookosoljya ja menihan se ohi yon aikana.
    Oli muuten ekat ja vikat geelilakkaukset!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Geelaustuska kirjoitti:

Minulle laitettiin elämäni ekat geelikynnet tänään. Sissus, miten niiden laitto kirveli!! Kirvely jatkuu edelleen. Mitä tehdä??
Onko kukaan muu kokenut samaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu