Elikkä ostetiin hevonen ja hevosta kehuttiin ja se olikin todella rauhallinen ja kiltti, hyvä ratsastaa ei mitään vikaa. Mutta kaikki muuttui... se alkoi kai ikävöimään varsaansa tai entistä talliaan/omistajiaan ja alkoikin käyttäytymään huonosti. Se alkoi näykkimään ja koitti aina vapaana ollessaan karata maneesista. Kun olimme hankkineet varusteet aloimme ratsastaa sillä. Äitipuoleni ravasi sillä mutta samalla hevonen heitti pukkia. Äitipuoleni sanoi että ei se mitään haittaa (hän ei ole ratsastanut 4 vuoteen) minusta tuntuu että tämä hevonen vihaisi minua! En pidä tästä hevosta enää ollenkaan vaan haluaisin pienemmän ponin voikka 130cm en 150cm!
Onko kellekkään käyny näin?
5
238
Vastaukset
- Kasiro
Mitä se saa ruokaa? Annatko väkirehua, Esim. kauraa tai racingia? Jos annat niin jätä pois. Jätä ainakin joksikin aikaa se pelkälle heinälle. Vaikuttaa siltä että se saa liikaa energiaa ja purkaa sen tuollaiseen.
Lisää myös liikuntaa. Monet ratsastaa vain tunnin mutta ainakin nuoret ( 6 - 15 v ) tarvitsevat enemmän ja usein rajua liikuntaa. Ratsasta ainakin pari tuntia, silloin tällöin kolmekin tuntia päivässä ja jos voit niin kiipeile mäkiä ja laukkaa pitkiä matkoja jos teilläpäin on pehmeätä tietä tai peltoa. Päästele silloin tällöin kiitolaukkaa että se saa oikoa koipiaan kunnolla.
En usko sen ikävöivän sen paremmin varsaansa kuin entistä talliaankaan. Se olisi osoittanut sen heti mutta sehän käyttäytyi hyvin aluksi.
Voisitko irtojuoksuttaa sitä maneesissa ennenkuin ratsastat sillä? Tai juoksuttaa liinassa? Silloin se on purkanut liian puhdin eikä niin helposti pukittele.
Eli: Lisärehut pois ja enemmän liikuntaa.
Kokeile kuukausi, siinä ajassa pitäisi korjaantua jos näistä johtuu. - Horselover
Olemme aloittelioita ja en ole nostanut laukan kuin kerran. Tarkoitin siis että se käyttäytyi hyvin edellisellä tallilla mutta ei enää tuolla tallilla jossa vuokraamme sille karsinaa. Maastossa tai tiellä ei olla vielä kokeiltu emmekä edes vielä luota tähän hevoseen joten tuskin sekään vielä meihin.
- Kasiro
Jätä silti se pelkälle heinälle ja liikuta enemmän, vähintään kaksi tuntia päivä. Samallahan opit itsekkin lisää ratsastuksen jalosta taidosta.
Voit myös mennä maapuomia vaikka käynnissä että se joutuu keskittymään muuhun kuin oikutteluun. Ja kiemurauria, tiukkojakin kiemuroita, voltteja, pysähdyksiä ja peruutuksia tiheään tahtiin. Voisiko äitipuolesi taluttaa sitä jos ratsastat vaikka loppukäynnin kentän tai maneesin ulkopuolella, vaikka tallin pihaa ympäri jos et halua muualle mennä.
Ei se vihaa sinua, se taitaa pomottaa sinua, tietää että olet aloittelija. Sitä suuremmalla syyllä, lisää liikuntaa että se huomaa kuka on pomo. Ja onko sinulla opettajaa? Olisi välttämätöntä koska muuten olet pian ongelmissa. Ja samat ongelmat tulisivat olemaan toisenkin hevosen tai ponin kanssa, ei se vaihdosta parane, sekin huomaisi pian että et hallitse sitä. Ja ponit osoittavat sen selvemmin kuin hevoset. Opettaja näkee livenä miten menet ja mitä virheitä teet ja osaa kertoa miten korjata.
Sisua ja periksiantamattomuutta, sitä sinä tarvitset. - ähkyläinen
Olette siis alottelijoita. Olisi kannattanut opetella muutama vuosi ennen kuin ostaa hevosen. Jokainen alottelija haluaa hevosen mutta ei sitä turhaan kehoteta odottamaan muutama vuosi ennen sen hankkimista.
Myykää se, ja yrittäkää muutaman vuoden kuluttua uudestaan. - HaistaKuule
Hei!
Miksi ihmeessä teillä on hevonen jos olet nostanut laukan vain kerran!? Poniparka
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591114Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11820Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83573Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45522Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36504Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43493Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487Sinun kanssasi
Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver36476