Kielikoru vinossa, normaaliako?

kieliongelma

Otin noin kuukausi sitten kielilävistyksen ja mitään suurempia ongelmia ei ole ilmennyt, mutta panin merkille korun olevan hieman vinossa. Korun yläpallo on kyllä aika lailla keskellä kieltä, mutta alapallo on kielen alla olevan jänteen vasemmalla puolella, jolloin koru menee aavistuksen vinoon. Näköjään kieli on siis lävistetty jänteen vierestä eikä sen edestä, onko muillakin kielilävistyksen omaavilla samalla lailla vai onkohan lävistäjä kentis mokannut ja lävistänyt vinoon? Mainittakoon myös että kieleni on melko lyhyt ja siksi koru myös kenottaa vähän taaksepäin, sillä pyysin ettei sitä laitettaisi aivan kielen kärkeen, ja alapuolelta ei varmaankaan ole voinut enää taaempaa lävistää kielen lyhyyden takia.

4

1929

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lävistetty94

      Huomasin itsekki että oli kielikoru lävistetty vinoon kun sen hankin heinäkuussa. Joissain kuvissa se näytti olevan ihan reilusti liikaa toisella sivulla. Lueskelin silloin netistä aiheesta, ja monet kertoivat että joskus lävistäjä joutuu lävistämään tarkoituksella hiukan vinoon, ettei osuisi verisuoneen tai vastaavaan. Tietenkin lävistys saattaa olla vino muistakin syistä, ihminen se lävistäjäkin vain on. Itse en edes huomaa lävistyksen olevan enää kovin vinossa, liekö asettnut paikalleen vai mitä, mutta se ei enää häiritse. Jos koru ei hankaa ikävästi tai muuten hankaloita elämää kuin korkeintaan esteettisesti, niin antaisin asian olla. Ainakin itsellä oli epämiellyttävät kaksi ensimmäistä viikkoa tuoreen kielilävistyksen kanssa, enkä siksi lävistyttäisi sitä uudelleen. Se on tietenkin yksi vaihtoehto jos asia häiritsee kovastikkin, tosin ensin kävisin hakemassa ammattilaisen mielipiteen sijainnista, kysyisin onko siihen joku tietty syy kuten ne verisuonet tai muut miksi koru on päätetty asettaa hiukan vinoon, ettet päädy uuden lävistyksen kanssa samaan lopputulokseen kuin tämän nykyisen.

      Myös korun pituus saattaa vaikuttaa siihen miltä lävistystulos näyttää. Oma näytä vinommalta liian pitkän korun (16mm) kanssa, kun taas sopivan (14mm) kanssa en edes huomaa vinoutta pahemmin.

    • kieliongelma

      Kiitos vastauksesta! Ehkä se onkin niin että on tarkoituksellisesti jouduttu suonia tai jotain väistelemään, jos olisin huomannut vinouden jo liikkeessä niin olisin tietty kysynyt sille syytä lävistäjältä. Koru ei mielestäni hankaa tai ole muuten erityisesti tiellä, eli juurikin vaan ulkonäöllinen haitta ja ehkäpä omaan silmään näyttää pahemmalta, kun taas muut eivät välttämättä edes kiinnittäisi vinouteen huomiota. Mielelläni en kyllä uudelleen lävistäisi koska oli itselleni hieman kivuliasta, mutta olisihan se sekin vaihtoehto jos tämä rupeaa vielä enemmän häiritsemään.
      Korun pituus on 16mm mikä tuntuu olevan omaan kieleeni se minimimitta, sillä se asettuu juuri sopivasti eikä korun "tankoa" näy yhtään ylimääräistä, ei tosin puristakaan. 14mm olisi siis aivan liian lyhyt, ja en tiedä näyttäisikö 18mm ylipitkältä tai enemmänkin vielä vinolta.

      Mutta jos muillakin löytyy vastaavia kokemuksia niin mielelläni kuulisin vielä lisääkin kommentteja aiheesta!

    • dfdfdffd

      Mitä ihmeen järkeä on laittaa kielikoru?

      • neljäplusviisitoista

        Mitä ihmeen järkeä on kysyä miksi joku haluaa kielilävistyksen? Siksi koska haluaa? Tarvitaanko siihen mitään muuta syytä? Eipä taida sun persettä kutittaa se jos joku haluaa rei'ittää itsensä, joten get over it ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe