Onko muilla ollut sitä ongelmaa, että exä on kovin mustasukkainen lapsista uudelle kumppanillenne?
Meillä on erosta jo viisi vuotta ja nykyisen naisystäväni tapasin kaksi vuotta sitten, eli ei ole mistään kolmiodraamasta kyse. Naisystävälläni ei ole lapsia, mulla on kolme entisestä liitosta ja asuvat vuoroviikoin luonani ja äidillään. Naisystävälläni on oma talo, mutta ollaan paljon koko porukalla yhdessä niinä viikkoina, kun lapset on mulla.
Naisystäväni ja lapseni tulevat hyvin toimeen keskenään ja tässä se ongelma tuntuu sitten exälle olevan. Naisystäväni on aika persoonallinen nainen ja hänellä on paljon taitoja, joita nuo muksuni ihailevat, pojat varsinkin tuntuvat pitävän häntä melkein idolinaan. Vaikea kuvata asiaa kertomatta tarkkaan, mutta on siis pitkänlinjan harrastaja jutuissa, jotka pikkupojista on tosi "cooleja". Itse olen aika tavallinen mies ja samoin oli exäni. Olen exälleni sanonut, että äiti on lapsille kuitenkin äiti, mutta ei auta. Hän tenttaa nyt aina lapsia siitä, mitä meillä tehdään ja soittelee minulle puheluita, joissa haukkuu naisystävääni ja välillä taas ilkeilee, miten naisystäväni vielä kyllästyy muhun ja kyllästyy lapsiin jne.
Osa varmaan on sitäkin, että meidän keskinäinen suhde oli aika laimea silloin aikanaan vaikka toki toisistamme välitettiin ja nyt on se, että myös minä olen löytänyt tästä naisestani kumppanin, joka oikeasti sytyttää ja varsinkin alussa olin melkein kuin rakastunut teini. Olen sanonut exälle että lapsille ei saa haukkua naisystävääni ja luulen, että aika hyvin se on pitänyt ja on pystynyt hillitsemään itsensä. Hankalalta silti tuntuu tämä, eron jälkeen tultiin exän kanssa ihan toimeen, mutta nyt tämä uusi suhteeni on mutkistanut tilanteen.
Toivoisin että exä löytäisi jonkun uuden ja sitten ei ehkä jaksaisi kipuilla mun asioiden kanssa.
Exän mustasukkaisuus nyxälle suhteessa lapsiin
totaalikyllästynyt
0
92
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964754Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2073800Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1012205Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621226- 531095
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4771022