Tarvitseeko amk- tutkinnon jos haluaa ulkomaille?

14plus9

Moikka!

On käynyt yhä useammin ja useammin mielessä, että millaista olisi elää muualla kuin suomessa? Valmistun tänä keväänä ja ammattinimikkeeni on merkonomi. Olen 18 vuotias eli vielä nuori. Miten suomalaiset olette yleensä päätyneet ulkomaille muuta kuin vaimon tai miehen perässä? Työkokemusta löytyy ihan hyvin ja olen opiskellut pitkän saksan peruskoulussa ( kielitaito kyllä ruostunut ). Voiko ilman ammattikorkea-tutkintoa olla mahdollisuuksia löytää jobeja ulkomailta? Saksa on maa joka on aina kiinnostanut, mutta koko kieltä ei ole 9-luokan jälkeen tullut oikeen käytettyä.. :D Haluaisin siis tehdä töitä myynnin, markkinoinnin ja asiakaspalvelun parissa.

4

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AMK-40

      Kaikki kolme toivomaasi tehtävää vaativat hyvin vahvan kielitaidon. Monet suomalaiset(kin) yritykset palkkaavat myyntikonttoreihinsa vain paikallisia. Päällikkö saattaa juuri ja juuri olla suomalainen. Siitä voit sitten päätellä mitkä ovat mahdollisuutesi myynnin tehtäviin ulkomailla ulkomaalaisena.

      Yksi sauma edellisessä ovat hyvin kansainväliset lähinnä matkailuun liittyvät yritykset. Hotellin respassa tai lentokentän lähtöselvityksessä pärjää loppujen lopuksi hyvin suppealla sanavararastolla, mutta se sama suppea on syytä löytyä usealla kielellä. Tämä toki se on meidän suomalaisten vahvuus.

      Suosittelisin yliopistotutkintoa, mutta myös AMK-tutkinnolla esim. tekniikan alalta voi päästä alkuun. Myös terveydenhuolto tuntuu olevan hyvä. Ns. pehmeämmät alat kannattaa unohtaa. AMK-vaihtoehdossa ala heti tutkia ulkomaisia paikkoja kesätöihin ja pakolliselle harjoittelujaksollesi esim. CIMOsta. Vaihto-oppilasvuosi ja -maa myös heti valmisteluun.

      Saisinpa minä foorumilla kysyessäni tämän mittaisia vastauksia. Jouluja kaikille!

    • Kdkdk

      Suurin osa kansainvälisistä työpaikoista Pariisissa vaatii bachelors tason tutkintoa eli amk koulutusta. Kyllä ilman koulutustakin saa töitä, mutta ranskalaisella palkkauksella, ja hyvällä ranskankielen taidolla. Ranskassa opiskellaan alemman koulutustason tutkinto vuodessa eli väistämättä olisit merkonomina joihinkin töihin ylikoulutettu ja toisiin et riittävän pätevä.

    • KieliJaKokemus

      Jos puhutaan "oikeista töistä" ulkomailla, niin kaksi asiaa pitää olla kohdallaan:

      Kohdemaan erittäin hyvä kielitaito ja todella hyvä ammattitaito ko alasta. Peruskoulutuksella ei ole niinkään merkitystä, vaan pitkästä kokemuksesta, ennen kaikkea vahvasta osaamisesta.

      Noissa myynnin, markkinoinnin ja asiakaspalvelun tehtävissä ei oikein koulukielitaidolla pärjää.

      Itse "ajauduin" ulkomaille yli kymmeneksi vuodeksi, ensin Venäjälle ja sitten Baltian maihin. Edelletyksenä oli lähes natiivi venäjäntaito hyvä englanti. Lisäksi toimiminen alalla (IT) ennen komennusta yli 15 vuotta Koultuspohja on ammattikoulu, eli sillä ei ollut merkitystä, vaan vahvalla osaamisella.

      • KieliJaKokemus

        Korjataan vähän:

        "Noissa myynnin, markkinoinnin ja asiakaspalvelun tehtävissä ei oikein koulukielitaidolla pärjää."

        Tarkoitin siis ketjun aloittajan kielitaidolla. Pitää siis olla noissa hommissa todella hyvä kielitaito.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      180
      2170
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      175
      1811
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      170
      1672
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      108
      1482
    5. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      25
      1469
    6. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      105
      1165
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      162
      1085
    8. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      77
      1063
    9. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      56
      900
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      233
      900
    Aihe