Mulla on siis ollu pitkään iho huonona. Nyt kumminkin se on pahentunut lähiaikoina. Mulla on finnien lisäksi paljon mustapäitä nenässä ja lisäksi outoja arpia otsassa. Pesen aamun illoin ja rasvaa.
Onko jotain kotikeino vinkkejä? Oon kuullu et esim sitruunaa tai hunajaa käytettäis ihonhoitoon mut miten? onks jollain kokemuksia sen käytöstä?
ihonhoito vinkkiapua?
5
179
Vastaukset 5
- syhry
Vaihda kosteuspitoiseen geeliin jossa ei ole rasvaa. Ainakin jos on pintakuiva iho. Itse ostin Aqualan geeliä, haisee hetken käsidesiltä levittäessä mutta tuoksu haihtuu nopeasti. Ihokin tykkää, tuntuu että näppylät rauhoittu melkein heti...mulla on todella pintakuiva iho jossa pientä tukkeumaa tosi paljon..pahensin asiaa tuhdeilla rasvoilla kun kuvittelin sen auttahan ihon kuivuuteen.
- pihka_apu
Monissa voiteissa on hengittämätön rasva. Kasvisöljyyn tehty pihkavoide on monelle hyvä apu. Halkeilevaan ja atooppiseen ihoon. Huutonetissä edullista Pihkamummon Pihkasalvaa.
- minäkäytän
Kaupasta saa valmiina sellaista juoksevaa hunajaa missä on sitruunaa.Osta sitä ja levitä kasvoille puoleksi tunniksi.Sen jälkeen peset sen pois.Ihosta tulee ihanan pehmeä.
- kaun
Käy jossain kasvohoidossa nii ne siellä suosittelevat sun iholle sopivia aineita, tai käy lääkärissä nii lääkäri kirjoittaa sulle jonkun reseptin.
- puhdistamatonmerisuola
Tämän päivän rasvoissa on paljon haitallisia kemikaaleja.
Joten todellakin jotain luonnonmukaista eli vaikka pihkaa tai hunajaa.
Seuraa kemikaalitutkaa facebookissa.
Korjaa ruokavalio.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/akne.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei121098Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1251006- 56975
- 109959
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.52857Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85832- 78790
Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev165783Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66731- 66717
- 23656
- 70606
- 31586
- 96576
- 52531
- 60524
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15073507- 35507
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31463Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi255437