äitiysloma ja pitämättömät lomapäivät

mamma15

Osaisko joku neuvoa miten mun pitämättömille lomapäiville käy. Eli jäin tämän vuoden maaliskuussa äitiyslomalle ja en tietenkään ole pitänyt lomapäiviä tältä vuodelta. Palaan töihin 50%helmikuussa heti vanhempainvapaan loputtua. Saanko siis ens kesänä pitää pitemmän loman,vai tuleeko ne rahana,vai mitä niille tämän vuoden lomille tapahtuu?

2

1169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • loivis

      Olet vielä saava lomasi.

      Vuosiloma on annettava. Työnantaja voi määrätä vuosiloman perhevapaiden ajalle - ei kuitenkaan äitiysvapaalle ilman työntekijän suostumusta. Koska olit viime lomakaudella äitiysvapaalla, niin sinulle pitää määrätä viime kesän loma 6 kk:n kuluessa äitiysvapaan päättymisestä. Se tapahtuu käytännössä niin, että työnantaja maksaa sinulle vuosilomapalkkaa sen verran kuin olisit saanut silloin, jos et olisi ollut äitiysvapaalla.

      Kannattaisi soitella työpaikan loma-asioista vastaavalle ja kysellä, milloin rahaa rupeaa tulemaan.

    • sljflskjfskjdkds

      Entäs pitämättömät sairaslomapäivät...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      83
      1236
    2. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      121
      699
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      25
      645
    4. Eikös se mene niin että Jumala loi maailman ihmisille eikä päinvastoin

      joten saatana yrittää vääristää ja jota nyt vouhotetaan??? https://keskustelu.kaksplus.fi/threads/bovaer-tutkimuksissa-
      Maailman menoa
      88
      454
    5. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    6. Puuilo pittäis tulla Haapaveelle

      Kaikki perskatti menee ylivieskaan ja ei Haapaveelle! Miksi ? Ylivieskaan on tullu monet liikkeet ja lissää tullee. Mitä
      Haapavesi
      38
      326
    7. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    8. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    9. 0
      90
    10. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    Aihe