Joka joulu mieheni veli tuppaantuu meille joulua viettämään, vaikka häntä ei ole edes kutsuttu.
42-vuotias, ylipainoinen ja henkisiltä ominaisuuksiltaan jossain lapamadon tasolla oleva.
Hän ei tuo edes lahjoja meille, mutta odottaa itse saavansa meiltä paketteja. Jos saa omasta mielestään liian halpaa tai liian vähän paketteja, käyttäytyy kuin pikkulapsi. Onneksi ei sentään (vielä) ole itkupotkuraivaria saanut.
Mieheni veli on luuseri
11
279
Vastaukset
- susirajalta
Kerran yhtenä päivänä vuodessa voi ihminen rakastaa luuseria.
- ei.enää.ensi.jouluna
Mutta miksi se päivä pitää olla jouluaatto?
- Katsopeiliin
Kylläpä kirjoitat alentavaan sävyyn. On tosi rumaa nimittää ketään "looseriksi". Sinäkö sitten olet täydellinen ? Olen samaa mieltä kuin nimimerkki "Susirajalta".
- ei.enää.ensi.jouluna
Voisihan se joskus viettää joulunsa jossain muualla, kun sitä ei tänne ole koskaan kutsuttu.
- susirajalta
Tottakai voisi viettää joulun muuallakin, mutta hän on tottunut siihen, että hänelle annetaan. Hän on sillä tavalla vammainen tai jäänyt itsekkäästi toisilta palveluita odottelemaaan. Kuten sanoit, niin luuseri. Mutta jouluna voi hänetkin hyväksyä puutteineen. Suutuin tosin 3 päivää sitten samanlaiseen!
- noikku
Miksi et ottanut tänä jouluna tilannetta haltuun? Ostitko hänelle lahjan? Jos, niin miksi, ei sinulla olisi ollut mitään velvollisuutta?
Jos miehesi kutsuu sinun tietämättäsi veljensä teille joulua viettämään, niin se on pitkälti heidän välinen asia. Toki sinullakin on sana sanottavana siihen asiaan. Ehkä miehesi on sanonut veljellensä '' kai tulet taas meille jouluna''? Miten mahtaa olla?
Asia on kyllä niin, ettei kenenkään pidä kotonaan sietää epämieluisaa ihmistä, ei edes jouluna. Joka sellaista väittää, on tekopyhä moralisti.
Jokaisen pitää selvittää tällaiset asiat pois eikä antaa vain olla, sillä kun asiat pitkittyvät, kerääntyy paljon pahaa mieltä ja katkeruutta. - katti-pöytään
Ai kauhee... siis ihan oikein ylipainoinen? Siis ihan niinku total luuseri.
Jos et halua ei-toivottua ihmistä kotiisi, ilmoita että vietätte joulun ulkomailla. Kun tälle kauheelle ylipainoiselle luuserille sitten selviää että olittekin kotona, eiköhän ala viesti mennä jakoon.
Mutta tärkein, mitä mieltä miehesi on? Oletteko siis molemmat täysin nössöjä, vai vain sinä? - Pääsetvaivasta
Lähtekää reissuun ensi jouluna. Ja siis vain kahdestaan. Kenellekään ei tarvi kertoa etukäteen
- keddu
lähtekää karkuun vaikka lappiin jouluksi jonnekin kelomökille kauas ihmisistä. Mikä sen idyllisempää...
- Inhottaa
No ei ihmisten tarvitse kotoaan pakoon ketään LUUSERIA lähteä.Sanotte vaan ,että haluatte viettää joulun perheenne parissa.Mikäli on kykenemätön osallistumaan mihinkään,kärsiköön nahoissaan.Ei sellaista ihmistä olekkaan,joka ei vuoden aikana saa esimerkiksi 30euroa säästettyä,millä ostaisi jotain jouluruokia yhteiseen pöytään ja muutamalla kympillä lahjoja.Taitaa vaan hänellä oma suu olla tärkeämpi,koska on ylipainoiseksikin itsensä saanut,Näin ei käy edullisilla ja terveellisillä itsetehdyillä juureksilla ,puuroilla ja omatekemällä lihakeitolla ja ohrarieskalla-edullisia ruokia saatehtyä pilvin pimein.Kaikki tuo on tosi edullista.kokemusta on ,vaikka rahaa on käytössä yllinkyllin.
Laiskoja ja uusavuttomia ei pidä hyyssätä. - Ulkoruokintaan
Pistä hänelle sähköpostissa tämä ketju!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017553
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1055553- 835037
- 1394426
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113150- 492823
- 522759
- 612387
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102344Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.561956