Suomen historian

Kolme pahinta räävittömyyttä ovat:
1. "Sotasyyllisyysoikeudenkäynti".
2. "Yöpakkaset".
3. "Noottikriisi".
Nämä tullaan kuluvan kolmen viikon aikana perkaamaan perusteellisesti. Yhteistä näille kolmelle on "Timo"

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KolmeRäävittömyyttä

      Pahin Suomen historian räävittömyys on SDP:n sisäisellä puoluepäätöksellään aloittama kapina, kansalaissodaksi laajentunut vallankaappausyritys 1918.

      Tuota SDP:n päätöstä edelsi SDP:n itsenäisyysjulistuksen vastustus eduskunnassa joulukuussa 1917. Se on toinen iso räävittömyys Suomen historiassa.

      Hyvin merkittävä räävittömyys on myös EEC vapaakauppasopimuksen vastustamiseen masinoitu kampanja 1970 luvulla, sitähän johdettiin Neuvostoliitosta ja sen keulahahmoina olivat mm. Tarja Halonen ja Erkki Tuomioja. Kekkonen sai NL:n vastustuksesta huolimatta runnottua vapaakauppasopimuksen kasaan ja niin Suomen vienti länsimaihin avautui.

      • Ei se yksi vapaakauppasopimus muuta "Timon" konnantöitä miksikään. Neuvostoliitto Keskustapuolue ja Kommunistit siinä olivat kolme sydänystävää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1137
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      551
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe