No niin, arvon herrat SRK. Väitättekö, että jääkiekon seuraaminen
ja urheilu on edelleen syntiä. Saarnamiehet, vl onko oppi muuttunut?
Tuliko seurattua?? jos, niin soimaako omatunto, onko anteeksipyyntö
synneistä ajatus tehdä seuroissa, vai "yksityiseltä"-- vaarana että seurakunta
saa tietää-----
Väitättekö, että jääkiekko on syntiä?
33
235
Vastaukset
- epäonnistunut
Eikö seuroissa sanota, että saa uskoa ,kaikki synnit anteeksi jeesuksen nimessä ja veressä, eikä sielä eroitella syntejä
Siinäpä se virhe onkin. Kaikkia syntejä ei saa anteeksi sillä on yksi synti jota ei saa anteeksi.
Mark.3.
28 Totisesti minä sanon teille: kaikki synnit annetaan ihmisten lapsille anteeksi, pilkkaamisetkin, kuinka paljon pilkannevatkin;
29 mutta joka pilkkaa Pyhää Henkeä, se ei saa ikinä anteeksi, vaan on vikapää iankaikkiseen syntiin."
Pyhä Henki on totuuden henki. Joka pilkkaa sitä opettamalla muunneltua totuutta, sitä ei anneta kenellekään anteeksi.
- Sikäli_kuin
uutisiin on uskomista jääkiekkoa nyt seurasi enimmillään VAIN 2,5 miljoonaa ihmistä. Enintä osaa kansasta asia ei siis kiinnostanut lainkaan.
Eipä ole tullut kysymykseen vastauksia, vaan kiertelyjä poliitikkojen tavoin. Väärät on vääriä.
- Sehän_sanotaan
selvästi tuossa Paavalin ensimmäisessä kirjeessä jääkiekkofaneille:
"Älkäät siis seuratko jääkiekkoa, koska Herra, teidän Jumalanne ei tiedä mitään sen typerämpää ja turhempaa peliä kuin jääkiekko, golfia lukuunottamatta."
- tanssijaa
Kaikkia on lestan mielestä syntiä tyttären persikan puristelua lukuunottamatta.
- Kuntoilujaostosta
Miten se voi olla syntiä. Siinähän laitetaan mailalla tavaraa reppuun.
Sehän symbolisoi SRK autuuden ehtoa - pakkopano- ja synnytysoppia autuuden ehtona.
#Me teemme lapsia kun haluaamme taivaaseen# totesi vl-puhuja suviseuroissakin.
Peli symbolisoi ja muistuttaa kaikkia tuosta liikkeen elossa pysymisen avainasiasta. - jormapatulla
"Jorma panee tavaran reppuun"
Eh, eh ei,, Ei kait se syntiä ole vl - jumalatonkansamitääntaj
Siis kuminen kiekko ei voi olla syntiä, eikä puinen maila, joka tosin palaisi takassa tosi hyvin ja hyötyisikin siitä joku silloin.
ok, no entäs kenttä jäätikkö siis, no onhan se jumalatonta turhuuden turhuutta ja huonoina aikoina kauheaa rahan ja varojen tuhlausta moinen lapselinen hyöriminen tuontisähköllä rakennetuun jäätikön päällä, voi herranjuukeli tätä viisasta mailmaa!
mutta syntiä on se että kaikkea pascaa palvotaan ja Jeesukselle heitetään jämät jos niitäkään, vaikak koko elämä pitäisi pyhittää elämän antajalle ja pelastuksen tuojalle. - rehelisyys
Jos jääkiekon seuraaminen olisi kadotukseen vievä asia ,niin melkeen kaikki uskovaiset olisivat kadotuksen omia tai muun urheilun seuraaminen.
- kumihansikk
"Kumia pussiin on syntiä, mutta kumitta pussiin ei" vl.
- qwerty_1
Rooman valtakunnan aikana keisarit yrittivät pitää kansalaiset tyytyväisinä järjestämällä heille leipää ja sirkushuveja. Kristityt eivät menneet katsomaan niitä. Jääkiekko-ottelut ovat nykyajan gladiaattorinäytöksiä.
- Herätyys
"Totisesti totiesti" AAMEN!
Näin se on. kaikki mikä ei ole Raamatun UT, Kiristuksen Jeesuksen ja / apostoliensa opetusten ja ohjeiden mukaista ja perustuvaa. On sen vastaista. Silloin tuomioksi koituvaa. Niitä SYYSTÄ kaikki vääryys ja pahuus, = kaikki, kaikille, ja kaikelle Luojan hyväksemme luomalle hyväksi olevan Jumalan Sanan / tahdon vastaista. Ne ei ole Jumalasta, vaan siitä pimeyden puolen ruhtinasta, siitä ihmisten pettäjästä, kaiken valheellisuuden, vääryyden ja pahuuden isästä saatanasta. Jonka Jumala sallii, Hänen, kaikille hyväksi Sanan ja tahdon (Raamatun UT) vastaisesti eläville ja toimiville.
Jota palvelevasti eläminen ja toimiminen koituu kullekin sen mukaisesti elävälle, tavalla tai toisella ennemmin tai myöhemmin tuomioksi. Joka voi kohdata niin VÄÄRIN elävälle tuomioksi, pävänä minä tahansa, ja miten tahansa, ja missä ja milloin tahansa.
Joka päivä se SYYSTÄ (kaikki vääryys ja pahuus), Jumalan Sanan vastaisuudesta tuomioksi seuraamus koituu, suurelle osalle, jopa ihan yllättäenkin, ennalta mitään aavistamattaa kohtalokseen.
Tiedotus valineethän niistä suuremmista ja pahemmista pahaksi / kärsimyksiksi ja valtaviksi turhiksi mentyksiksi ja sodiksi tuomioksi seuraamuksista päivittäin, kautta maailman, herätykseksi ja varoitukseksi uutisoi.
Jeesuksen nimessä muituttaen ja valistaen. vähäinen Totuudessa pysyvä ja mukaisesti elävä ja toimiva palvelijansa ja seuraajansa. - batesss
Meni niistä kuitenkin jotkut naimaan pikkulapsia antiikin bordelleissa, Paavalin nuhteluista päätellen.
Jos lätkä on syntiä.
Kannattaa otta yhteys SRK;hon, sillä Oulun aleella pelaa lukuisia Vl pappeja vieden junioreiden jää aikaa.
Kempeleen, Oulunsalon ja ympäristöjen jäähalleissa on joka päivä useita VL vuoroja.
Hekö helevettiin, pappinne?
Kes.- ettämitenkäkummin
Vieden junioreiden jääaikaa vai vieden junioreita jäälle.
- kukatietääjamitä
vl papit jääkiekkokentillä junioreiden kanssa!!!!!!!!!!!!!!!!!
-
Minkä takia Suomen kamaralla, urheilu
on vl syntilistoilla melkein ensimmäisenä?
-
Ennen n. v. 1980 saarnamiehet tulivat kyttäämään kentän laidalle, näkyykö tuttuja
vl henkilöitä- kuulusteluun ja hoitokokouksiin. Ja silmäparit, kytättiin, sekä
käräytettiin SRK tietoon.
-
onko se sittenkin vl oppi muuttunut?????
- 8ja3
Kaikki joutavanpäiväinen mailanheilutus on siionissa saarnattu synniksi, josta on tehtävä seurakunnan eessä parannusta.
- vanhajeenopac
Kyllä me kuule tiedetähä mihi lestadiolainen isä sitä mailaansa junioreiden kanssa heiluttaa.
- kalparules
En ole koskaan kuullut, että jääkiekko, pallopelit ja yleisurheilu sinänsä olisivat syntiä, vaan miten ne täyttävät elämän sisällön.Harrastusmielessä ok.
1.Kor.:24 Ettekö tiedä, että jotka kilparadalla juoksevat, ne tosin kaikki juoksevat, mutta yksi saa voittopalkinnon? Juoskaa niinkuin hän, että sen saavuttaisitte.
25 Mutta jokainen kilpailija noudattaa itsensähillitsemistä kaikessa; he saadakseen vain katoavaisen seppeleen, mutta me katoamattoman.- tasa-puolinen
Eihän työkään tai opiskelu ole sinänsä olisivat syntiä, jos ne pysyy kohtudessa,vaan miten ne täyttävät elämän sisällön .Samat vaarat näissäkin on kuin urheilussa .
- korvamärkää
"En ole koskaan kuullut, että jääkiekko, pallopelit ja yleisurheilu sinänsä olisivat syntiä, vaan miten ne täyttävät elämän sisällön.Harrastusmielessä ok."
-
Sinä et siis tiedä mitään, taidat olla korvat märkänä vieläkin. Valehtelija.
-
Vuosina 70-90 pahimpina hoitokokousvuosina "saatanalle nakeltiin
surutta hoitokokouksissa urheilusta seuraavia henkilöitä.
Pitääkö tässä tehdä listaa nimistä, kun noin "korvamärkä alkaa raportoida
myötämielistä valetta lukijoille. - seuraus
Kyllä tuo pitää paikkansa. Mutta se oli väärän hengen aikaan saanosta.Mutta näitä hoitokokousvuosien vääryyksiä ei ole hoidettu, sen huomaa puheista ja kirjoiteluista
- milloinhoidetaan
seuraus kirjoitti:
Kyllä tuo pitää paikkansa. Mutta se oli väärän hengen aikaan saanosta.Mutta näitä hoitokokousvuosien vääryyksiä ei ole hoidettu, sen huomaa puheista ja kirjoiteluista
"hoitokokousvuosien vääryyksiä ei ole hoidettu, sen huomaa puheista ja kirjoiteluista"
Milloin hoidetaan?
- älkäämmmeee
"Kaikki joutavanpäiväinen mailanheilutus on siionissa saarnattu synniksi, josta on tehtävä seurakunnan eessä parannusta."
-
Itse saarnamiehet saarnaavat muille synneiksi.
Kuitenkin omat poikansa kuskaavat urheiluharrastuksiin.-
Hyvin kaksinaamaista on SRK ja saarnamiesten kanta
valehtelevine selityksineen.....- puhujaveli
Älkää tehkö, niin kuin minä teen, vaan niin kuin käsken
- Kirjoitettu
"Niinkuin on kirjoitettu ja ylälehterillä huutavan ääni sanoo niska punaisena:
1. Jos voitto tulee, niin auetkoon taivas täysin palkein. Olkoon se mestareille suureksi kunniaksi, leviäköön leijonan maine kaikkialle ja olkoon heidän palkkansa suuri. Siunattu olkoon maila, joka heilahtaa oikean aikaan ja limppu, joka löytää tiensä perille. Riemuitkoon kansa ja kokoontukoon juhlimaan toreille ja kylpemään suihkulähteissä.
2. Mutta tappion hetkellä juokoon itse kukin synnin karvasta kalkkia. Silloin oleva itku ja hammasten kiristys. Lampaat palaavat rampoina ja ontuvina kotiin. Kolkuttavat, mutta heille ei avata. Kansa huutaa itkien ja vaikeroiden tappion tuojille: 'Voi teitä! Me emme tunne teitä!'
Silloin silmät avautuvat. Ihminen ei elä pelkästä limpusta!
3. Tehtäköön sentähden parannus ennen seuraavaa ottelua. Otettakoon uusi ja parempi ketju, puhallettakoon siihen henki ja heitettäköön se tuleen. Rukoilkaamme, että se hoitaa leiviskänsä ja kisailee areenalla leijonien tavoin, jotta kunnian kukko jälleen kerran kiekaisee korkeimmalla pallilla."
Näin on kirjoitettu. Ei muuta kuin tsemppiä, niin kaikki tapahtuu pilkulleen. - Herätyys
KAIKKI vääryys ja pahuus, Jumlan Sanan (Raamatun UT; Totuuteen perustuvien ja mukaisten, kaikkia kohtaan ja kaikille Oikeuden mukaisten opetusten ja ohjeiden VASTAISUUS on SYNTIÄ. Sitä kaikille hyväksi Laillista Oikeuden mukaista vastaan rikollisuutta, sitä joista tulee AINA tavalla tai toisella ennemmin tai myöhemmin ne SYYSTÄ (synneistä) pahaksi / kärsimyksiksi seuraamuksensa. Niiden osaksi jotka ei tee niistä laittomuuksita parannusta, tunnusta ja kadu kokosydemestään niitä, ja lupaa Jumalan edessä ettei enää niihin taivu / antaudu. Ettei koidu tuomiokseen ja joudu!! Sinne ikuisuuden hirvittävälle puolelle. On suuren määrän ihmisistä kohtalona, joka päivä.
Jeesuksen nimessä... herätykseksi ja varoitukseksi muistuttaen ja valistaen. vähäinen, Totuudessa (Jumalan Sanan (Raamatun UT opetsuten ja ohjeiden mukaisuudessa pysyvä ja toimiva palvelijansa. Krist. uskovat on kutsuttu toistensa kunioittamissa ja pelvelemissa kilpaileviksi, ei toisaan vastaan yhteiseksi hyväksi puolesta, puhtaasta aidosta Pyhästä (ei mitään pahaa) Rakkaudesta toisiinsa ja Herraansa.
Joka on uhrannut itsensä heidän puolestaan.
Jotka ovat tulleet Häneen uskoviksi, Hänelle ja Lain / Laillisuuden täyttymyksen, = Krist. Rakkaus, joka ei ole kenellekään pahaksi, kaikkia kohtaan Totuuden / Oikeuden mukaisille opetuksilleen uskollisiksi ja kuuliaisiksi, että niiden mukaan ovat alkaneet elämään ja toimimaan / vaikuttamaan.
Tai jotka haluavat samoin, Häneen uskoviksi, Hänelle, ja Hänen kaikille, ja kaikelle Luojan hyväksemme luomalle hyväksi opetuksilleen ja ohjeilleen uskollisiksi ja kuuliaisiksi tulla. Päästäkseen Jumalan tuomioiden alaisuudesta turvaan, ja pelastuisivat sinne ikuisuuden ihanalle puolelle, kun aikansa ja hetkensä koittaa. - Oma_liiga
On syntiä....Mutta VL-ihmiset pelaa omaa LIIGAA :D
On se ihmeellistä?! Ei uskoisi?! - turpiivljeesustelijat
Urheilu on hirveä vl synti............
Mutta kaikki sitä seuraa.......................
Käännäppä sitä takkia taas lampaannahassasi.............
Älä Jeesustele vl pf. ennöööööööööööööööö - enmuistakukamuistaa
Missä kilpailuissa Apostolit pelasivat, onko tietoa alkukieliä lukeneilla?
olisko ollut kamelikisat taikka soutukilapailut?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 853408
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli442837Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.742356- 612308
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512251Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1162226Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212103Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.202057- 621954
- 1121914