kuinka monen työpaikalta löytyy?

slurpslurp

Perseen nuolia hovi. Kertokaa

6

181

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuolijapoika

      kyllä se taitaa löytyä joka työpaikalta.

    • paskaaolientinentyö

      entisessä työpaikassa oli jaeteltu ihmiset kahteen ryhmään; ystäviin/tuttaviin/suosikkeihin, ja sit : tuntemattomat/ ei suositut.

      Nämä suositut sit sai aina vapaata tai työvuorolistaan muutoksia,jos halusivat, hengasivat pomon kanssa vapaa-ajalla ja muutenkin saivat tahtonsa aina perille.

      Sit me ns "ei suositut"; soitettiin vapaa-ajalla ja valitettiin työnjäljistä,vaikka ei olis asiakkaat valittanut, ei saatu sairaslomaa, työtunteja uupui palkkalaskelmasta,ei saatu kuin todella harvoin vapaata tai muutos työvuorolistaan ja silloinkin räpätettiin.

      4 kuukautta melkein jaksoin,irtisanoin itseni koeajalla, silloinkin kauheeta draamailua,viimeisenä päivänä ei vastattu kysymyksiin,ignoorattiin kokonaan.

      Muutenkin vaihtui lähes joka viikko työntekijä,koska moni ei tainnut kestää sitä jatkuvaa sättimistä yms...

      Ei vittu mitä paskaa koko se siivousfirma jos saan sanoa,yksityisen perustama ja ihan varmasti kohta konkassa, sivuilla mainostavat "mukavista työtovereista" ja "reippaasta ja iloisesta työilmapiiristä":D

      • 889900

        Meillä tismalleen sama kuvio pyörinyt vuosia. Vain ala on eri.


    • Parempi.mieli

      Ruskea kieli.

    • OnkoSullaAinaHuonoPomo

      Puhutte siis ns. followershipistä, jolla työntekijä osoittaa sitoutuvansa yrityksen arvoihin ja toimintatapoihin. Kyllä niitä löytyy joka yrityksestä.

      Ihminen, jolla on sosiaalista älykkyyttä, ymmärtää miten ryhmässä toimitaan. Kaikki yhteenkuuluvuuden osoittaminen ei sovi jokaiselle, mutta ryhmässä jokainen ymmärtää, että yksilö hyötyy siitä, että ryhmä toimii yhtenäisesti. Joskus siis tehdään asioita, mikä ei ole ihan oma juttu koska siitä hyötyy itse.

      Sitten on niitä, joille ryhmässä toimimimen on vaikeaa. Milenkiintoiseksi asian tekee se, ttä fiksuista sellaisista tulee johtajia. Tyhmä sopeutumaton puolestaan jää roikkumaan yksin omaan katkeruuteensa kunnes ryhmän edun nimissä tulee saneeratuksi pois. Ryhmän etu on tärkeämpi kuin yhden sosiaalisesti rajoittuneen.

      Sosiaalisen ongelmatapauksen tunnistaa siitä, että sillä on aina huono pomo ja kurjat työkaverit. Kannattaa silloin miettiä mikä on yhdistävä tekijä. Se ei ole se, että pomot tai kaverit on kehnoja vaan se, että itse on.

    • päähajoaa

      löytyy...kaveri saa käytännössä tehdä ihan mitä vaaan taputellaan päähän j kiva ku tulit töihin,hommia ei hoida muut joutuu tekee kaverin hommat,tulostin töihin irtisanomis perusteet seinälle kaikki kaveri täyttää mutta sanotaan vaikka nimeksi jykä niin pomo sano vaan jykä on nyt jykä...taitaa joutua ite vaihtaa firmaa kaverin takia...3äijää lähtenyt kyseisen kaverin takia menemään mutta ei mitenkää ole reagoitu asiaa!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      199
      2280
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      2099
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      317
      1837
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      94
      1600
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      83
      1475
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1111
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      996
    Aihe