Melko paska otsikko, myönnän. En vaan nyt keksi parempaakaan.
Mut tosiaan, onko kenellekään koskaan käyny niin että bändikaverista on tullut esiin uusia puolia varsinkin muiden ihmisten läsnäollessa? Joskus vietettiin aikaa melko paljonkin yhdessä ja otettiin muutama olut ja paranneltiin maailmaa oikein urakalla. Nykyään bändijuttu on vähän lähtenyt edistymään kun itselle 'luovuus', jos niin voi sanoa otti harppauksen uudelle tasolle. Tämä johti siihen että multa tulee lähes kokoajan jotain uutta ideaa ja demoa. Toki olisin enemmän kuin iloinen jos muutkin soittajat saisivat jotain omia juttujaan esille. Niitä vaan ei tunnu tulevan kun kaikilla muilla joku ihme lamautunut kausi menossa. Bändikaverit diggailee ihan kympillä noista mun räpellyksistä, jolla nimellä itse niitä kutsun. Sinänsä ei ole ongelmia asian suhteen mutta nyt laulaja on alkanut käyttäytymään oudosti. Jos näemme esimerkiksi meidän yhteisiä kavereita (joihin muuten tutustui mun kauttani), bändin solisti tuntuu kokoajan vetävän jotain ihme juttua. Ihan kuin olisi kokoajan joku kumma rooli päällä. Kahdestaan tai bändijätkien kesken ollaan niin kaikki on ok mutta tämä tulee esille muiden seurassa. Jos vaikka otetaan sivulauseessa puheeksi tämä projekti niin alkaa vetämään jotain ihmeellistä tekonaurua ja sanomaan "yritä nyt ensin saada jotain tehtyä tän bändin eteen". Sinänsä hauskaa, sillä olen tehnyt 95% tällä hetkellä olevista biiseistä. Hänelle annoin vapauden tehdä sanat ja mahdolliset sovitukset joita nyt ollaan odoteltu jo useampi kuukausi. Ja tottakai muitankin ideoitakin saa heittää jos kokee että sävellyksissä on joku kohta jonka voisi vetää toisin. Joten kyse ei ainakaan siitä pitäisi olla että olisin mitenkään valtaamassa tätä bändiä itselleni vaan olen yrittänyt toimia nimenomaan päinvastoin. Silti jotenkin pelottaa että mitä tästä tulee. Ollaan vasta treenitasolla ja nyt jo alkaa tällaisia tilanteita tulemaan. Millaista se sit on kun joskus saadaan esimerkiksi ensimmäinen pikkukeikka heitettyä?
En haluaisi tähän mitään valtataistelua soittajien välillä vaan enemmänkin että oltaisiin tasa-arvoinen porukka jossa jokaisella on sananvaltaa asioihin. Olisi kiva kuulla jos jollain on ollut samoja kokemuksia. Meille tämä on ensimmäinen soittoprojekti ja meillä molemmilla tämä haave on kytenyt jo lapsesta asti joten voisiko tämä jotenkin vaikuttaa asiaan?
Bändikaverista tuli esille uusi puoli
1
113
Vastaukset
Mulla on yksi musiikkiprojekti nimeltään Tuura. Sen kahdesta jäsenestä selvisi sellaiset asiat että hekin osaavat tehdä biisejä, esimerkiksi yksi bändikavereistani oli säveltänyt ja sanoittanut itse yhden biisin jonka hän esitti yhdellä musiikkileirillä. Siitä tuli sellainen ajatus että se voisi sopia Tuuralle. Sitä paitsi olen tähän mennessään tehnyt joitakin raakileita Tuuralle ja olisi tosi kivaa jos Tuuran muut jäsenet olisivat myös biisinteossa mukana.
Ongelmana on vaan se ettei meillä on vielä yhteistä treenikämppää ja lisäksi osa bändin jäsenistä asuu kaukana. Olen jopa joutunut miettimään pitäisikö yhtyeeseeni hakea uusi laulaja kun edellinen laulaja on päättänyt vetäytyä bändihommista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1401745- 401658
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa631410- 681305
Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2091154Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi2771107- 701083
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää19958- 74955
Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106888