Niih!
Minä en eroa ikinä
Avioliitossa
182518
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Good for you -- keep that spirit !
helppo sanoa, mutta jos Susta erotaan. En minäkään (ikinä)eronnut, minut erotettiin.
Sama täällä, eihän toista voi väkisin pitää. Elämä koulii. Sitä kummasti oppii nöyryyttä, kun oikein koetellaan immeisen kestävyyttä elon myrskyissä.
mut mä pakotan sen perumaan tuollaisen tuulihatun päätöksen ja ajan sen seksissä hulluuden partaalle
Jos siitä seksistä puuttuu sun kunnioitus, se on pelkkää pussien tyhjennystä, ei enää rakkautta. Ei se auta, mennyt mikä mennyt. Sitäpaitsi on sellaisia tyyppejä jotka pa..ee kaikkea missä on reikä.
En minäkään eronnut - rakastamani nainen vain ahdistui tai kyllästyi, muutti pois, laittoi avioeron vireille ja häipyi elämästäni. En siis ilmeisesti ole eronnut. Helppoa ja yksinkertaista.
Onnea kuitenkin sinulle. Täytyy toivottaa onnea, koska tahto ja teot eivät sinällään riitä vielä mihinkään.
Taidampa tietää miltä sinusta tuntuu. Jäit yksin. Vaikka olen vielä nimellisesti naimisissa mutta myös todella yksin. Toivottavasti pärjäilet.
Koska en mene koskaan naimisiin, en myöskään koskaan eroa. Helppoa!
Erosta seuraa vain surua, murhetta ja tuskaa. Jos nyt kuitenkin rupeaa elonkumppani oikein hatuttamaan mutta ei halua erota, niin kannattaa ostaa sivuvaunullinen moottoripyörä.
Sitten vain eukon/ukon kanssa ajelulle kapealle metsätielle, missä on mahdollisimman lähellä tietä tosi paksuja puita. Mutkassa saattaa "sattua" ajovirhe ja...
Ei tarvinnut erota ja saa vielä leskeneläkkeenkin. Kätevää, eikö totta
kannattaa ehkä lisätä tai vaihtaa lääkitystäsi?
niih?
Helppohan se on sanoa etten eroa ikinä. Monen avioliittovuoden jälkeen tämä päätös on karmaiseva, mutta jos ei ole mitään muuta vaihtoehtoa. Vaikea päätös on kypsynyt päässäni ja nyt on valitettavasti toteutuksen aika. En halua olla yksin yhteisessä avioliitossa.
Otit esiin tärkeän teeman:
asenteen avioliittoon ja sitoutumiseen.
Monia ihmisiä tuntuu vievän nykyään omat tunteet ja halut jolloin järki ja tahto unohtuu, sen myötä kumppanuus ja siihen liittyvät velvoitteet.
Vihkikaavassa kysytään selkeästi: tahdotko?
Kyllä tahdon olla uskollinen.
Kyllä tahdon olla kunnioittava puoliso.
Kyllä... niin myötä kuin vastoinkäymisissä.
Jos lähdetään asenteella: katsotaan tuleeko tästä mitään, tai jos minä tahdon laittaa omat haluni ja tahtoni sinun hyvinvointisi edelle, rakas puolisoni, niin......millainen on ennuste liitollamme silloin?
Kiusaukset kuuluvat elämään, niitä tulee jokaisen kohdalle. Kiusauksia loukata,pettää ja jättää, kiusauksia itsekkyyteen.
Silloin kannattaa muistuttaa itseään : Minä tahdon olla hyvä puoliso.Sinulle joka myös minut kerran tahdoit.
Meillä on jo ollut kaikki kiusaukset- eikä niistä ole ilman haavoja selvitty- mutta homma jatkuu ja nokka tuhisee eteenpäin vaikka läpi harmaan kiven.
Olen varmaan "kova" nainen muttei mun tunne-elämä mene kovin pienestä sekaisin, ongelmat kuuluu suhteeseen minkäs teet, that is life- life is bitch!
...tuo kommenttisi "mun tunne-elämä ei oikein pienestä mene sekaisin" ja "eteenpäin mennään nokka tuhisten" WAU, tossa on kans kunnon attitudea!! Hyvää jatkoa tiukka muija sulle!!!!
Kerropas lisää niistä "kiusauksista"...
vai kinkku?
katso jokakodin parisuhteen keittökirjasta, hani!
minäkin sanoin 20 vuotta sitten,,, mutta vaan omastani puolesta. ja en eronnutkaan! minut erotettiin!