Leppävaaran uimahalli

Uimarri

Uusi uimahalli on avattu. Ihmetyttää tosin kuka tämän on oikein suunnitellut? Allasalueet ja altaat on ihan ok mutta pukkarit ja suihkutilat eivät toimi ollenkaan tälle ihmismäärälle. Siellä ollaan peput vastakkain ja suihkujen outo järjestely on aivan järjetön! Vessojakaan ei ole pukkarissa, paitsi inva ja sitä ei saa lukkoon. Kulkureittejä ei ole merkattu joten jengi häröilee ympäriinsä. Ihme "suunnittelua". Ihmisiä on vain aivan liikaa.

11

7641

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hels1nk1

      Espoolaisten sekavalle häröilylle ei valitettavasti ole tehtävissä mitään. Tämän hyvin yleisen ilmiön syy on tuntematon.

    • Bambini116

      Olen samaa mieltä, että suihkutilat on huonosti suunnitellut. Sunnuntaina aamupäivällä oli ainakin sellainen härdelli suihtiloissa, etten toisten mene. Lisäksi olimme erittäin pettyneitä altaiden varaustilanteeseen. Terapia-allas oli varattu opetuskäyttöön kokonaisuudessaan, lastenaltaasta puolet ja aikuisten altaasta ainakin kolmasosa. Ei siinä sitten jäänyt juuri mitään uimapaikkaa tavalliselle uimariperheelle. Kylmäaltaassa oli kyllä tilaa!

      • utyityity

        Viikonloppuisin kaikki hallit ovat aivan täynnä lapsiperheitä. En mene viikonloppuisin koskaan, sillä eihän halleissa tietenkään voi silloin kunnolla uida


    • HyväHalliMokattu

      Siis nuo pukukaapit ovat susia, miten joku on voinut moiset hyväksyä! Jos on allastiloja noin paljon laajennettu, niin kai rahaa olisi ollut myös pukutiloja laajentaa ja järjestää tilat kunnon pukukaapeille.

      Nykysysteemissä alempi kaappi voisi olla korkeampi, nyt turhaan puoli metriä korkea sokkeli. Ainakin siinä voisi olla hyllyt kengille. Pitkälle lasitiiliseinälle voisi lisätä koko korkeita kaappeja, yläreunan ikkunat jäisi silti vapaaksi, eikä pukutilaan välttämättä luonnonvaloa tarvitse.

      Miksi terapia-allas on puolimetriä lattitasoa korkeammalla? Joillekkin hankalaa sinne kiivetä. Ainakin yksi porras pitäisi lisätä reunan ulkopuolelle tikkaiden kohdalle.

      Porealtaat liian pieniä, tilaa olisi ollut metrin halkaisijaltaan isommille, nyt vastakaverin varpaat sylissä.

      Muuten ok halli, mutta pikkujutuilla mokattu.

    • yiiyiotyio

      Paras on altaan päädyissä olevat aidat, Ei mitään järkeä.

      • mettäläiset

        Milloin Espoon metsäläiset saavat metron ja oppivat sitä käyttämään? ehkä olisi ollut parempi pitää espolaiset autojonoissa, eikä päästää heitä ihmisten ilmoille.


      • Espoolaiset.seis
        mettäläiset kirjoitti:

        Milloin Espoon metsäläiset saavat metron ja oppivat sitä käyttämään? ehkä olisi ollut parempi pitää espolaiset autojonoissa, eikä päästää heitä ihmisten ilmoille.

        Eivät opi koskaan.Länsiväylälle tulisi muutenkin laittaa tietulli kaupunkiin päin tuleville. Ehkä espoolaiset huomaisivat, kuinka riippuvaisia ovat Stadin työpaikoista ja palveluista. En myöskään ymmärrä, miksi Kampin terminaalissa on yhtäkään laituria espoolaisille dösille.


    • kävintestaamassa

      Nuo teräsaidat on ihan järjettömät altaiden päässä. Sitten uimarit kipuaa jotenkin niiden päältä ylös, ei mitään järkeä siinäkään. Ja jos yrität ylös sitten polvivaivaisena sieltä vesijuoksun keskeltä mennä ylös niin mummojen katseet tappavat kun yrittää siitä ohi mennä. Pitäisi varmaan sukeltaa siellä että pääsee poiskin ettei vaan häiritse näitä jumalista seuraavia olevia vesijuoksijoita.
      Suihkutiloissa olevat lokerot aivan liian pieniä edes pyyhkeille. Saa sitten varata pari lokeroa tai heittää pyyhkeet lokerikkojen yläpuolelle jotta ne mahtuvat edes jotenkin.
      Nämä kokemukset siis maauimalan puolelta.

    • paskanmyivät

      Erittäin ESPOOlaista kokonaissuunnitelua

    • Esko666

      Ihan hyvä ja siisti halli ei voi muuta sanoa. Sieltä altaan päästä ei tarvi vääntäytyä ylös kun käyttää sivulla olevia portaita, suihkutilat olivat mielestäni erinomaiset. Opasteet kyllä vähän huonot mutta ensi kerralla osaa jo. Valivali apinoita taas liikenteessä, sinne mennään uimaan eikä lillumaan missään lämpöaltaissa.

    • Kilpauimari

      Harrastan siellä kilpa uintia ja oon alkuperäissen kaa samaa mieltä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5191
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      181
      4925
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      69
      3379
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2966
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2292
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      237
      1728
    7. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      99
      1289
    8. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      78
      1270
    9. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      990
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      96
      927
    Aihe