Päiväkohtainen liisingauton verotus tulee

Veronkerääjä

C-66/15 - komissio v. Kreikka. Päätös eilen.

Kreikka hävisi. Eilisestä alkaen Suomi saa verottaa ulkomailta liisattua vain siltä ajalta kun auto on Suomessa.

Kuinka kauan VM ja tulli vetkuttelevat toimeenpanon kanssa?

22

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaupatjäihin

      Jos eivät muuta verotusta niin viroon perustetaan autonvuokraus/liisaus firmoja joista eteläsuomessa asuvat suomalaiset voivat hakea käyttöautonsa. Uusien autojen myynti suomessa käytännössä loppuu tuolloin.
      Verotus on siis käytännössä pakko muuttaa. Veikkaisin autoveron poistumista noin vuoden kuluttua.

      • ostolakkopitää

        Niinhän sä veikkasit jo 10 vuotta sitten. Pitkä on tuo sun vuosi.


      • xeturcco

        Veikkaus on veikkaus ja henkilökohtainen. Muu tuossa edellä silkkaa faktaa. Kaupat vain tietyin ehdoin tällä hetkellä (pienellä co2- päästöllä oleva oma tuonti). Tappion määrä on muutoin kiinni maksetusta verosta tai verotuksen ja suomalaisen autokaupan erikoisuuksien muodostamasta hintaepäsuhdasta verrattuna vaikkapa saksaan.


    • hehehheheheh

      Ja tullin mukaan kolmivuotiaassa autossa ei ole veroa ole jäljellä joten sellaisten liisaamiinen on erityisen edullista.

    • Tietomiesrastor

      Hommaa voipi sotkea matujen maahanvaellus enemmän kuin kukaan uskookaan, schengen alue jää historiaan ja tulee passintarkastukset rajoille, siinä samalla tsekataan jos liikkuu suomen passilla väki erikilpisellä kulkupelillä..kukaan ei liene
      kiihkoissaan ole tätä funtsinut samoin jos eu hajoaa kun narisee liitoksistansa jo ihan kunnolla...kiittäkäämme tätä eu.ta asioiden ryssimisestä ja matujen elättämisestä, kohtahan tulee vielä vero polttoaineeseen jotta voidaan matuja elättää...mutta uskon että tulli tulee olemaan aktiivinen tässä jos schengen sopimus ja vapaa liikkuvuus jää historiaan, rajalla sitten käryää hakupäällä olevat, autoverojen kiertäjät yms väki...
      lisäksi alkoholin roudaamiseen tulee taas ne vanhat rajat ennen schengeniä, tämä on se totuus jos homma päätetään lopettaa..kuka haluaa??

    • hyvvääjouluu

      Vedit sitten matut autovero ja vakuutus palstalle. Mene nyt vaan nauttimaan niistä Timo Soinin hurjista vaalilupauksista, joita hän täyttää päivittäin. No mitä kaltaisistasi voi sanoa??? idiootti mikä idiootti.

      • EiKiristähermot

        Totuus kirpaisi hermoheikkoja, löysää pipoa.


    • verotpois

      2017 alkuun tulee muutos, tämän jälkeen on suuri kiusaus liisata esim. käytettyjä autoja ulkomailta..

    • Komissio_tutkii
    • Selvaa_saastoa

      "Hankkeen taustalla on hiljattain ratkennut Euroopan unionin komission ja Kreikan välinen oikeusmittelö, jossa Kreikan todettiin perineen laittomissa määrin autoveroa maahan liisatuista autoista. EU-tuomioistuin totesi, että autoveron periminen leasingautoilta on laillista, mutta veron määrä pitää suhteuttaa auton käyttöön maassa.

      Sekä Kreikassa että Suomessa on maahan tuoduista leasing- ja vuokra-autoista peritty tähän asti autovero täysmääräisenä, mikä on EU:n kilpailunrajoittamispykälien vastaisesti asettanut muunmaalaiset toimijat huonompaan asemaan."

      http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1453870251412.html

    • JuhaKenraali

      ittu! taas tuli turpaan! mitä nyt sipilä - anna neuvoja!

    • Kyllästynyt234

      Paine tuon autoveron poistoon alkaa olemaan kova, käkättimen tulee jokanukasta, ja eikun yritetään kehitellä näitä helkutin himmeleitä päiväveroista yms....liikaa syöttöporsaita ei pidä autoilijoiden elättää!!!Kapina näiden helkutin himmeleiden poistoon!!

      • TuplatenLisää

        Ajoneuvovero tulee kyllä hoitamaan sen autoveron...


      • eivoikäyttömaksuatulla

        Mutta kun auto on Saksan rekisterissä niin eihän siitä tarvitse Suomeen käyttömaksua maksella..


      • KylläSeOnnistuu

        Ajoneuvovero voidaan myös säätää vastaavaksi kuin päiväautovero autosta, joka on pääosin suomessa.


      • jsudusud

        No mutta miten aiot tuo päiväkohtaisen veron periä - lähetät laskun saksan kilpiselle turistillekin?


    • Komissio_tutkii

      "Ruotsissa (jossa hankintahinnan autoverosta luovuttiin kertaheitolla jo vuonna 1995, kun maa liittyi Euroopan Unioniin) on kaikki toisin. Naapurimaassamme rekisteröitiin viime vuonna huimat 345 000 henkilöautoa, eli yli kolminkertainen määrä Suomen lukuun verrattuna.

      Vaikka Ruotsi on väkiluvultaan suurempi maa ja sen autokanta mittavampi, ei suuri ero selity edes puolittain mainituin seikoin. Suurelta osin autoverotuksen vuoksi Suomi jatkaa edelleen autoilun kehitysmaana ja Kuuban tiellä."

      http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1454036870412.html

    • 4535345

      SUomessa ei ole varaa enempään autokantaan. Haluamme että vielä suurempi osa kansntulosta kiertää vihevasemmiston määräämällä tavalla. Ei siitä jää oikeasti työssä käyvien käteen auton hankintaan.

      RUotsissa on lisäksi merkittävä ero suomeen. Nimittäin pohjoisempi Ruotsi ei ole asuttu siinä määrin kuin SUomi. Ruotsissa väki keskittyy etelään. Miksi Suomessa on pakosti oltava koko maa asuttuna.
      Ruotsalaiset lisäksi keskimäärin Suomalaisia fiksumpaa väkeä.

    • TatuWahanen

      Ruotsalaiset ei ole keskimäärin suomalaisia fiksumpia tieteellisten tutkimusten mukaan.

      • Volsuton

        Volkkarin osto määristä todeten suomalainen huomattavasti tyhmempi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6079
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2140
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1972
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1153
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      70
      1151
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1007
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      922
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      907
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      775
    Aihe