Miehellä joka ei pysty juoksemaan maratonia

ei tee mitään. Vähintään puolimaratonin pitää onnistua. Vain sporttinen mies on kiinnostava.
1888
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

En ole koskaan kokeillut maratonia mutta puolikkaan juoksin aikaan 2h.0min

Äänestä
  • Et, koska aloittaja juuri kertoi että koko maraton pitää mennä :(

    Äänestä

Älä jauha paskaa. Ei tee sporttisellakaan miehellä mitään jos ei ole tarpeeksi pituutta. Itselläni on juopottelusta huolimatta useiden vuosien mittainen kamppailulajitausta ja urheilu kuuluu olennaisena osana elämääni. Naiset eivät nakkaa paskaakaan.

Äänestä

Maratonit on hullujen hommaa. Puolikkaat on ihan jees.

Äänestä

Totaalikokematon dippainssiATM kaverini kävi rykäisemässä maratoonin syyskuussa, lähtee keväällä uudestaan. Puolimaratonillakin hän on käynyt ja sitä matkaa hän juoksee jatkuvasti treenatessaankin.

Kelpaisiko?

Äänestä

Ymmärrät varmaan, että maratoonarit ovat lihaksettomia luikkuja, eli ei se kroppa heillä kovin atleettiselta näytä

Äänestä
  • Eipä olekaan lihaksettomia luikkuja kaikki. Tunnen pari oikein timmissä lihassa olevaa kestävyyslajiurheilijaa. Tiedän niitä kuivia jännekimppujakin, mutta lihaksikaskin voi juosta ihan hyvin pitkää matkaa.

    Äänestä

Olen kyllä urheilullinen, mutta tuo juoksentelu ei kiinnosta. Salilla hankitut lihakset ja alhainen rasvaprosentti saa luvan riittää.

Äänestä

Tokihan sitä pystyy juosta nylkkäsemään halutessaan vaikka koko päivän, mutta en nää siinä mitään järkeä suotta polttaa lihasmassaa.

Äänestä

Käskepä marssimaan 40km armeijan täysvarustus päällä.

Äänestä

Eikö riitä jos pyöräilee sen maratonin alle pariin tuntiin?

Äänestä

Maraton on ihan älytön ekstremesuoritus. Sitä varten pitää tankata päiviä, ja silti seinä kuulemma nousee vastaan kolmenkympin jälkeen. Palautuminen kestää viikkoja.

Aikoinaan kun harrastin juoksemista juoksin puolimaratonin mittaisia lenkkejä. Rauhallisella tahdilla ne ovat ihan rentouttavia, mutta kelloa vastaan nekin ovat ekstreemeä.

Äänestä
  • Erohan tyypillisesti harrastelijalle on siinä, että puolimatkan juoksija on jo harjoitellut puolimatkan treenejä ja "kisassa" juoksee kelloa vastaan. Täysmatkalle ei voi tehdä täysmatkan harjoituksia ja alku on mentävä enemmänkin vauhtia hilliten. Ihmisten fysiologiassa on tietenkin eroja, mutta sekä tankkausta että seinää on mystifioitu mielestäni ihan aiheetta.

    Äänestä

Mitäs vittuu tekee miehellä joka on koko ajan juoksentelemassa?

Äänestä

Nuorempana juoksin 20 kilsaa pari kertaa ja olin sm maastojuoksukisoissa ja tulin toiseksi. Nyt yli 30 vuotiaana on juoksemiset jäänyt vähemmälle, jaksaisin varmaan jotain 5 kilsaa juosta.

Äänestä

No voi vitsi, mulla on polvet tähystetty kolme ja kirurgi suosittelisi etten juoksisi enää koskaan. Miksi netissä ei ole sellaista keskustelupalstaa, jossa olisi sellainen keskustelu kulttuuri, että toisia ei pilkattaisi ja kiusattaisi.
Todella harvoin näitä lueskellut, mutta nyt yksinäisyyttäni ajattelin johonkin keskuteluun osallistua, mutta nämä kaikki ketjut on vain toisten pilkkaamista tai älyvapaata huuhaata.

Äänestä

27-30 bmi alle 12% rasvoilla, vähintään 5 vuotta pitkäjänteistä ja raskasta treeniä, jos milloinkaan vs. juoksentelee puoli vuotta ilman aikatavoitetta, jotta jaksaa 42km.

Kuka tahansa voi sitoutua vuodeksi projektiin, jossa voi todistaa itselleen tai muille jotain. Harva pystyy sitoutumaan loppuelämäkseen tarkoituksenaan parantaa elämänlaatua pysyvästi, onneksi sellaisia ihmisiä on. Kyky sitoutua on kyky, joka pätee elämässä muutenkin.

Äänestä

Kyllä se varmaan maratonkin menisi ihan kylmiltään sen kummempia reenauksia. Hiihdin 65km ilman yhtäkään harjoitusta. On kai jonkunlainen pohjakunto. On vain muistettava että vauhti tappaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sporttinainen_ kirjoitti:

ei tee mitään. Vähintään puolimaratonin pitää onnistua. Vain sporttinen mies on kiinnostava.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu