Vähähiilarinen ruokavalio

kilotpois

Olen 20 vuotias nainen, minulla on kaksikymmentä kiloa liikaa ja haluaisin ne saada pois. Kaveri ehdotti, jos alkaisin syömään vähemmän hiilihydraatteja. Kuinka tehokkaasti sillä laihtuu ja kuinka paljon niitä hiilareita saisi syödä? Onko mitkä hedelmät sallittuja ja kuinka paljon? Pitääkö minun alkaa liikkumaankin? Ajanpuute tahtoo olla pieni este. Jos en liiku ollenkaan ja noudatan vähähiilihydraattista ruokavaliota, niin jääkö kroppaan sellaista löysää nahkaa vai kiinteydynkö kuitenkin? Yritin etsiä vinkkejä vähähiilariseen ruokavalioon, mutta melkein kaikissa mainitaan leipä. Kaveri juuri sanoi, että kun jättää leivän pois niin sekin auttaa.

3

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin_on

      Vähähiilihydraattisella ruokavaliolla laihtuu alussa aika nopeastikin 1-1,5 kg viikossa.
      Ohjeet makroravintoaineiden suhteille: 1 osa proteiinia, 2,5–3,5 osaa rasvaa ja 0,5–0,8 osaa hiilihydraattia. Proteiinin päivittäinen grammamäärä määräytyy kaavalla pituus – 100. Täten esimerkiksi 180 sentin pituisen ihmisen tulisi syödä 80 grammaa proteiinia, 200–280 grammaa rasvaa ja 40–64 grammaa hiilihydraattia päivässä. Kaavaa voi hiukan muuttaa oman vartalotyypin mukaan.

      Suositellaan kananmunia, sisäelimiä, luuydintä, sianlihaa, kanaa, kalaa, rasvaisia juustoja ja kermaa., sekä kasviksia, kunhan ei liian suuria määriä. Ruokailukertoja tulisi päivässä olla kahdesta kolmeen.
      Itse syön aamuisin useinmiten 10% jogurttia marjoilla kahvia. Lounas (10.30) vaihtelee. Tänään oli aladobia ja kananmunia sekä juustoa. eilen oli pekonia.
      Illallinen 18.00 Eilen oli possua kermaisessa kastikkeessa ja lanttukuutioita pannulla pyöräytetty. Meillä on mukana aina pieni salaatti.

    • 456h454

      Ei ole hyvä laihtua nopeasti, jää nahkat roikkumaan. Noin puoli kg viikossa on sopiva tahti.

    • AloitinJo

      Parikymppisellä nahka kiristyy viimeistään vuodessa laihduttipa millä vauhdilla tahansa ja vähähiilihydraattinen on hyvä tapa kun ei tarvitse nälässä kärvistellä!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7746
    2. Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata

      Manneja, vaiko matuja?
      Mikkeli
      110
      5997
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5177
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4546
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3220
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      55
      2977
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2938
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2444
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2437
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2056
    Aihe