Eräs mies varasti minulta 1150e. Tein rikosilmoituksen, joka ei johtanut mihinkään. Mies sanoi kuulusteluissa "lainanneensa rahat, ja maksavansa ne takaisin". Tämä riitti syyttäjälle, syytettä ei nostettu. Mitä teen? Voiko kuka tahansa varastaa keneltä tahansa yli 1 000e, eikä siitä seuraa mitään? Mies on edelleen treffipalstoilla huijaamassa rahaa. Soitin tästäkin poliisille, eikä hän välittänyt yhtään. Mitä tehdä?
Mihin voin valittaa huijarista?
14
203
Vastaukset
- jhgökjjlkäöjlkgjhkdf
Tämä tapahtui siis yli vuosi sitten, enkä euroakaan ole saanut takaisin.
- Kui_täh
Olet löytänyt juuri oikean paikan.
Täällä voi valittaa ihan niin paljon kuin haluaa.
- lkgluijkglkjölkj
Juuri niin. Varkaus tapahtui vuodenvaihteessa, itse pääsin kuulusteluihin toukokuussa, varas kävi siellä elokuussa, 2vko myöhemmin tuli syyttämättäjättämispäätös.
- jhkgflkjölkjhölkh
Treffipalstalla oli ilmoitus, jossa mies väitti olevansa "kunnollinen yrittäjä". Olin säästänyt rahaa erääseen metallilippaaseen, koska rakas koirani on sairas. Luotettavaksi luulevani mies penkoi paikat, kun nukuin. Hän siis myönsi kaiken, mutta sanoi "lainanneensa rahat" poliisille. Kukaan ei auta.
- lkjs-xölkvölsköl
Mies on 50v, asuu Kaarinassa, kalju, parta, silmälasit, lihava. On työskentelevinään kattotarvikealalla. Tutustuimme siis suomi24 -treffipalstan välityksellä.
- hmmmssal
Nimikirjaimet K S?
- Harmihomma
Rikosilmoitus varkaudesta on ainoa mitä pystyt tekemään viranomaisten suhteen.
Ilmeisesti olet sen miehen kuitenkin kutsunut luoksesi, joten hän ei periaatteessa ole lain silmissä tunkeutunut kotiisi ja varastanut mitään.
Ikävä kyllä se menee niin, että kun kutsut jonkun kylään niin omalla vastuulla lopulta.
Jos et tunne ketään ns.pahiksia, jotka hoitelevat niitä velanperintähommia jne.. ;)
Voit silti yrittää vielä kysyä apua poliisilta ja tehdä uuden rikosilmoituksen, teet topakasti selväksi ettet ole vapaaehtoisesti lainannut rahaa vaan varastanut.
Viranomaisten kanssa pitää kaikki tilanteen asiat selvittää perinpohjaisesti. Ei saisi jättää epäilystä "lainaamisesta" vaan tehdä selväksi se.
Tässä on toki sekin huono puoli, ettet ole nähnyt miehen vievän rahoja eikä sinulla ole muita todistajia itsesi lisäksi. Kokeilisin silti sinnikkäästi vielä kerran poliisiin yhteydenottamista. :)
Ja jatkossa.. Piilota säästösi paremmin. Tilillä ne säilyisi turvassa.. ja mikäli olet sossun asiakas, niin jos saisitkin rahasi takaisin (siis aattelin vain sossun tyypiksi kun ei voi rahaa säästää tililleen).. ne vaikuttaisi tuleviin tt-tukiisi. Menettäsit rahasi tavallaan kuitenkin. Mies varmaan tiesi nämä asiat? Helppoa rahaa silloin.
Ei tuntemattomia miehiä pidä kotiinsa kovin heppoisin perustein raahata. Oppirahat oli sentään vielä suht pieni summa sinun tapauksessasi.- MiksRahaaKotona
Toinen voi olla, että on alalla, jossa saa tippejä, näillä monesti tipit kotona säilössä, kunnes jaksavat viedä pankkiin.
- jhgflkhök
Kiitos vastauksesta. Tämä auttoi paljon.. <3
- jhgflksjfös
Olen työkyvyttömyyseläkkeellä kaksisuuntaisen mielialahäiriön takia. Kutsuin miehen kotiini psykoosissa, ja hän tiesi tämän. Kuukaudessa käteeni jää 450e vuokran jälkeen. Näin pienillä rahoilla säästäminen on tehokkainta, kun kuun alussa pienen summan vaan kylmästi ottaa erilleen kotiinsa alkukuusta. Onko kriminaalipuolella jotenkin kunniakasta varastaa kaltaiseltani ihmiseltä?
- lkjhlkjgjhgf
Niin, olen "hullu". Toimitin poliisille toki myös lääkärintodistuksen sairaudestani. Luulin saavani apua, koska en siinä mielentilassa edes pystynyt puolustamaan itseäni. Kaikki kunnia moottoripyöräjengeille. Kovasti on ymmärtämys kasvanut heitä kohtaan.
- hgfkjhlkhjlk
(Eniten harmitti poliisin asenne -ei MITÄÄN VÄLIÄ, kun kyseessä oli kaltaiseni ihminen.)
- fajöfö
Olisit varmaan oikeutettu oikeusavustajaan.
Joka tapauksessa, jos säilytät rahaa käteisenä isoja summia, pidä ne hyvin piilossa, mahdollisesti niin että ihan kaikki ei ole yhdessä paikassa. Etkä tietenkään kerro niistä yhtään kenellekään. Plus toki se että treffaat aluksi miehiä jossain muualla kuin kotonasi...- ölkhgjhfkjhfg
Kiitos vastauksesta. Joo, olen oikeutettu ilmaiseen oikeusavustajaan. Olen vaan ollut niin ahdistunut ja masentunut tilanteesta, ettei ole ollut enää voimavaroja mihinkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15011375- 288092
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565864- 104616
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1614564Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai324321Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas844183- 843467
- 803230
- 481731