Mielestäni suomessa kaivattaisiin takaisin sellaista patruuna-ajattelua. Työnantajavan pitää huolta työntekijästä ja ansaitsee tämän ihailun. Ay-liikkeellä ei ole mitään virkaa tässä kuviossa vaan työnantaja kertoo miten työntekijä voi olla avuksi. Palkaksi tulee asunto yrityksen tarjoamana ja ruoka. Tehtaalla tehdään 16h päivässä ja sitten syödään ja nukkumaan.
Tällä tavalla suomi saataisiin taas nousuun
Tällä tavalla suomi saataisiin taas nousuun
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ja yrittäjä etunenässä näyttämässä väelle mallia? 16h töitä tehtaalla ja sitten syömään ja nukkumaan. Montako päivää viikossa?
Ei kestäis nykyajan yrittäjät yhtäkään viikkoa ja milloin niitä mersukauppoja ja maakauppoja sitten tehtäisiin, jos aina oltais töissä? Niitähän se suomalainen yrittäjä janoaa kuin juoppo kaljapaukkua.
Kuten edellä olevista jutuista näemme patruunat ja vastaavat olleet ay-liikkeelle punainen vaate jo 70- luvulta saakka!
Normi kateutta: "Ei kestäis nykyajan yrittäjät yhtäkään viikkoa ja milloin niitä mersukauppoja ja maakauppoja sitten tehtäisiin, jos aina oltais töissä? Niitähän se suomalainen yrittäjä janoaa kuin juoppo kaljapaukkua."
No taitaa harva yrittäjä ajella "mersulla"! mikähän mittari menestykseen sekin on?
Itellä takana pienyrittäjänä yli 30vuotta eipä ole "mersua" pihassa! 8-12h päiviä usein myös viikonloppuisin eli ihan perus yrittäjä hommaa.
Tosin ei tää nouse tällä nokittelulla "porvari-duunari" Vienti ei vedä talous sakkaa!
Tämähän on selkeä provo mutta yhdessä asiassa aloittaja on oikeassa: ilman työn tekemistä Suomi ei nouse. Eikä tää tarkoita sitä, että tehtäis töitä kuin sotakorvausten aikana. Tarvitaan työtä joka luo arvoa niin paljon että se kattaa niiden ihmisten toimeentulon joille ei työtä riitä.
Ay homot pyörii pitsikalsareissaan puku päällä, eivätkä ymmärrä työnteosta mitään.
Olet osittain oikealla linjalla. Harmi vain, että vesitit koko jutun tolkuttomilla puheilla 16 tunnin työpäivistä jen.
Näinhän se menisi, jos ammattiliitot lopetetaan, työnantaja sanelisi. Ehkä vielä lomat pois.
Tällä nykyhetkeen huonosti sopivalla ei-toteutuneisiin kasvuodotuksiin perustuvalla palkankorotus/kaikenmaailmanedut-politiikalla lopetetaan työpaikat. On sitten sitä lomaa mitä pidellä.
Yrittäjät, miksi ay-liike ja työväenliike aikoinaan luotiin? Siis 1800 luvun lopussa. Vastaus: omistavan luokan riistoa vastaan. Ihminen ei ole muuttunut noista ajoista yhtään. Samat kuviot jyllää tänäkin päivänä. Ay-liikettä tarvitaan tänäkin päivänä. Ainoastaan sopimusmenettelyä voidaan joiltakin osin muuttaa.
Ay-liike on perustettu työväestön suojelemiseksi. Kukaan ei ole nyky-Suomessa niin ahne kuin wannabe-porvari-yrittäjä, joka vetää supersankarin viitan päälleen ja samaan aikaan vinkuu kun joutuu verojakin maksamaan. Verotuksessa laitetaan kaikki vähennyskelpoisiin ja siltikin joutuu vähän maksamaan itsellen eläkettä!!!!