Kittilässä laittavat persehen kultaa

Köntteinä laittavat, ei ihme, että kelkat uusia.
1643554
5Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 164

Vanhimmat

On ne pirulaiset ovelia...

Äänestä

Paskantaako ne kultaa?

Äänestä
  • Joonas Köntsä tekee niin.

    Äänestä

Ulostaa ne köntit ulos perseestä, samalla kait tulee paskaakin. Köntti sitten siilataan paskasta, ja kulta myydään Lapin kultana markkinoille. Ahkera mainari saa persköntissä uuden kelkan hinnan aika nopeasti kaivoksesta ulos.

Äänestä
  • Nekö sen gouldenin varastaa?

    Äänestä

Ne pirut on oppineet gouldenia varastamaan, eivät hoksaa tarkistaa perseitä könttien varalta.

Äänestä
  • Kyllä ne kuulemma nykyään jo peräaukon tarkistaa työvuoron jälkeen. Vaan ovat ovelia. Ensin köntti laitetaan reiälle ja sitten kollega peniksellään työntää köntin aina ohutsuoleen asti. Sinne asti kun ei tarkastajan sormet ylety.

    Ja kaiken lisäksi nauttivat vielä näistä tarkastuksista!!

    Äänestä

Jortikkaa vipuvarteen.

Äänestä

No kyllä se on lähdettävä mainariksi kittilään. Vaan venyykö normaalin heteron pylly tollasiin köntteihen? Repeääkö?

Äänestä
  • Könttä tietää. Kysy siltä.

    Äänestä

Totta se ahneella voipi revetä, jos liika isoa könttää pakoputkeen survoo. Venyyse suoli jos iso kakka, mutta kova iso kakka käypi kipiää, siitä voi pikkasen mittailla, sen köntän kokoa.
Ahneella siis paskanen loppu.

Äänestä

Paljoko saavat semmoseen persekönttiin kerralla sitä kultaa ? Onko satojen, vai tuhansien arvoinen se perseen sisus kerralla ?

Äänestä
  • Kokenut mainari pystyy työntämään jopa 10kg gouldeni köntin suoleen. Että laske siitä.. Toki köntistä 99,9% on aina ties mitä uraania, kuraa ja graniittia. Joskus mukana on spermaakin, syytä tähän voi jokainen kohdallaan pohtia.

    Aloitteleva mainari ei toki sitten moiseen pysty, vaan aloittavat jostain 100g pikkukönteistä.

    Äänestä

  • Notta joo. Siis 10kg köntissä vain 10 grammaa gouldenia? Grammasta saanee noin 40 euroa, eli yhdellä perseköntti keikalla tienaa noin 400 euroa. Tietysti jos gouldeniin on pinttynyt paskatahroja sekä paha haju, voi hinta olla alhaisempi. Vaikka tietysti aito lapin kulta tunnetaan juuri paskatahroista ja voimakkaasta hajustaan.

    Vaan onhan tuo ihan hyvä könttisumma päivän työstä. Aloittelevat ei kyllä rahoille pääse, jos nuin pieniä könttejä suolessaan tuovat.

    Äänestä

  • Könttilaskija kirjoitti:

    Notta joo. Siis 10kg köntissä vain 10 grammaa gouldenia? Grammasta saanee noin 40 euroa, eli yhdellä perseköntti keikalla tienaa noin 400 euroa. Tietysti jos gouldeniin on pinttynyt paskatahroja sekä paha haju, voi hinta olla alhaisempi. Vaikka tietysti aito lapin kulta tunnetaan juuri paskatahroista ja voimakkaasta hajustaan.

    Vaan onhan tuo ihan hyvä könttisumma päivän työstä. Aloittelevat ei kyllä rahoille pääse, jos nuin pieniä könttejä suolessaan tuovat.

    Könttä pystyy parempaan

    Äänestä

Ovakko site pitkään pikukönttejä kskanneet, kerta ei siellä vanholla kelkoilla jella.

Äänestä

Eikö niitä mainareita voisi punnita? Paino vuoron alkaessa ylös ja jos työvuoron loppuessa mainari painaa 10kg enemmän voisi kai epäillä isohkoa könttiä suolessa?

Äänestä

Maksimissaan suoleen saa jonkun 200 grammin köntin, ei muuten pysty edes kävelemään kunnolla. Kokeilkaa nyt itekin työnää vaikka rautakanki perseeseen, niin näätte, että jutut 10 kilon könteistä on pelkkää legendaa.

Äänestä

Sodankylässä työntävät jopa moottorikelkan perseeseen. Kelkka suolessa sitten kävelevät kaupasta ulos maksamatta!

Äänestä

Taijat vaan olla kade, jos ei oo gouldenia persehen työnnettäväksi.

Äänestä

Pitäiskö hakea sinne Kittilään töihin, mikä se olis tänne kultaperseenä palatessa.

Äänestä
  • Vaan niissä hommissa pitää olla löysä peräreikä jotta saa kunnon könttejä gouldenia suoleen. Kovin kireäanuksisen ei kannata mainarin töistä haaveilla.

    Äänestä

  • Ei pidä liioitella. Kun venyttää peräaukkoa päivittäin, niin jo parin viikon päästä on anus siinnä kunnossa, että se ottaa sisään isojakin gouldenikönttejä.

    Äänestä

Koliseeko kävellessä, jos työntää monta könttiä gouldenia suoleen ?

Äänestä

Tiukassa suolessa ei ole tilaa kolista, mutta löysäsuolisella gouldeni kyllä kolahtelee rappusissa kävellessä.

Äänestä
  • Olet väärässä. Kokenut mainari panttaa löysää paskaa suoleen, kun köntit on siellä paskan seassa, ei kolinaa kuulu.

    Aloittelija saattaa tyhjätä suolen, ennen köntin työntämistä suoleen, jotta olisi enemmän tilaa gouldenille. Mutta ei toimi, ei. Oppivat kyllä pian oikeat menettelytavat.

    Äänestä

  • Taidanki lähteä Kittilän kaivokselle, uuden kelkan tienuuseen. Ei siellä tarvia kauaa kärsiä, olen vähän harjotella köntperseheenä kulkua lyijykönttin kanssa. Elukelmuun ääräss lyijyköntin, että ei tuu lyijymyrktystä.

    Äänestä

On tää vaan niin upeeta verbaaliakrobatiaa taas. Onko näitä oikeasti pakko julkasta? Noloa

Äänestä
  • Laita sinäkin köntti perseeseen, niin piristyt!

    Äänestä

  • No laitoin köntin (1kg käsipainon) suoleeni, ja kyllä! Nyt olen iloisempi ja alan ymmärtämään könttien ihanuuden. Tuntuu tosi kivalta kävellä köntti suolessa! :)

    Äänestä

  • Tänään kokeilen jo 2kg könttiä.. tuskin maltan odottaa, että saan työntää köntin suoleen!

    Äänestä

Kittilässä menee hyvin. Erittäin kokenut mainari vuoden aikana kuljettanut suolessaan könttinä YLI 5000 KILOA gouldenia. Siis kaikki tämä könttinä suolessa! Goldenin arvo yli miljardi euroa! Siis könttinä.

Äänestä

On siinä perse varsinainen pankki.

Äänestä

Ettäkö oikeen 5000 kiloa könttikultaa suolessa. Taitaa nyt olla luvuissa jo vähän lapinlisää...

Äänestä
  • Ei kai tuo mahdotonta ole, kokeneelle mainarille. Noin 200 työpäivää vuodessa, eli eihän se ole kuin 25 kiloa gouldenia persekönteissä per työpäivä.

    Äänestä

On kaivoksella hyvät paskasentyön lisät , hyvä että jossain on!

Äänestä

On kyllä lujat perseet mainareilla, ei voi muuta sanoa.

Äänestä

Tääläpäin tuo perseeseen lausutaan murthella näin: Kittilässä tukkivat persheshen kultaa.
Murtheissa on tietenki eroja samallaki paikkakunnalla.

Äänestä
  • Asia silti selviää, eli kultakönttejä tungetaan perseeseen.

    Äänestä

Niin, siinä on perse todellisella hyötykäytöllä, kun köntissä siellä gouldenia kuskataan.

Äänestä

Millainen tämä "köntti" on? Laittavatko gouldenin kondomiin tai?

Äänestä

Jos gouldeni on murua, niin laittavat lääkeputkeloon ja se työnnetään takapuolen suoleen. Sitten tuovat könttäkultaa, eli harkosta on taottu siellä persehen sopivia gouldenikönttejä. Sellaisen jöötin paksuus on sitten henkilökohtainen. Toiset tunkee anukseen paksua kankea, toiset sormenpaksuisia puikkoja.

Äänestä
  • Se on siis vähän niin, että ammatilaiset osaa parhaat keinot, näinhän se aina on. Ja tulee olemaan.

    Äänestä

  • nethän jokku parraat semmoottisina persheenmyötääsinä pellettheinä kuskhaavat sen gouldenin

    Äänestä

Kyllä ne parhaat könttimiehet kuljettaa kultaa alumiiniputkiloissa. Ne on aika isojakin, nimittäin arvosikaarien putkiloita alun perin. Niistä parhaat könttimiehet tunnetaan, hienoja sikaareja polttelevat, sitten kuljettavat siinä tuubissa gouldenia perseheessä pois.

Äänestä

Ammattilaiset käyttää Pringles sipsituubia. Siihen mahtuu jopa 6 kiloa gouldenia! Siihen ei aloittelija anus veny!

Äänestä

Isisin vuodetulla jäsenlistalla on ainakin viisi suomalaistaistelijaa
Grafiikka
Yle on saanut haltuunsa Isisistä vuodettuja asiakirjoja, joissa listataan viiden Suomesta lähteneen taistelijan tiedot. Kaksi heistä on tiettävästi edelleen alueella ja yksi kuollut. Yle tutkii aineistoa yhteistyössä saksalaisten yleisradioyhtiöiden NDR:n ja WDR:n sekä Süddeutche Zeitung -lehden kanssa.

Äänestä

Se kattaa sekä tien vierellä olevat nurmikot, että myös talojen seinustat ja päädyt. Autolla saa tuoda painavaa lastia tai vaikeasti liikkuvan matkustajan oven eteen, mutta lastin purkamisen jälkeen auto on välittömästi vietävä pysäköintialueelle. Maalaisjärkeä saa tietysti tässäkin soveltaa: tavarat saa viedä suojaan sisälle, mutta tavaroiden purkaminen kaappeihin tms. voi odottaa sen aikaa, että auto on viety pois.

Samaisen maalaisjärjen mukaan ajoneuvon kuljettaja ymmärtää noudattaa äärimmäistä varovaisuutta piha-alueella ajaessaan. Piha on ennen kaikkea jalan kulkeville tarkoitettu alue.

Paloturvallisuus edellyttää, ettei palavaa polttoainetta käyttäviä ajoneuvoja ole pysäköitynä talojen päädyissä tai seinustoilla. Mikäli sattuisi niin ikävästi, että ajoneuvo syttyisi tuleen ja sytyttää samalla myös talon, vahingon korvaa ajoneuvon omistaja.

LAKI

Äänestä

Könttiperseet tunnistettu, pian satte tuta miltä tuntuu nyrkki ja Devilin hanpaat perseessä!

Äänestä

Paljonko perseköntti kullan hinta on, onko ja yli 50€ g?

Äänestä

En tiedä, mutta paska on vielä ilmaista.

Äänestä

Kittilässä pierrään lujasti nyt ja aina ennenkin.

KittilänTunnusPieru


Kittiläläiset ovat ansainneet pierunsa kovalla yrittämisellä.
Kittilä tunnetaan pierunhajustaan.
Kittilässä haisee perseiden runsaus eli paljous

Äänestä

Rajua touhua tuollainen könttikullan salakuljetus.

Äänestä
  • Sanoppa muuta, oma perseeni ei venyisi noin mahtaviin suorituksiin!

    Äänestä

  • Lääkärinä sanoisin, että jos päivittäin tuo kilojakin gouldenia suolessa, ei se kyllä hyvää peräsuolelle tee. Se venyy, ja anus venyy. Suosittelen, että kerralla vain 500g gouldenia kerralla. Ja sitäkin aktiivisesti ehkä vain pari vuotta.

    Olen vastaanotollani joutunut käsittelemään useita mainareita, joilla anus ja suoli aika pahassa kunnossa, kun gouldenia tuotu sisäisesti. Siinä on jouduttu kursimaan anusta edes jotenkin kokoon, entiselleen sitä ei saa.

    Suosittelen malttia hommaan. Ketkä sitä gouldenia varastaa? Mainarit toki, mutta nimiä en tietenkään voi paljastaa, lääkärinvalani estää sen. Mutta sen voin sanoa, että ovat hyvin maksavia asiakkaita! :) Siksi en heitä moiti, vaan kannustan jatkaamaan, maltillisilla määrillä =)

    Toki jos jollain anus jo ihan lötkönä, kehoitan lopettamaan touhun.

    Äänestä

  • Nimetön-Lääkäri kirjoitti:

    Lääkärinä sanoisin, että jos päivittäin tuo kilojakin gouldenia suolessa, ei se kyllä hyvää peräsuolelle tee. Se venyy, ja anus venyy. Suosittelen, että kerralla vain 500g gouldenia kerralla. Ja sitäkin aktiivisesti ehkä vain pari vuotta.

    Olen vastaanotollani joutunut käsittelemään useita mainareita, joilla anus ja suoli aika pahassa kunnossa, kun gouldenia tuotu sisäisesti. Siinä on jouduttu kursimaan anusta edes jotenkin kokoon, entiselleen sitä ei saa.

    Suosittelen malttia hommaan. Ketkä sitä gouldenia varastaa? Mainarit toki, mutta nimiä en tietenkään voi paljastaa, lääkärinvalani estää sen. Mutta sen voin sanoa, että ovat hyvin maksavia asiakkaita! :) Siksi en heitä moiti, vaan kannustan jatkaamaan, maltillisilla määrillä =)

    Toki jos jollain anus jo ihan lötkönä, kehoitan lopettamaan touhun.

    Haluan tiukennuksen ompeluineen. Mikä on hintapyyntösi.
    Olen mainari.
    Tunnetusti olemme 99 prosenttisesti "niitä".

    Äänestä

  • Kyllä ompelulle sopiva hinta löydetään, riippuu miten pahassa kunnossa anuksesi on. Jos jatkat könttihommia, pitää ommella joustava kumilenkki anukseesi. Muuten ei köntti kulje anuksesta sisään -eikä ulos.

    Äänestä

Moni taas haluaa, että anusta laajennetaan! Mahtuu isompi goulden köntti suoleen!

Se, että paska ei pysy sisällä, mitä väliä sillä on, aikuisillekkin on nykyään vaippoja.

Äänestä
  • Joo. Mutta ette nyt oikein sisäitäneet tuota ompelun tarkoitusta.
    Mainarille ei ole käyttöä liian väljällä.

    Äänestä

  • Meinaatko mainarin vapaa-aikaa? Ei gouldenikeikkoja?

    Äänestä

  • Poromies ei tunne kitkaa mainarin reiällä, jos on liian väljä. Yhtälö on hankala. Mainarilla on löysä anus ja poromiehillä erittän pieni penis ja heikko erektio.

    Äänestä

  • 99prosenttia kirjoitti:

    Joo. Mutta ette nyt oikein sisäitäneet tuota ompelun tarkoitusta.
    Mainarille ei ole käyttöä liian väljällä.

    Niin silloin se gouldenikönttä putoo perseestä ilman aikojaan.

    Äänestä

  • löysäaukko kirjoitti:

    Niin silloin se gouldenikönttä putoo perseestä ilman aikojaan.

    No se onkin kompromissiratkaisu. Joko kultaa tai jortikkaa anukseen.
    Vaikea valintahan tuo on ahneelle mainarille.

    Äänestä

Tuo sana"persehen"taitaa taipua lappilaisittain "pershesshen"????Oikein???

Äänestä
  • Persheshen

    26.2.2016 13:56
    Tääläpäin tuo perseeseen lausutaan murthella näin: Kittilässä tukkivat persheshen kultaa.
    Murtheissa on tietenki eroja samallaki paikkakunnalla.

    Näin se lausuthan meillä.
    Yks ässä rittää. Siis persheshen.
    Eli voi sanoa vaikka näinkin: Tänäkin päivänä on aika monella pershellä paskannettukki itte kukanenki ei tieto minne.
    Pate Pökälhen tuottaja.

    Äänestä

Kupariakin jo köntteinä varastavat!

Äänestä

Perse siinäki hyötykäytössä.

Äänestä
  • Kuparin hinta on niin heikko, että täytyy olla jo epätoivoinen jos sitä rectumiin tunkee, köntteinä.

    Ei taida kelkat olla enää uusia kittilässä talven tullessa.

    Äänestä

Lieneekö sitten gouldeni loppunut? Kun jo kuparia...

Äänestä

Kyllä on perse kovilla, jos on jo kupariin siirrytty.

Äänestä

Tietää tehneensä töitä, jos semmosella pitää elanto tienata.

Äänestä
  • Niin, ja sitten joutuu jo ostamaan käytetyn kelkan.

    Äänestä

Kyllä on amatööri, jos 400 gramaa perseessä vaikeuttaa kävelyä, kittilässä niillä on kilotolkulla könttigoudldenia, ja ei tuota kävely vaikeuksia. Ehkä niillä on kierot sääret kuten poromiehillä, ja perse on sen takia tavallaan "tilavampi"

Äänestä
  • Ahaa, siksikö poromiehillä ja mainareilla on kierot sääret, tämä selitti paljon!

    Äänestä

  • Kyllä se niin on, evoluutio on mainareiden ja poromiesten kohdalla edennyt näin.

    Äänestä

Hienoa kun tuotiin tuollainen lääketieteellinen näkökulma asiaan. Voiko kippurakinttuinen poromies ehkä kulkea kilon gouldeniköntti persehessä ?
Siinä onkin selitys jos kaivosyhtiöllä menee huonosti, ovat palkaneet poromiehet mainareiksi, ja gouldeni katoaa parissa yövuorossa, kun kippurakintut köyräävät hirmusia köntteja peräsuolessa ulos pimeille markkinoille.

Äänestä

mä ajan nilkka suorana tenoja levin ja kittilän apteekkiin.Näitä länkisääriä tulee joka mutkassa vastaan.Vai goldenia pakoputkessa.Silti vielä kerjuulla sossussa valeasussa.

Äänestä

Kierot sääret on hieno lisäarvo ihmisessä!

Äänestä

Kittilässä on omat hommat

Äänestä

Vieläkö tuo touhu jatkuu, vai onko kulta ja kupari jo loppuneet. Soraako ne nyt sitten kuskaa suolessaan?

Äänestä
  • Kuparilla nyt, on kulta vähissä. Kupari tuntuu tosi pahalta suolessa :(

    Äänestä

Aloitan ensiviikolla työt kaivoksella. Onko kulta loppu ja kuparia vaan suoleen? Ei kai sentään, olin juuri tän homman miettinyt niin, että kultakönttejä perseeseen.

Epäilen, että tää kuparijuttu on kokeneiden könttiperseiden levittämä huhu, että saisivat itse kaiken gouldenin!

Äänestä
  • Taidat olla oikeassa, koska vanhat könttäperseet elvistelee uusilla kelkoilla ja äänestää kokoomusta vallan.

    Äänestä

💨 💩

Äänestä

Panettelua, taas haettu uudet kelkat! Mistä ne mukaa saa rahaa, ellei persegouldenilla.

Äänestä
  • No sillähän ne, eli kaivos ei ole täysin ehtynyt. Kokeneet toki sellaista väittää, että saisivat itse kaiken gouldenin omaan perseeseen!

    Äänestä

Näyttää kelkkakauppa taas käyvän kiihkeänä. Gouldenilla maksavat ja vain para -ja kallein kelkka käy.

Jutut kupariperseistä on vain kokeneiden keksimää juorua.

Äänestä
  • Kultaköntti perseet on keksineet jutut kuparista, että saavat itse kaiken gouldenin.
    Oikein härskit väittävät könttipersettä legendaksi.

    Äänestä

  • Voin kertoa tästä, olen jo lopettanut hommat kaivoksella, koska perse meni niin huonoon kuntoon. Köntteinä toimme, ja kokeneet todellakin jopa 6 kiloa 12 hukin aikana. Toki siitä määrästä saa siilattua vain noin 0,3kg kultaa. Mutta silläkin määrällä pääsee tienestille..

    Kateus on kaivoksilla kovaa, aloittelijoille sanotaan, että kuparia vaan. Kunnon gouldeni paikkoja kukaan ei paljasta kenellekkään! Mutta kokenut näkee, kenellä iso lasti suolessa. Sen näkee kävelytyylistä ja sääristä. Ahneilla tavara ei pysy suolessa, on laitettu liikaa ja lasti purkautuu ennen aikojaan. Sulkijalihas on jo silloin heikossa kunnossa. Perse ei touhua kestä loputtomiin.

    Niin tai näin, huomen meen ostaa uuden kelkan ja mersun :)

    T Kokenut ex mainari.

    Äänestä

Onko noin karusti asiat, et aloittelija ei saa sitten mitään :(

Äänestä
  • Kun ei heittäydu ahneeksi niin aloittelijakin pääsee aikaa myöten gouldenin makuun.

    Äänestä

Rohkeesti mukaan, nokkela huomaa kokeneiden vedätykset viikossa ja sen jälkeen on uuden kelkan hinta tienattu viikossa. Köntteinä.

Äänestä

Mettästetäänkö täälä ilolintuja.
Vaiko riittäneekö miehinen anusaukko.

Äänestä
  • Miesten keskenhän me vain perinteisesti.

    Äänestä

kenenkä kultaa pannaan peereikään? onko kysytty tykkääkö se siitä. en usko.

Äänestä
  • Ei siinnä omistajaa kysellä. Ei se varmaan pahastu, kun köntteinä laitetaan.

    Äänestä

Oiskohan siellä töitä? Suoleni on täysin vapaa ja toimiva.

Äänestä

No miten ihmeessä persshen pystyy kultaharkkoi laittamhan,ehkä pershen päälle voi.??

Äänestä

Nyt tuli hyvä tili, se vaan, et nyt joudun käyttää Tenoja. Mut jatkan silti.

Äänestä

Mikä työtilanne, konekuskit ei kai oikeen pääse könttihommiin? Olen aika huono kaikessa, eli pääseekö silti tai onko mahdollista päästä könttihommiin?

Äänestä
  • Et pääse, mut huoli pois, voit aina ryhtyä poromieheksi :)

    Äänestä

😎💩👻

Äänestä

Näyttää kelkat loppuneen kittilästä, kauppa käy nyt sodankylässä kiivaana, kun kittilän könttiperseet hakee uusia kelkkoja talven alle. Myös vaipat käy kaupan hyvin!

Äänestä

Kaivokselle on palkattu entisiä tullimiehiä, joille ei kumihanska ja peräaukko ole uusia asioita. Loppuu se persekönttien salakuljetus. Kohta ei enää ole kelkat uusia.

Äänestä
  • Onko noin?

    Äänestä

Mitenkä, vieläkö siellä riittää gouldenia? Että kannataako tulla sine mainariksi?

Äänestä

AHAA!!! AHAA!!!

Äänestä

Mikä on tilanne, onko gouldeni jo loppunut ja kaivokset kiinni? Mainarin hommat kiinnostas!

Äänestä
  • Kulta on loppu, mutta kupari, sitä riittää!!

    Äänestä

  • Aika vaisua on könttirintamalla. Romumetallia toki on, vaan aiton könttikultaa... ei.

    Sen takia ei kannata sodankylään muuttaa. Kuparilla ei tienaa, mut jotkut nauttii siitä.

    Äänestä

Kuparillako enää? En taida tullakaan sinne hommiin.

Menen kiirunaan, missä saa vielä goulden könttii :)

Äänestä

Känttimiehet laittaa ropakandaa. Goludenia on, mutta haluavat kaiken omaan suoleen! Yrittävät näin, ettei muille jäisi murustakaan!

Äänestä
  • Toivoisimme, että tätä ei tuotaisi näin julkisesti esille.

    Äänestä

Kuparin hinta nousussa...

Äänestä

Onko tuo könttihomma laitonta? Tai siis, eihän se minusta tavallaan ole.

T Robin Hood

Äänestä

Onse vähän laitonta. En sitten tiedä, onko könttäkulta... ehkä se on ihan ok!

Äänestä

Kaksinaismoraali, joka nyt tuntuu vallitsevan koko maailmassa vihervasemmiston, antifan ja anarkistien sanelemana, tulee saattamaan koko maailman uuteen historialliseen järjestykseen – jos annamme sen tapahtua. Maailman historia on täynnä vasemmiston epäonnistumisia maittensa johtajina ja viimeinen esimerkki hullusta vasemmistodiktatuurista löydämme vielä tänäkin päivänä Pohjois-Koreasta. Kansallismielisiä johtajia ja johtamistapaa vihervasemmisto haukkuu diktaattoreiksi ja heidän johtamistapaa diktatuuriksi, mutta se todellinen diktatuuri on aina kuitenkin löytynyt vasemmiston, eli kommunistien johtamista maista.

Äänestä

Muut pienet nettomaksajat, Itävalta, Tanska, Ruotsi ja Alankomaat, ovat omaksuneet hyvin tiukan linjan. Suomalainen media kutsuu niitä ”riidanhaastajiksi” ja suomalaiset ministerit ”tiukkiksiksi”. Suomi sen sijaan suhtautuu Saksan ja Ranskan ehdotuksiin avoimesti.

Äänestä

Onko näkynyt uusia kelkkoja, johan tässä alkaa olla hyvä kelit.

Äänestä

Tump jatkaa pressana seuraavat 4 vuotta.

Äänestä

Kyllä könttää on, ja hyvin. Tästä vaan ei puhuta. Puhuinko?

Äänestä
  • Ei tietenkään puhut, koska perskönttä kulta on varastamista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei tietenkään puhut, koska perskönttä kulta on varastamista.

    Eikä ole, tavallaan sitä kultaa vain lainataan 🎅

    Äänestä

Köntän hinta hyvässä ja vahvassa nousussa. Haen huomenna uuden kelkan!

Äänestä

Miepä sain kerran nuorena naisena ollessani oikein isoa kulukumulukkua tuossa kitisen varressa.
kitisen varressa.

Äänestä
  • Miten isosta nyt puhutaan? Laitappa mittoja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miten isosta nyt puhutaan? Laitappa mittoja.

    2 tuumaa

    Äänestä

Ne on taas kittilän mainarit ostaneet kaikki kelkat! Lienee ollut hyvä gouldenivuosi. Meille jäänyt kuin vanhoja romuja 🥺

Äänestä

Se nyt on aivan sama.Kittiläiset on rikhaja tepsukkaa myöten, kun kultaa on jokapaikassa. Net kattoo pitkin nokanvartta köyhiä pyssykyläläisiä jiesiö mukhan luettuna. Jotta semmosta poika

Äänestä

Onko kultasuonet ehtyneet, kannataako tulla mainariksi?

Äänestä
  • Ei, ne kittilässäkin ajelee jo käytetyillä kelkoilla -ja mönkkäreillä. Kultasuoni on ehtynyt ja perseet uupuneet.

    Äänestä

  • Anonyymi00146 kirjoitti:

    Ei, ne kittilässäkin ajelee jo käytetyillä kelkoilla -ja mönkkäreillä. Kultasuoni on ehtynyt ja perseet uupuneet.

    Totuus sattuu ja satuttaa.

    Äänestä

No ei sinne perseen kovin paljoa sitä kulttaa mahu kerralla. No kuitenkin senverran,että sillä määrällä hyvin pärjää jo.

Äänestä
  • Kyllä sinne helposti menee liki puoli kiloa!

    Äänestä

  • Anonyymi00148 kirjoitti:

    Kyllä sinne helposti menee liki puoli kiloa!

    Kyllä ne pojat osaa sen persköntin laiton, kulta on vielä painavaa tavaraa. Kuulemma tärkeää on että eivät kolise siellä persehessä, eli pitää hieman pehmustaa köntin päitä.

    Äänestä

Ihmekkös tuo 18e tunti mutta häätyy kyllä sanoa että ei ole sen arvosta ihminen pärjää vähemmälläkin ja ei tartte takkia käänellä

Äänestä
  • Tuntipalkat on vaan karkkirahoja sen rinnalla kun on työnnetty könttäkultaa perseheen.

    Äänestä

Taas on Kittilän väellä kelkat uusia!

Äänestä
  • Mikäs se on laittaessa, kun persehestä vaan gouldenia pöytään.

    Äänestä

Onko kultasuonet ehtyneet, kelkkakauppa ei oikeen käy?

Äänestä
  • Laihaa on ollut laittavat kuparia eikä sillä kyllä kelkkoja enää ostella.

    Äänestä

YLE JATKAA TRUMPIN MOLLAAMISTA kutsumalla studioon kaikenlaisia "Amerikka-asiantuntijoita", joiden Trump-viha on silmiin pistävää. Vaalitulosarviotkin menivät heillä pahasti pieleen. YLE kävi vaalikampanjaa Kamala Harrisin puolesta niin, ettei todellista Yhdysvaltojen asiantuntija Markku Ruotsilaa voinut päästää kertomaan mitä rapakon takana oikeasti ajatellaan.

Äänestä

Ei muuta kun könttiä sisään!

Äänestä

Moni yrittää ei ole helppoa kuitenkaan.

Äänestä

se laustaan näin oikeasti.

kittilässä laittavat PERSHESHEN kultaa.
🤣😂🤣....

Äänestä
  • Sisältää syanidia niin kuin puuroon lisättävä suosikki pellavarouhe muodostuu elimistössä syanidiksi. Enpä suosittele kumpaakaan

    Äänestä

Poromiehet haluavat läppähousut takaisin muotiin.
Ne ovat kuulemma juurikin poromiehille parhaat.
Moni tietää, tai arvaa syynkin hyvin.

Äänestä
  • Joko se Niila taas alottaa mieli aiheensa.

    Äänestä

Niilan pihalla on aina oookein pitkä pyyykkinaru sievässä rivissä täynnä läppähousuja tuulettumassa.

Äänestä
  • Kittiläiset onki rikhaja verrattuna soankyläläisiin.Heillä vaihtovaatteetkin.
    Pyrkikäämme mekin edes siihen

    Äänestä

  • Anonyymi00171 kirjoitti:

    Kittiläiset onki rikhaja verrattuna soankyläläisiin.Heillä vaihtovaatteetkin.
    Pyrkikäämme mekin edes siihen

    Ei pysty kun meillä ei oo kultaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00172 kirjoitti:

    Ei pysty kun meillä ei oo kultaa.

    Pomojoesta löyty!

    Äänestä

  • Anonyymi00173 kirjoitti:

    Pomojoesta löyty!

    Ei siellä oo kun kyttyrälohia!

    Äänestä

  • Anonyymi00175 kirjoitti:

    Ei siellä oo kun kyttyrälohia!

    ja esajan minkit tyhenänyt kaikki tammukkapurot jo ajat sitten. saa sinne kantaa kalanpoikasia miljoonilla. Villiminkeille syötävää. hyvä esaja meehän kävelylle

    Äänestä

  • Anonyymi00175 kirjoitti:

    Ei siellä oo kun kyttyrälohia!

    ja läppähousuja pyytämässä niitä

    Äänestä

  • Anonyymi00177 kirjoitti:

    ja läppähousuja pyytämässä niitä

    Niin jotkut..

    Äänestä

Paljo maksaa saamilaiset läppähousut?

Äänestä
  • Puhutaan noin 300-400 euron hinnoista.

    3Äänestä

  • Anonyymi00180 kirjoitti:

    Puhutaan noin 300-400 euron hinnoista.

    nollat puuttuu perästä

    Äänestä

Jiesiössä laittavat kultaa persieseen palstan mukaan.
Mie se vaan pistän rahaksi pankkiin

eli
Puhtaan kullan hinta on nyt noin 127 euroa grammalta, kun vuonna 2015 hinta oli Lontoon kultapörssissä noin 31 euroa.

Ja tiiän että urporiikkaa v-tuttaa, mutta näin meillä

Äänestä

Kulta on kittilästä loppu. Se on sinne turha enää mennä.

1Äänestä
  • Kuparia vielä riittää!

    1Äänestä

Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


piruvieköhön kirjoitti:

Köntteinä laittavat, ei ihme, että kelkat uusia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu