kotiteatteri, onko hyvä

2194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Kyllä tuosta jotain melua lähtee. Taevitset sitten blue rayta tai et.

Äänestä

Pitäis tuohon hintaan jotain laatua jo löytyäkin

Äänestä

Hienot laitteet ja hurjan kallis. Vaikka tuo on alennettuun hintaan (ja toki reilulla alennuksella), silti tuntuu kovin hintavalta.

Äänestä

Liike myy vanhan roinan pois, uusie tielt. Liike saa hinnast tostki katteensa

Äänestä
  • Ostakaa oikeiden hifi valmistajien tuotteista koostuvia kotiteattereita ja muistakaa myös hankkia kaiuttimiksi oikeat hifi kaiuttimet. Tuollaisista LG:n, Samsungin ym. ym. huuhaa muovipönttö viritelmistä ei ole kenellekään mitään muuta kuin harmia

    Äänestä

Tyypillinen halpa ja laaduton ns. "Kotiteatteri", mutta OIKEALLA kunnollisella ja laadukkaalla erillislaittein sekä oikein kaiuttimin toteutetulla kotiteatterilla ja tuolla Veikon koneen muovipönttö viritelmällä ei ole mitään yhteistä.

Tuollaista viritelmää ei voi vakavasti suositellakenellekään.

Äänestä
  • Minulla on Wharfedalen pöntöt ja näyttää niistäkin aika jättävän. :-(

    Äänestä

  • Joskus 1970 luvulla, kun ostin Nationalin stereoyhdistelmän, myyjä antoi alkuperäiskaijuttimien tilalle Wharfedalen pöntöt. Sanoi laitteen alkuperäisten olevan huonommat. Pikkukylän kauppias tiesi, kuinka saada asiakas palaamaan

    Äänestä

  • Oikein. Hifistelijät kasaa kotiteatterinsa eivät tsöpaa valmist pakettii.

    Äänestä

  • stereorunoilija kirjoitti:

    Joskus 1970 luvulla, kun ostin Nationalin stereoyhdistelmän, myyjä antoi alkuperäiskaijuttimien tilalle Wharfedalen pöntöt. Sanoi laitteen alkuperäisten olevan huonommat. Pikkukylän kauppias tiesi, kuinka saada asiakas palaamaan

    Työnnä ne "kaijuttimesi" vaikka sinne minne aurinko ei paista.
    Wharfedale on Englannin vanhin kaiutinvalmistaja ja heidän kalleimmat mallinsa maksavat enemmän kuin uusi pikkuauto täällä Suomessa. Tosin sen hintaluokan kaiuttimia ei Suomessa kovin paljon myydä. Omat Wharfedaleni ovat kalliimman pään Jade lattiamallistoa ja niidenkin parihinta on useita tuhansia euroja.

    Ps. kaiutin on kaiutin.

    Äänestä

  • määmy kirjoitti:

    Oikein. Hifistelijät kasaa kotiteatterinsa eivät tsöpaa valmist pakettii.

    Usein kotistereopaketin heikoin lenkki on juuri kaiuttimet

    har!1

    .

    Äänestä

  • ratikkakuski kirjoitti:

    Minulla on Wharfedalen pöntöt ja näyttää niistäkin aika jättävän. :-(

    .

    "Just korjautin 80-luvulta olevat laadukkaat (tai sitte ei) Akai kaiuttimet :) " wähä nostalkiaa

    har!11

    .

    Äänestä

  • Wharfedale kirjoitti:

    Työnnä ne "kaijuttimesi" vaikka sinne minne aurinko ei paista.
    Wharfedale on Englannin vanhin kaiutinvalmistaja ja heidän kalleimmat mallinsa maksavat enemmän kuin uusi pikkuauto täällä Suomessa. Tosin sen hintaluokan kaiuttimia ei Suomessa kovin paljon myydä. Omat Wharfedaleni ovat kalliimman pään Jade lattiamallistoa ja niidenkin parihinta on useita tuhansia euroja.

    Ps. kaiutin on kaiutin.

    Älä tyrkytä tapojasi

    Äänestä

  • ittu mitä paskaa

    onneksi mul on elämä... ja kaiuttimet!

    Äänestä

  • Siis minä hölmö ostin ensin Gigantista tonnin Samsungin kotiteatterin. Koska minulla ei ollut ollut aiemmin minkäänlaista kotiteatteria, niin pidin sitä hyvänä. Onneksi se sitten hajosi parin vuoden käytön jälkeen. Sitten päätin tilata alan erikoisliikkeestä kunnon satsin. Valkokangas Oy:stä tekivät minulle tarjouksen 2000 euron laitteista http://www.valkokangas.net/tuote/821/bw-asw610-subwoofer-musta ja http://www.valkokangas.net/tuote/2190/marantz-nr1506-avvahvistin-musta sekä http://www.valkokangas.net/tuote/2366/wharfedale-obsidian-600-hcp-50-paketti. Koska monet kalliiden laitteiden hankkijat tekevät usein sen virheen, että hankkivat kalliit laitteet, mutta sitten rupeavat pihtaamaan sen tärkeimmän kanssa, eli KAAPELIEN, en neuvosta tehnyt sitä virhettä vaan ostin testivoittaja KUPARI- kaapelit samasta kaupasta, koska kunnon saundi kaipaa kokokuparisia kaapeleita. Vain ääliö hankkii kalliisiin laitteisiinsa alumiinikaapelit (Ja VAROKAA HUIJAREITA. Ne myyvät kuparipäällysteisiä alumiinikaapeleita). Lopputulema oli, että nyt sekä Grand Theft Auto V-pelissä tuli esiin TÄYSIN UUSIA, HYVIN MATALIA ÄÄNIÄ. Samoin kävi myös Blu-Ray elokuvien kanssa kuten vaikkapa Scarface. Siis en ollut kuullut näitä ääniä koskaan aiemmilla laitteilla! Minun kokemukseni on, että ainakin pari tonnia kannattaa laittaa vehkeisiin ja hommata myös kunnon kaapelit. Ainoa huono puoli oli tässä se, että kun subbarissakin on tehoa niin paljon, että se lähtee elokuvaa katsoessa pyörimään lattialla ympyrää ja pysähtyy vain siksi, että virtajohto ottaa kiinni, tärinä välittyy naapuriin. Niinpä sainkin ystävällisen huomautuksen isännöitsijältä. Hyvä puoli näissä vehkeissä on kuitenkin se, että päinvastoin kuin Samsungin paskavehkeissä, niissä bassoäänet tulee esille myös huudattamatta, joten saa nauttia hyvästä äänenlaadusta myös hiljaisemmilla voluumeilla. Näin voit silti käyttää näitä laitteita, vaikka asut kerrostalosssa. Tosin se huono puoli noissa on, että kun subbarista löytyy myös voluuminappi, niin joudut välillä vähän säätämään elokuvan mukaan voluumia joko ylös tai alas, jotta möly ei ole liian kovaa tai jos se ei ole riittävää. Kuitenkin olen kaikenkaikkiaan tyytyväinen näihin laitteisiin ja suosittelen niitä kaikille, jotka haluavat saada peleistään ja elokuvistaan sen KOKO äänimaailman kuultavakseen. Mutta kuten sanoin, kaapelit ratkaisevat paljon asiassa. Älkää säästelkö niissä!

    Äänestä

  • ratikkakuski kirjoitti:

    Minulla on Wharfedalen pöntöt ja näyttää niistäkin aika jättävän. :-(

    ..niih, nyyh

    lapsena minulla oli vain kidekone, jonka haueneleuat

    kiinnitin vesiränniin ja kuulin aamusaarnat..

    Perinnön saatuani hankin japanilaisen koneen,

    jolla nänniä kiertämällä löysin Radio Luxemburgin

    Äänestä

  • pölhö.ratikkakuski kirjoitti:

    ..niih, nyyh

    lapsena minulla oli vain kidekone, jonka haueneleuat

    kiinnitin vesiränniin ja kuulin aamusaarnat..

    Perinnön saatuani hankin japanilaisen koneen,

    jolla nänniä kiertämällä löysin Radio Luxemburgin

    Niinkö? Vau! :-)

    Äänestä

"wähä nostalkiaa"

Kuules keskenkasvuinen märkäkorva, kasva aikuiseksi.
-80 luku ei ole nostalgista muille kuin kaltaisillesi lapsille.

Sitapaitsi sana nostalgia kirjoitetaan g-kirjaimella. Sinun olisi varmasti kannattanut olla koulussa hereillä, jotta olisit edes noin yksinkertaisen asian oppinut.
Olet työtön ja syrjäytynyt luuseri juuri siksi, koska kävit koulussa ainoastaan syömässä, etkä oppinut mitään ja et päässyt peruskoulun jälkeen minnekään opiskelemaan. Noin heikoilla eväillä elämäsi tulee luultavasti olemaan melkoisen ankeaa ja kurjaa, mutta itsepähän olet tiesi valinnut.

Äänestä
  • .

    "Joo mut kirjoitan kirjoitusvirheitä ihan vaan idioottien ärsyttämiseksi tahallaan"

    har!1

    .

    Äänestä

Ostin kunnon teatteripakkauksen, talo sortui

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ostankovaikoen kirjoitti:

http://www.veikonkone.fi/tv-aani/tuote/lg-bh94540tw-kotiteatteri-blu-ray-91/8806084790576/


Mitä olette mieltä hinta/laatu?

Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu