Äidin ja aikuisen pojan välit uusioperheessä

hohoijjjaa

Näin meillä: Olemme uusioperhe ja avokillani on kaksi aikuista lasta 19 ja 23 vuotiaat "pojat" ja itselläni 15 v poika. Kun avokkini 19 v poika muutti pois kotoa alkoi avokkini rajoittamaan olemistani poikani kanssa joka oli meillä joka toinen vkl ja yhteisen harrastuksen puitteissa näimme muutamina iltoina viikolla. Mutta vanhemman pojan löydettyä tyttöystävän (36 v) alkoi äidin ja pojan välit lähentymään merkittävästi ja varsinkin äidin ja pojan tyttöystävän kanssa vaikkeivat todellakaan mitään mallikansalaisia olleet. Nyt he soittelevat vähintään 5 kertaa päivässä ja meidän tekemiset määräytyvät sen mukaan onko he tulossa käymään tai tarviiko siippani mennä sinne kylään. Ja aamu alkaa heti viestittelemisellä ja illat on nykyään vaan sitä että katsotaan telkkua ja puoliso viestittelee joko vanhemman pojan kanssa tai vanhemman pojan vaimon kanssa. Onko tuollainen yhteyden pidon määrä normaalia vai onko tämä kenties vaan mustasukkaisuutta. Tilannetta hämmentää myös että avokillani on myös ollut mieltymyksiä ja kokemuksia samaa sukupuolta oleviin sekä tiedän että tuo pojan vaimo on bi. Jotenkin niin ulkopuolinen olo varsinkin kun mielipiteelläni ei ole mitään merkitystä ellei avokin pojat tai isä ole samaa mieltä.
Erotakko vai ei?

3

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toivottavastinäin

      Älä ole huolissasi.Epäilen ,että jos tämän naisen suhteen on jotain ihastumista/uutuuden viehätystä,se laimenee ja häviää mahdottomuuteensa. Nyt aika mitä elätte,kestää ehkä joitain kuukausia,ei vuosia.Älä näillä pilaa mielenrauhaasi,yritä keksiä itsellesi jotain mielekästä menoa,kuntosalia ,lenkkispurtteja,missä endofiini virtaa ja saat itsetuntosi huippuun.Noille ympärillä oleville häiriötekijöille ei varmaan nyt voi mitään.Aika aikaa kutakin. Ehkä sinun ja avokkisi tiet eroaa-ei kannat olla löysässä hirressä.

    • Oppeliini1

      Mistä sinä löydät tuon tason seuralaisia?!
      Miten sinä selität itsellesi on on arvokkaampaa viettää aikaasi noiden ihmisten kuin oman lapsesi kanssa?
      Kuinka sinun mielestä on oikein suostua rajoittamaan väähääkään aikaasi oman huolellisesti ja harkiten hankkimasi lapsen kanssa? Kuinka?!

      Ilman lapsiasi/ lastasi voit tietysti valita mitä ala-arvoisinta sakkia joiden kanssa olet, mutta nyt lapsesi ollessa kysymyksessä, aivokapasitettisi koko alkaa epäilyttämään!!!

    • uusperheenarkea

      Jos äiti viettelisi poikansa tyttöystävän, niin kyllä se melkoisen outoa olisi. Onko sinulla ollut aiemmin taipumusta mustasukkaisuuteen? Ennemmin yhdistäisin tuon sohva/tv-käytöksen suhteen arkipäiväistymiseen kuin noin outoon kuvioon. Uusperheeseen hypätessä on arki edessä ihan niin kuin entisessäkin suhteessa. Tarvittaisiin taitoja pitää suhde hyvänä, tehdä yhdessä asioita ja keskustella jos on ongelmia. Itsekseen mikään suhde ei säily hyvänä.

      Hirveän surulliselta kuulostaa tuo yhteydenpidon rajoittaminen poikaasi. Onko takana uudenkumppanin mustasukkaisuutta vai mikähän mahtaa olla. Uuden suhteen takia ei pitäisi kenenkään syrjiä lapsia, se on todella väärin ja sitä tulet katumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      149
      5119
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      82
      2724
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      85
      1727
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1196
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      48
      934
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      902
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      883
    8. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      883
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      862
    10. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      808
    Aihe