...siitä että pian alttarilla vihitään yhtee julkisynnissä elävien samaa sukupuolta olevien parien lisäksi suunnilleen kaikkea mahdollista perheen kilpikonnasta ruohonleikkuriin.
Kirkkain silmin yritätte väittää jotain Tuomo Mannermaan horinoita joksikin suureksi uskontotuudeksi mutta heti kun teikäläisiltä tiedustelee, miten kyseiset horinat asettuvat linjaan uskontunnustusten sisällön ja ensimmäisten suurten ekumeenisten kirkolliskokousten päätösten kanssa, niin rupeatte vetistellen syyttämään keskustelun toista osapuolta kiusaajaksi, naisvihaajaksi ja miksi lie.
Kiitos vain teille että saitte minut ymmärtämään, miten tuhlaan rahojani kirkollisveron muodossa kaikenlaiseen jonnin joutavuuteen.
Kiitos vain teille naispapittareille
11
63
Vastaukset
- Olet.niin.simppeli
Olet aika simppeli jos et tiedä, että kirkosta voi erota. Sitten ei tarvii sun täällä urputtaa.
- sievitalo
Ja tuskin kukaan jää ap:tä mitenkään kaipaamaan...
On kyllä niiiin tavatonta yleissivistymättömyyttä jne jos luulee kirkollisvero rahojen menevän vain gay liittojen siunaukseen..
- totta.tuo
Hyvä neitokainen, näin se on, sivistyksen taso on monilla hakusessa.
- ÄläValita
No eroa kirkosta äläkä valita.
"...siitä että pian alttarilla vihitään yhtee julkisynnissä elävien samaa sukupuolta olevien parien lisäksi suunnilleen kaikkea mahdollista perheen kilpikonnasta ruohonleikkuriin."
Papittaret ovat ev.lut. kirkon tuhon airueita jotka kuuluttavat miten syvällä synneissä kirkko kahlaa.He eivät ymmärrä että Herramme on todellisuutta eikä mikään Raamatunjae.Tuo kirkko ei ole enää mikään kristillinen yhteenliittymä vaan antikristillisyyden mainostaja ja painottaja.Mitä? Eihän kirkko ole edes aikeissa vihkiä ainuttakaan homoparia. Siitä kirkon sisällä on puhuttu, että luopuisi koko vihkimisistä kokonaan.
Missä taas tämänkin aloituksen järki olikaan?torre12 kirjoitti:
Mitä? Eihän kirkko ole edes aikeissa vihkiä ainuttakaan homoparia. Siitä kirkon sisällä on puhuttu, että luopuisi koko vihkimisistä kokonaan.
Missä taas tämänkin aloituksen järki olikaan?Monissa maissa avioliitto tosiaan on pätevä juridisesti vain hallintoviranomaisten vahvistamana toisin kuin Suomessa ja kirkon piirissä puhutaankin jo käytännön muuttamiseksi täälläkin.
torre12 kirjoitti:
Mitä? Eihän kirkko ole edes aikeissa vihkiä ainuttakaan homoparia. Siitä kirkon sisällä on puhuttu, että luopuisi koko vihkimisistä kokonaan.
Missä taas tämänkin aloituksen järki olikaan?"Mitä? Eihän kirkko ole edes aikeissa vihkiä ainuttakaan homoparia. Siitä kirkon sisällä on puhuttu, että luopuisi koko vihkimisistä kokonaan."
Ei anushole vihkien parane :-)- kyllä.se.siitä
pertsa2012 kirjoitti:
"Mitä? Eihän kirkko ole edes aikeissa vihkiä ainuttakaan homoparia. Siitä kirkon sisällä on puhuttu, että luopuisi koko vihkimisistä kokonaan."
Ei anushole vihkien parane :-)Epäilinkin, että sinua vaivaa peräpukamat.
pertsa2012 kirjoitti:
"Mitä? Eihän kirkko ole edes aikeissa vihkiä ainuttakaan homoparia. Siitä kirkon sisällä on puhuttu, että luopuisi koko vihkimisistä kokonaan."
Ei anushole vihkien parane :-)pertsan jutut eivät ole muuta kun vanhan miehen epätoivoinen yritys olla hauska. Ei näin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6252389Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,291187- 1091138
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki101026- 93925
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101875Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?93795Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50759- 64741
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e229653