pakolaisia sodankylään

kemijärveltä aletaan kuulemma siirtämään pakolaisia sodankylään.
1575
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Sielälö on pakolaisia? Sodankylän monitoimihalliin mahtuisi kun vaan patjoja levittäisi lattioille, niin olisi siinä nätti älypuhelimia nyplätä ruokaa odotellessa. Hotelli Sodankylä taitaa kuitenkin olla uusi, tuleva isiksen tukikohta.

Äänestä
  • GOOGLE : ASIALEHTI.

    Äänestä

Sodankylään saadaan todennäköisesti turvapaikanhakijoiden järjestelykeskus nopeutetulla aikataululla. Tilojen etsintä käynnissä, löytyy useita sopivia.

Äänestä
  • eihän näitä perusteta enää entisäkin vähennetään
    ja vaatuimus on poliisilaitoksen jka poliisin pitää olla vieressä, eli onnistu

    Äänestä

Luulettako vi'ttu sitte,että ne tuovat jotain muuta tänne kuin ongelmia. Esim miehet saavat turpiin raitilla ja naiset/tytöt raiskastaan lisäksi kuntaa köytyy entsestään.

Äänestä
  • GOOGLE : YLE WATCH.

    Äänestä

Turhaa ennakkoluuloa edellinen. otetaan heidät vastaan ja kohdellaan ihmisarvoa kunnioittaen.

Äänestä
  • GOOGLE : RAMIN AZIMI.

    Äänestä

Miten se on mahdollista kohdella ihmisarvoa kunnioittavasti ja niin edelleen jos tuhansia ihmisiä tulee rajan yli eli käytännössä kun ei ole meillä, kuin ei muillakaan ylimääräistä, ilmaista asunto, ruokapalvelua eikä koskaan tule. Luonnonlain vastainen tilanne, jos susilaumaan laitetaan yht äkkiä koiria, kanoja, kissoja niin eihän ne sinne sovi vain sanomalla, että ottakaa vastaan, kun se ei ole mahdollista.
Tästä syntyy vielä suurempi selkkaus, Venäjä on aivan sekaisin, rupla laskee ja arvaamaton maa voi tehdä uusia temppujaan pienen johtavan yläluokan päähän pistosta.

Äänestä

Sehän on vain asenteesta kiinni, vähästäänkin voi antaa hädässä oleville.

Äänestä

Se vähäinen loppuu, niin sitten on vain jängän reuna ja hanki missä olla hetki jos pysyy hengissä, kunnes maanomistaja ja poliisi häätää pois, kun ei saa leiriytyä pysyvästi lain mukaan. Eli lakia pitää muuttaa ja suomalaisten otettava kotipakolaisia luoksensa asumaan, jaettava vuode, ei heittää heti aluksi niin saata,,,nasti löytyä, luovuttava joulukinkusta, jos muslimi kotipakolainen jne. Kyllähän ns. uskovaiset jakavat vaipat sun muut jauhot mutta kauanko se kestää? Realisti pitää olla.
Missäköhän ne oikeasti köyhät sotaa pakoon lähteneet ovat?

Äänestä

Lyönti virhe löylyn heitossa.

Äänestä

Iliman muuta ja muut iliman. Otethan kauniita naisia, saa olla lapsiakin, ei kuitenkhan partasia. Mie kyllä syötän, annan kodin, hoijan muijat tyytyväisiks ja maksan lapsien koulutuksen.

Äänestä

Ei ole Kempan pakolaisissa yhtään naista, ne on poikia jokka on nainnu jo kaikki Kemnpan rupuliämmät. Siellä on ukot pahana kun muijat antaneet lämpsää ja maksaneet kaksikymppiä panosta pakolaisille.
Voi siellä joku homokin olla sua varten.

Äänestä

kyllä niitä täällä on jo , muutama tullut , mutta eikös kunnan pitäis ilmoittaa kokouksissa päätöksistä jos jengejä otetaan tänne ihmisä kiusaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mukavata kirjoitti:

kemijärveltä aletaan kuulemma siirtämään pakolaisia sodankylään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu