varusteiden kuljetus ja säilytys

aikuisenauusiharrastus

Miten kuljetatte autossa ratsastuskenkiä, kun niissä on kuitenkin hiukan lantaa ja haju tarttuu autoon? Ajomatka on tunti suuntaansa Entä miten säilytätte varusteita kotona? Minä kun asun pienessä kerrostaloasunnossa enkä haluaisi että koko kämppä haisee tallille. Varastoa ei ole eikä edes vaatehuonetta...parvekkeellako niitä joutuu lopulta pitämään? Jossain laatikossa ettei sateella kastu.

2

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helpoimmalla pääset kun laitat ne yksinkertaisesti muovipussiin automatkojen ajaksi. Matkojen ajaksi jalkaan "kotikengät", niin että kun lähdet tallilta, voit kopistella lannat ja muut tallitomut pois tallikengistä, ja sitten kotona pusseineen päivineen kylppäriin ja huuhtaiset loput pois kengänpohjista. Päältäpäin voit pyyhkiä tallikenkäsi kostealla rätillä. Jos tuntuu että kengät vielä haisevat, voit laittaa ne vaikka kannelliseen muovilaatikkoon, kunhan olet varmistanut, että ne ovat kokonaan kuivat. Kosteana niitä ei kannata sulkea pussiin tai laatikkoon pitkäksi aikaa, tai kohta ne vasta haisevatkin.

    • aikuisenauusiharrastus

      Kiitos vastauksesta. Nyt olenkin laittanut kengät muovipussiin matkojen ajaksi. Lumihankeen olen niitä hangannut kun pienessä kylppärissä (jossa myös wc) en viitsi niitä huuhdella...täytyy koittaa keksiä joku paikka missä ne saisi lumien sulettua pestä - töissä, kerrostalon kellarissa tai jossain.
      Täytyypä käydä ostamassa sellainen tiivis muovilaatikkokin. Muut varusteet on huoneen nurkassa isossa kassissa kuivuttuaan ja vetoketju kiinni niin kohtalaisen siisti säilytystapa niille.

      Olen ihan innoissani uudesta harrastuksesta! Hevosten kanssa on kiva puuhata :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      162
      1374
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      956
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      695
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      620
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      602
    6. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      28
      588
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      19
      580
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      557
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      543
    Aihe