Kyllä huomaa,että uudet miehet on "remmissä". Tienauraajat näyttävät siitä mallia,eivät tuki enään omakotitalojen liittymiä.
Tekevät niinsanottuja taskuja ,ennen liittymää,joihin lumi purkaantuu auran edessä.
Nykykalusto on niin teknillistä,että vanhat "papat"ei niitä edes hallinneet.
Annetaan kiitosta hyvästä aurauksesta ja nostetaan kättä korkealle;moro!
Tekevät niinsanottuja taskuja ,ennen liittymää,joihin lumi purkaantuu auran edessä.
Nykykalusto on niin teknillistä,että vanhat "papat"ei niitä edes hallinneet.
Annetaan kiitosta hyvästä aurauksesta ja nostetaan kättä korkealle;moro!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Sama kalusto, parempi tulos, nykyisin.
Joo on kiva joskus kiittää. Uudet kuskit osaavat ja kehtaavat. vanhat kubet istuu ST1 tai auraa omia ja sukulaisten pihoja?
Lumiaura on turha kapistus lyhyvillä kaduilla pukkaa lumet vain liittymiin.
Soon sillettiin jotta onhan se hyvä että kaupunki hoitoo aaraukset nykyjästeen pareemmittee. Mutta ko meillon tuo yksiyinen virma hoitamassa näitä pihoojen aarauksia ja ainaskii tämä yks yriyts ei se vissettiin tiijä miten konetta käytettään. Kattokeekko se vuan tasottellee sen lumen pihatielle ja parkkipaikkoille. Juu, kyllä kait työstä voes maksaa vaan ku se on sellaasta tuherrusta. Pitteis kait laettoo pojat opin tielle konneen käytössä. Vaan no ompa nuita muitahhi auraausvirmoja tässähhii kylässä, joille se rahahi keleppoo.
Piruako valitat ,jos on oma piha niin palkkaa toinen urakoitsia,tai mene neuomaan jos osaat paremmin.
Jopa narahti. Taisitki olla se tasoittelija ite. HEH HEH
Ei mene kauan kun vanhat ketut opettavat tapansa uusille tulijoille, nauttikaa vielä hetki kohta palataan vanhaan.
Kyllä nyt on sivutietkin aurattu hyvin kiitos auraajille.
Mutta polanteet kasvaa kun höylämies jäi eläkkeelle.
Eikö sitä osannu ko 1 mies ajaa?
Soon sukupuolenvaihos paikallaan jos ei mies ossaa ajjaa. Kyllä naeset on tarkempija joka suhteessa ku oekkeen piäsevät sihtailemmaan. Eivätkä laeskottele!
Saman huomannut Kemisäki. 2 taitavaa kuskia ajaa peräkkäin tuhatta ja sataa ja tuhoavat polanteet samalla reissulla. Ei ennen osattu.
Tämän päivän "vipusessa" oli koneenkuljettajan paikka auki kaupungilla. Toivottavasti nyt löytyy ammattitaitoinen höylänkuljettaja jotta saamme nuo polanteekkin pois.
Just kirvattiin kun tiet on niin urilla ja käkkärällä että puistaa kuin piru kerjäläistä. En tiiä kuka hoitaa kaupungi katuja ja sipovaara -isokylä väliä. Risteykset ois aiheellista pukata kun ei pienemmällä autolla näe autoja
Kemijärvi-Vuostimo on surmanraitti jo toista vuotta, polanteet heittää ulos tieltä.
Vuostimo - Niemi välipä se surkein on.
Tunturiin menijät sentään pitää tien jotenki auki mutta Pirttivaarasta ylös mentäessä se pottupelto alkaa.