ylelläkö yksinomaan sananvapaus,joka peittelee valehtelee ja väheksyy esim.maahanmuutosta aiheutuvia ongelmia/ kustannuksia varmaankin on ylen toimittajia ohjeistettu miten ja mitä siellä saa puhua. yle on varsinainen sulatusuuni joka yrittää vaimentaa kaikki muut mielipiteet. ylevero joka ei ole tasapuolinen ja joka mahdollistaa tällaisen tominnan saa toimia mielensä mukaan.alkaa muistuttaa joidenkin maiden diktatuurin sananvaputta.pienet mediat yritetään vaijentaa mm.MV-LEHTI JOKA PUHUU ASIOISTA HETI JA SUORAAN.
yle lapin radion pohjanoteeraus
MEDIANOMI
81226
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 81
Vanhimmat
Olisi reilua kertoa heti lähetyksen aluksi, minkä puolueen/puolueiden äänenkannattaja juontaja on. Niin kuin ennen lehdissä oli, jotta kuulija osaa suhtautua heti juttuihin.
Vaikka kyllähän se on selvinnyt aika pian :)
Tämä sivusto kertoo ylen puolueellisuudesta. GOOGLE : YLE WATCH.
miksi ei soiteta uusimpia kappaleita lapin radiossa, eikö tosiaan ole jotain järkevämpää soitettavaa.
Viimeinen asia jonka rasisti haluaa kuulla on tosiasia, se tekee kipeää.
GOOGLE : ASIALEHTI.
YLEN TYHJÄNTOIMITTAJILLA VARMA TYÖPAIKKA SIKSI HEIDÄN PITÄÄ KUUNNELLA KORVAT HÖRÖLLÄ MITÄ VALLANPITÄJÄT HEILLE KUISKIVAT EIVÄT VIITSI TAI HEIDÄN EI ANNETA OTTAA ASIOISTA SELVÄÄ MITÄ TODELLA MUISSA MAISSA TAPAHTUU.ONNEKSI ON MUITAKIN MEDIOITA JOTKA TUOVAT TOTUUDEN ESILLE.ESMERKKINÄ ITÄVALTA SAKSA TANSKA RUOTSI NORJA JOIHIN LIIALLINEN MAAHANMUUTTO ON TUNUT PELKKIÄ ONGELMIA. SUOMI UMMISTAA SILMÄNSÄ TOSIASIOLTA SITTEN,KUN ON VELLIT HOUSUISSA ON LIIAN MYÖHÄISTÄ .YLE PITÄISIKIN UUDISTAA TAI MUUTTAA MAKSUKANAVAKSI NIIN SITÄ SEURAAVAT SAISIVAT OSTAA MAKSULLISEN KORTIN.
Alkoholia juoneet turvapaikanhakijat tappelivat joukolla - poliisi hätiin
Karjalainen
Myöhään torstai-iltana ennen puoltayötä poliisi sai hälytyksen Hennalan hätämajoitusyksikköön, jossa alkutiedon mukaan oli useamman henkilön välinen tappelu.
Paikalta otettiin kiinni pahoinpitelyyn ja laittomaan uhkaukseen epäiltynä hieman alle 30-vuotias mies.
Alustavassa puhuttelussa selvisi, että alkoholia nauttineet miehet olivat riittantuneet, jolloin yhtä miestä oli heitetty polkupyörällä sisätiloissa ja toista oli lyöty nyrkillä.
Vammat jäivät vähäisiksi. Kaksi muuta tappeluun epäiltyä osallista olivat iältään noin 20-vuotiaita.
Asian selvittelyä vaikeutti paikalla olleet muutama kymmenen muuta henkilöä, jotka eivät osallistuneet tappeluun, mutta aktiivisesti osallistuivat selvitystyöhön.
'
Raiskattiinko nyt poliisi?
Suomalainen puliukko puukotti tuntematonta sivullista naamaan, poliisi etsii miestä:
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/tunnetko-tata-miesta-loi-taysin-yllattaen-teraaseella-kasvoihin/5684338
yle joka palkkaa pakolla perittävillä yleveroilla haukkumaan ja panettelemaan omaa työnantajaansa eli veronmaksajia kuinkahan moni työnantaja suomessa tämän hyväksyisi.esimerkkinä JARI TERVO JOKA NIMITTELEE SUOMALAISIA ROSKASAKIKSI TOINEN ESIMERKKI RUUBEN STILLER JONKA ALKUPERÄISESSÄ KOTIMAASSA EI AINOASTAAN PAHOINPIDELLÄ VAAN SIELLÄ TAPETAAN IHMISIÄ.OLLAAN NIIN SUVAITSEVAISIA LÄHETYKSISSÄ .EIVÄT ILMEISESTI YMMÄRRÄ MITÄ PUHUVAT?
Ruben Stiller on hyvä toimittaja. On ilo katsoa ja kuunnella älykästä miestä joka ei ole putkinäköinen rasisti.
Jos näin on, niin miksi ei antanut kommentoida Hs toimittajan kysymykseen, että jos Venäjän katsotaan käyvän hypridisotaa Suomea vastaan, niin eikö sama ollut kyseessä Ruotsin lähettäessä kymmeniätuhansia turvanhakijoita ilmaisilla kyydeillä opastuksen kera. Maan johto oli yhteydessä Ruotsiin tuloksetta, kuten nyt toistaiseksi Venäjään.
Stiller on juutalainen. Valittua kansaa, heh heh.
Ruotsi on vastuunsa kantanut pakolaisten suhteen iät ja ajat. Heillä on ympäri maailman hyvä maine sen asian suhteen. Jopa Euroopan suuret maat kuten Saksa ja Ranska muistavat kiitellä Ruotsia asiasta tämän tästä.
Loppujen lopuksi Suomeen nyt tullut pakolaismäärä on hyttysen kusi valtameressä jos aikajanaa venytetään hiukankaan ja verrataan sitä siihen mitä monet muut maat ovat tehneet. Suomella ei ole kokemusta asioiden hoidosta eikä näkemystä koska pakolaisia on ollut ja on vieläkin täällä niin vähän.
Silti täällä huudetaan jo Jumalaa apuun kuinka kauheaa meillä on. Noloa.
taitaapa jotkut ns:ylisuvaitsevaiset kulkea säkki päässä ja kuulokkeet korvilla vai eikö he ymmärrä mitä suomessa ja muissa maissa tapahtuu matujen toimesta puukotuksia tappoja vanhusten lasten ja naisten raiskauksia.en väitä ,että suomalaisetkin eivät tee näitä rikoksia,mutta mitä enemmän rikollisia sitä enemmän rikoksia.eiköhän selvällä järjellä ajatellen ,että jokainen rikos on liikaa jota tukee tällainen massamaahanmuutto .
Kyllä se säkki on rasistien päässä olkapäitä myöten.
Olisiko aika nähdä jossain mitassa edes pikkuisen hyvää pakolaisista? Yleensäkin negatiivisella, rasistisella ja torjuvalla asenteella toimiva ihminen umpioituu pikkuhiljaa ja ympärillä oleva maailma katoaa. Alkaa ns. oman totuuden hokeminen ja salaliittoteorioiden viljely joka asiassa.
Kun tilanne nyt on se että pakolaisia on maassamme ja lisääkin varmaan tulee niin viisainta olisi auttaa kotoutumisessa mahdollisimman hyvin ja pistää työvoimaksi nämä tulijat. Ihan oikea ajatus käyttää heitä esim. lumitöissä, roskankeräämisissä, siivoustöissä yms. näin aluksi. Palkkana olisi työmarkkinatuen suuruinen raha ja asunto, se riittää varmasti Myöhemmin voisivat sitten hankkia kunnon ammatin jne.
Pahin virhe on erottaa heidät johonkin slummeihin omaksi porukakseen.
suurin virhe on ottaa matuja maahan eiköhän meillä ole omia työttömiä ihan tarpeeksi ne miljardit jotka kuluu matuihin käytetään ne omiin työttömiin.
radio suomessa on suvakkityttöjä ja suvakkipoikia pilvin pimein,ei viitsi enäää kuunella suvakkimamutustradioita sitte yhtään,hyi saatana viherkommareita.
http://rahmispossu.net/2011/12/06/hurjat-juhlat-mariannelundissa-ainakin-8-raiskasi/
Kahden lapsen perheenäidin yli 10 tunnin joukkoraiskauspainajainen päättyi kun hän pääsi ulos pakolaiskeskuksesta. Alapää verta vuotaen hän piiloutui roskalaatikoiden taakse ja soitti hätänumeroon.
”Kahdeksan miestä on raiskannut minua läpi yön”, oli nainen pelon- ja paniikinsekaisella äänellä kertonut hälytyskeskukseen.
Toivottavasti Suomessa ei käy noin
Hiero nyt olemattomia muniasi jos niitä yleensä löytyy. Toivo henkesi edestä että edes jotain sattuisi ja mielellään täällä Rovaniemellä. Pääsisit sitten kerran elämässäsi pätemään, eikö vain?
Varmastihan se on kova takaisku kun rikostilastot kaunistuivat parempaan suuntaan Rovaniemellä viime vuoden aikana. Ota nappia niin olosi helpottuu.
Minäkin kuuntelin korvat höröllä kun naispuolinen toimittaja alkoi morkata MV lehteä,sanoiko peräti paskalehdeksi.Ihme puhetta verovaroin ylläpidetyssä YLEISradiossa.Pienempää ääntä jatkossa.MVeen uutiset ovat parempitasoisia ja tosia.
MV-lehti, tuo internetin ehtymätön likakaivo.
On se hauskaa että jotkut jotka sitä vielä viitsii tunnustaa lukevansa väittävät sen uutisia todeksi vaikka itse lehden perustaja ja päätoimittaja kertoo sen olevan viihteellinen ja tekaistuihin juttuihin perustuva viihdesivusto.
Toki lehdeksi tuota roskasivustoa ei voi edes väittää eikä se sitä olekaan. Onpahan samanlainen höpösivusto niinkuin Naurunappula tai Riemurasia.
Ei ihme, että ammattilainen toimittaja toteaa noin. Se kun on totuus.
Ylen toimittaja jää kiinnin valheesta.
http://mvlehti.net/2016/02/01/missa-menee-verorahoin-pidetyn-valheen-raja/
Ei itseasiassa valehdellut mitään.
Tämä MV-lehdessä hehkutettu juttu osoittautui sen sijaan perättömäksi paskanjauhamiseksi.
"Saksassa kuohuntaa aiheuttanut teinitytön raiskaus on paljastunut perättömäksi, kertoo brittilehti The Guardian. Väite maahanmuuttajajoukon tekemästä raiskauksesta poiki äärioikeiston mielenosoituksia pääkaupungissa Berliinissä. Myös Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov otti kantaa saksalais-venäläisen tytön raiskaukseen.
Poliisi kumosi tytön väitteet jo toissa viikolla, mutta siitä huolimatta se siirsi tapauksen syyttäjän tutkittavaksi. Nyt ssavaltion syyttäjä vahvistaa tytön myöntäneen, että syytökset olivat keksittyjä. Alunperin tyttö kertoi Lähi-idästä ja Pohjois-Afrikasta saapuneiden maahanmuuttajamiesten siepanneen ja raiskanneen hänet. Tyttö katosi 30 tunniksi tammikuun 11. päivä.
Syyttäjän mukaan tyttö pelkäsi mennä kotiin, koska koulusta oli otettu yhteyttä hänen vanhempiinsa. Tytön puhelintiedot paljastavat, että hän vietti yön 19-vuotiaan saksalaimiehen luona.
Raiskausväite levisi sosiaalisessa mediassa ja poiki mielenosoituksia niin äärioikeiston kuin Berliinin saksalais-venäläisen yhteisön toimesta. Kuohuntaa lisäsi tytön vanhempien väitteet, ettei poliisi tutki tapausta.
Myös Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov syytti Saksan viranomaisia salailusta. Saksan ulkoministeri Frank-Walter Steinmeier puolestaan syytti Lavrovia tapauksen hyväksikäytöstä.
Tytön äiti kertoi Der Spiegel -lehdelle sunnuntaina, että tyttö voi erittäin huonosti ja hän on joutunut psykiatriseen hoitoon."
Yllättäen tämä tyttö oli seurustellut paikallisen kuulapää-skinin kanssa jolla on äärioikeistolainen tausta.. Voi vain miettiä kuka käski tytön valehtelemaan raiskauksesta...
Tuosta videosta käy hyvin selville se mitä nuo kaljupäät ovat, kaikki ovat kännisiä örveltäjiä joiden joka toinen sana on "vittu." Eikö klanipäät ymmärrä vai eikö käytöstavat kuulu yleissivistykseen ettei juttua tekevää toimittajaa nimitellä ja häiritä hänen työtään? Ainoa porukka jonka pitäisi pyytää jotain anteeksi on juuri nuo kaljupäät. Siihen noista pelleistä ei tosin ikinä ole, ja sitäpaitsi: Niillähän oli "tilipäivä" eilen kun kuukausiraha kilahti tilille sosiaalihuollosta. Nehän on koomassa tämän loppuviikon kun saavat nyt hyviä aineita vedettyä....
Ja tuommoiset ovat muka katurauhaa turvaamassa!
Syvä myötähäpeä!
Ei tainnut älysi riittää koko juttuun ja piste.
Vain sinä voit välittää vastaan siitäkin minkä videolta näet, vitut, vittu, vittu jne...
Se on
IDIOTISMIA....
Yle aloittaa yt neuvottelut, jotka koskevat 20 henkeä. Tavoite vähentää 10 h.Kertoi sanomalehti Karjalainen.
Meille riittäisi aivan hyvin yhteinen alueradio merilapin kanssa. Riittäisi mielenkiintoisia aiheita kerrottavaksi, Toimittajien jutustelu keskenään ajan kuluksi on aivan tarpeetonta.
yle uutisoi lapin uutisissa ,että me oikein VASTAANOTIMME ITÄRAJALTA TULEVIA LAITTOMIA MAAHANTULIJOITA OIKEIN YLVÄSTÄ UUTISOINTIA YLELTÄ,ETTÄ TEVETULOA LISÄÄ PUNAINEN MATTO ON LEVITETTY.SAMAAN AIKAAN UUTISOIDAAN,ETTÄ TULIJOITA EI OTETA LÄHTÖMAIHIN TAKAISIN.OIKEIN HIENOA?
Helpottiko? Oikein isoilla kirjaimilla aivopieru, heh heh.
Hyvä Yle, jatkakaa samalla linjalla...
Lapin radion toimittajien mielestä työpaikkoihin, joihin suomalaisilta vaaditaan rikosrekisteri- ja turvallisuusselvitykset, arabit pitäisi ottaa noin vain, koska ne on niin kivoja.. Ihmiset, joista ei tiedetä varmuudella edes oikeaa nimeä.. Ihmiset, jotka tulevat kulttuurista, jossa kuusi (6) vuotias vaimo on ok.. Varsinkin lasten kanssa työskentely pitää olla mahdollisimman riskitöntä. Nyt ne unelmalasit päästä Jarmo ja Bigga.. Mie olen luullut, että te olette sentään näitä tolkun ihmisiä.. Mutta..
potkut tulee jos kritisoi, atte joku antaa potkut perseelle ja mihin näistä toimittajista enään on mihkään ussiin töihin, ei mihkään.
Onneksi on Yle olemassa. Olisihan se todella irvokasta jos tiedonvälitys olisi jonkun Mv satu sivuston varassa.
Ja kuka jaksaa kaupallisten kanavien mainospaskaa jatkuvasti...
Ylellä onkin ammattitoimittajat mutta sen MV lehdenhän tekevät lukijat itse, eli taso on sama kuin suomi24ssä.
Sitä vaan ei meinaa enää huomata, että ammattilaisia.. tuputtavat omia mielipiteitään uutisina, vääristelevät, jopa keksivät juttuja nämä "evet".. Mitään oman mielipiteen vastaista ei kerrota.. Ne on kumminkin meillä töissä, uutiset pitäisi kertoa, niin hyvät kuin huonotkin, todenperäisesti.. Ja manipuloimatta. MV:n tekijät ei saa palkkaansa julkisista varoista.. kai.. Lukijan/kuulijan vastuulle jää kumpaa uskoa vai ei kumpaakaan.. Näinhän ei pitäisi olla, vaan Ylen kaltaisen laitoksen pitäisi olla tasapuolinen ja totuudessa pysyvä.. Aina!
ylen uutisointi sensuroivaa senhän osoitti niinistön puhe,josta jäi tärkeä osa pois onhan se kuultavissa kuitenkin muualta.
Kokeileppa kirjoittaa MV lehteen pakolaisia puolustava juttu ja odota sen julkaisua. Älä kuitenkaan pidetä hengitystäsi odotellessa.
Niinistön käppänän puheille nyt on yksi ja sama. Kokoomuslainen tollo siinä oli äänessä, ei kiinnosta sen horiskon höpinät.
arabitoimmittaja passoja lähettetiin pakolaisaallon mukana lappiin tekemään myönteisiä uutisia elintasosurffareista. kaikki toimittajat ovat käännytetty tekemään myönteisiä uutisia pakolaisista samoin lapinkansalalaiset.
hah. ajelin autolla tuossa 4.n aikaan. yleensä ei ole enää nykyisin ollut tuo ylenanto kuuntelussa, mutta nyt se jostain syystä oli.
siellä toimittelija kertoi, että tulee jokin paavo väyrysen haastattelu. ja sitä ennen oli "-linjat auki-" , että kansalaiset saavat soittaa aiheesta.....
alkoi tulemaan musiikkia, meni jonkin aikaa vielä ylikin hiljaisuudessa, kunnes toimittelija sanoi, että joku oli soittanut ja pyytänyt "sen" uusintana. tähän toimittelija sitten sanoi mikrofooniin, että mitä tässä pitäisi uusia, kun ei ole tullut yhtään soittoa..
näin se on kansa nyt sitten puhunut. protestina ylen paskanjauhannalle ei sinne enää kukaan edes soita. eikä varmaan kuuntelekaan..
Ylen porukka oksettaa, Ylen antaa!
Yle kertoo totuuden. Se virittää rassukkoja. Vaatikaa se MV Satu sivusto valtaan ....
Kuolen nauruun.?hahahahaha
Mvpaskaa johon idiootit uskoo, hahahaaaaaa
älä itke ruma rassukkarasisti.
Rasistit itkee, hahahäaaaaaa.
http://mvlehti.net/2016/02/04/ruotsin-poliisitarkastaja-haukkuu-poliisiylijohtajan-julkisessa-kirjeessa/
Lukekaa ja katsokaa video!
MV paskaa, ei noita järkevät noteeraa.
taas yle lapin radion toimittelijalta melkoinen pläjäys toimittelija puheli maahanmuuttomyönteisistä ja rasisteista toisinsanoen jos kritisoi maahanmuuttoa on rasisti erittäin yksisilmäistä ammattitaidottumuutta .
Toimittaja oli oikeassa, mitäpä sitä totuutta kiertelemään.
Ulkomaalaisvastaiset katupartiot voivat tulla kalliiksi kotimaan matkailuelinkeinolle.
Viime viikkoina isot kansainväliset uutistoimistot ja suurten kielialueiden laajalevikkiset lehdet ovat lähettäneet toimittajiaan Suomeen ja raportoineet ilmiöstä näyttävästi. Lännen Median tietojen mukaan Soldiers of Odin –ryhmän perustamiskaupungissa Kemissä on parhaillaankin maailman suurimpiin kuuluva tietotoimisto AFP aihepiiristä uutisoimassa.
Viimeksi torstaina brittiläinen Daily Mail julkaisi pitkän jutun Odin-katupartioista. Maansa toiseksi suurimman lehden lukijoille kerrottiin muun muassa partioaktivistien rikostaustoista, natsisympatioista ja muslimivastaisuudesta.
Jutussa haastatellut katupartioijat kertoivat muun muassa kaipaavansa Suomeen etnisiä puhdistuksia, jotta valkoinen väestö ei sekoittuisi muihin, alempaa älykkyysosamäärää edustaviin rotuihin.
– Koen nämä tosi huolestuttavina uutisina. Meillä matkailussa koetaan, että kaikki kansainväliset asiakkaat ovat erittäin lämpimästi tervetulleita ja olen erittäin huolissani, jos tämä toiminta hankaloittaa meidän elämistä ja toimimista, sanoo Kemin Matkailu Oy:n toimitusjohtaja Susanna Koutonen.
Soldiers of Odinin jäsenten rasistiset rotuopit ja islaminuskoon liittyvät ennakkoluulot ovat omiaan heikentämään Suomen houkuttelevuutta ulkomaisten matkailijoiden silmissä.
Kaiken lisäksi katupartiot perustelevat olemassaoloaan turvattomuuden tunteella ja levittävät kärjistettyjä näkemyksiä turvapaikanhakijoihin liittyvästä rikollisuudesta, vaikka esimerkiksi Soldiers of Odinin kotikaupungissa Kemissä on vuosikausia ollut vastaanottokeskus, eikä se ole lisännyt rikollisuutta kaupungissa.
– Meillä on tällä hetkellä matkailijoiden silmissä idyllinen, pieni kaupunki, josta on turvallinen kuva maailmalla. On erittäin harmillista, jos kuva rikkoutuu näistä syistä, Koutonen sanoo.
Daily Mail kuvaili lukijoilleen, miten Soldiers of Odinin jäsenet ovat suurimmaksi osaksi työttömiä, tai kuuluvat työväenluokkaan. Esimerkiksi Kemissä väheneviä tehdastyöpaikkoja on yritetty korvata nimenomaan matkailuelämyksiä kehittämällä, ja työ on kantanut hedelmää.
niinpä niin kaikki on myytävänä kotisuomessa,kunhan vain oma yritys menestyy ja viivan alle jää mahdollisimman paljon katetta ei ajatella koko suomen tilannetta.tästähän hyvänä esimerkkinä on kaikki vastaanottokeskukset kaikkine muina sivujuonteineen.miljardikulut maahanmuuttajista yhteiskunnalle ja ahneita ihmisiä vain riittää maahanmuuton kustannuksella rahastettaessa. kyllä matkailijat myös kaikkoaa,kun rikollisuus yhteikunnassamme lisääntyy liiallisen maahanmuuton myötä.
ylen ohjelmisto erittäin heikkolaatuinen puolueellinen ja mitäänsanomaton onhan ylellä varma rahoitus,kun poliitikot ovat kaikessa viisaudessaan keksineet yleveron ,kun on monopooliasemassa niin voi suoltaa ihan täyttä p..kaa hyvä esimerkki lauantaisin tuleva uutisvuoto jossa jari tervo vasemmisto poliitikoiden kera höpöttää joutavia ja siitäkö pitää vielä maksaa.juontaja lybec ihan aidosti punaisenristin vokk:iin työntekijäksi.
katsojien ja kuuntelijoiden aliarviointia. aika hienosti poliitikot junailleet ylen rahoituksen saavat itseään pitää esillä tuskimpa maksavat siitä ylelle päin vastoin taitavat saada jonkinlaisia korvausia. kahdella tuolilla istuskelevat seuraavia vaalia silmälläpitäen jonkinlaisia vaalimainoksia.poliitikot eivät kuulu viihdeohjelmiin luulisi heillä olevan muutakin hommaa,kun valittavat aina kiireistään.
Uutisvuoto on paras.
Jatkuvasti eniten katsottuja ohjelmia.
Ja pakolaiset, tervetuloa.
onhan meitä monentasoisia katselijoita ja kuuntelijoita ala-aste ikäiset mukaan lukien joillekin tällaiset ohjelmat ovat OK,mutta ken maksaa yleveroa toivoisi ohjelmien olevan laadukkaampia ja tasapuolisempia.ettei vain herjata tiettyä puoluetta ja tukeuduta alapääjuttuihin,kun ei muuta enää keksitä erittäin ala-arvoista ja katselijoden halveeraamista.
Kuulut ilmeisesti itse siihen alakouluikäisten sakkiin ja arvostelet Uutisvuotoa sen vuoksi. Todennäköisesti tavaat vielä suurta hengentuotetta MV paskaa.
Uutivuodon katselijamäärä oli viimeksi 869 000. He ilmeisestikin ovat eri mieltä kanssasi. Jatkuvasti, vuosikausia tuo vihaamaan ohjelma on eniten seurattuja.
Voimia kestää tilannetta...
Idiootit (869000 kpl) katsovat valmiiksi naurettua idioottien esittämää aivovuotoa, voi voi, kuinka täyttä paskaa tehdäänkin verorahoilla.
Kirjoitat idiooteista ja itse luet jotain MV paskaa.
Melkoinen paradoksi.
Uutisvuodolla on viikoittain liki miljoona katsojaa, jo toistakymmentä vuotta.
Se voi ottaa koville joillakin...
Poliisi: Tytön koskettelusta Imatran uimahallissa vahvaa näyttöä
Valvontakamerakuvien perusteella poliisilla on syytä epäillä, että koskettelua on tapahtunut. Sekä uhria että hänen huoltajaansa on etsitty median välityksellä. Koskettelusta ilmoitti uimahallin henkilökunnalle tytön huoltaja, jonka yhteystietoja ei uimahallissa kuitenkaan otettu ylös.
Lol. Minkä valvontakameran perusteella uhri on alaikäinen?
Mv-lehti ei ole päivittänyt juttua?
yle raahaa matuja melkein jokaiseen ohjelmaan onhan tämä uskomaton tapa pakkosiedättää suomalaisia tämä temppu tekee suomalaisista entistä maahanmuuttovastaisempia.ei kerrota totuutta vaan kaunistellaan esm.matujen työllistymisestä.kuinkahan moni matu joka ei osaa lukea eikä kirjoittaa on yhteiskunnassa tuottavassa työssä?OVAT KYMMENIÄ VUOSIA SOSIAALITOIMISTON ELÄTETTÄVINÄ VERONMAKSAJIEN RAHOILLA OLISI KERRANKIN HIENOA KUULLA TOTUUS TÄSTÄKIN ASIASTA.ONKOHAN TURHA TOIVOMUS,KUN TÄMÄ YLEN SALAILU JA PEITTELY VAIN JATKUU.
Eli niillä on sama tilanne kuin sinulla. Yhteiskunta elättää.
Jos ei ole katsonut ylen marian vallassa ohjelmaa joka tuli 11.02-16 siellä asiallinen keskustelu maahanmuutosta ja on asiantuntija paikalla hän on vuosia puhunut miten käy suomen ja euroopan liiallisen maahanmuuton vuoksi.On kaikunut kuuroille korville kaikki poliitikot ovat ohittaneet puheen olkapäitä kohautellen ja nyt se näkyy missä tilanteessa ollaan onkohan liian myöhäistä?
Eikös täällä ole kuukausikaupalla haukuttu kuinka Yleen ei voi luottaa. Kaikki sen ohjelmat ovat perättömiä ja paskoja, niinhän se meni.
Onhan arvostelu aiheellista,jos ylen toiminta ja ohjelmisto on yksipuolista niinkuin se on sitä eivät vain kaikki huomaa,joilla on putkinäkö ja suppea ajatusmaailma.Yleensä se älähtää kehenkä kalikka kalahtaa sanotaan sananlaskussakin.Esim:liiallisesta maahanmuutosta ja sen seurauksista ei uutisoida eikä ole ohjelmia jostain syystä(poliitikot/yle yhteistyössä ilmeisesti)???
.
Mikä on sinun vaihtoehtosi median seuraamisessa jos Yle ei käy? MTV, iltapäivälehdet vai joku peräti aikuisten ikioma satusivusto MV-paska? Kai sinä jostain seuraat ihan aikuisten oikeasti uutisia ja maailman tapahtumia?
Totuus on hyvin yksinkertainen. Rasistien ongelmana on juuri yksipuolinen näkökanta asiaan. Huomaa helposti sokea Reettakin että heillä on tosiaankin putkinäkö ja erittäin suppea ajatusmaailma. Tiedotusväline joka ymmärtää maahanmuuttajia on huono, tiedotusväline joka on rasistinen on hyvä. Ehkä heistä on muutamalla jotain vielä päässä ja he ymmärtävät ettei se noin mene.
Ne joilla se pää on jumissa ja pahasti, kirjoittavat yleensä facebookin koulutus kohtaan "elämänkoulu". Sieltä ne juorutkin löytyvät MV-paskaan.
Näinhän se käy muutamilla kirjoittajilla,kun ei nähdä edemmäs,kuin kaivolta kotiin on surkuhupaisaa joidenkin ajatusmaailma. Suomen taloudellinen tila on erittäin huono ja omat vanhukset ja vähävaraiset ovat hoivan tarpeessa ja rahaa pitäisi löytyä jostain heillekin,ei voida jatkuvasti elää velalla.Onhan tämä näkösällä nämä leikkaukset ja kaikenlaiset maksujen korotukset kaikki nämä osuu kaikkein vähävaraisimpiin.Kukaan hyväosaisempi ei ole valmis luopumaan mistään tämänhän osoittaa nämä ammattiyhditysneuvottelutkin sanotaan vain,että onhan valtiolla vaaraa,mutta ei ymmärretä että valtiohan olemme me suomalaiset.Ei näin pienellä valtiolla ole varaa syleillä koko maailmaa niinkuin nämä varakkaat yltiösuvakit antavat ymmärtää.Meidän luonnonvaramme ovat rajalliset,jos sitä ei jotkut tule huomanneeksi.Pitäisikö äitimaa repiä täysin tyhjäksi näiden laittomasti maahantulleiden rahoittamiseksi.Siinäpä teille yltiösuvakeille miettimistä.Hädänalaisiahan tietysti pitää auttaa,mutta kun katsoo maahantulijoita niin eivät he suureltaosin ole hätää kärsimässä he ovat turvapaikkaturisteja joita suomi joutuu rahoittamaan.Yleltä kaipaisin rehellisiä kannanottoja myös liialliseen maahanmuuttoon siitä on kysymys.
On aivan turha väittää että Suomen nykytilanne johtuisi pakolaisista. Heillä ei ole mitään tekemistä sen asian kanssa että Suomella on ulkomaanvelkaa jättimäinen määrä. Leikkauksia on nyt pakko tehdä ettei koko maa ajaudu konkurssiin ja EU:n valvontaan kuten Kreikalle kävi. Virheet on tehty vuosikymmeniä aiemmin ja nyt niitä yritetään korjata
Sekin on mielenkiintoista että usein vedetään tähän maahanmuuttokeskusteluun mukaan vanhukset, vanhustenhoito, sotaveteraanit ja köyhät. Vilkaisin tuossa muutaman vuoden vanhoja yleisönosastokeskusteluja eri lehdistä. Tehkää perässä, huomaatte että viisi vuotta sitten valitettiin olan takaa kuinka vanhustenhoito on retuperällä Suomessa, sotaveteraaneista ei huolehdita ja työttömällä ei ole varaa ruokaan.
Yrittääkö joku taho tahallisesti laittaa vastakkainasetteluun suomalaiset köyhät, vanhukset, veteraanit ja maahanmuuttajat? Näköjään yrittävät, mutta eihän se mene fiksuille läpi. Asiat eivät ole olleet kunnossa silloinkaan kun pakolaisia oli minimimäärä Suomessa. Tyhmäkin ymmärtää ettei valtion budjetin rahanjako ole nollasummapeliä jossa toiselle annettu raha on juuri siltä toiselta pois. Se raha voi mennä vaikka suomalaiseen avaruustutkimukseen mikä saataisiin pakolaisilta pois, ei se mene välttämättä toisille köyhille. (karvalakkiesimerkki)
Pakolainen saa kuukaudessa noin 300 euroa käyttörahaa ja sillä hänen on elettävä. Asunto on ilmainen. Tuohon rahaan ei kuulu aterioita eikä mitään muita tukia.
Miksi suomalainen elämäntapapummi valittaa köyhyyttä ja kurjuutta kun hän saa sosiaalitoimistosta 500 euroa kuukaudessa ja asunto on myös ilmainen?
Pakolainen taas elää suomalaisen pummin mielestä leveästi ja mässäilee herkkuja tuolla 300 eurolla kuukaudessa? Huomasitteko pienen ristiriidan?
Ja luuletteko tosiaan että tämä Suomi on ihannemaa johon kaikki haluaa tulla ihan vapaaehtoisesti? Paskat, jäätävää kylmyyttä puolet vuodesta, minimi toimeentulo jolla juuri ja juuri elää ja erittäin rasistinen ilmapiiri mausteena hirvittävän byrokratian kera.
Siinä on tiivistettynä tämä ihannemaa.
keväällä, kun ilmat paranee ja veneet uskalletaan laittaa taas merille, saamme tänä vuonna toiset 30 000, ellei enemmänkin. Rasisteja vituttaa,kun muutaman vuoden sisään saamme pakolaisia pari miljoonaa. Onneksi normisuomalaiset ymmärtävät, että maksamme valkoisen miehen velkaa Afrikalle ja Lähi-Idälle ja on valmis nostamaan verotusta ja pienentämään kulutustaan, että saamme sodan jaloista pelastettua mahdollisimman paljon ihmisiä. Monikulttuurius on rikkaus ja kymmenen vuoden päästä elämme toivottavasti jo siinä tilanteessa, että tummia ihmisiä tulee vastaan kadulla enemmistönä. He ovat valmiita tekemään töitä ja nostamaan Suomen ja koko Euroopan uuteen nousuun. Kuten karjalaiset aikoinaan hädänalaisina tekivät töitä selkä hiessä, että saivat perheensä elätettyä.
Suomalaiset pullamössöt odottaat vain sossusta rahaa, mutta onneksi saamme ahkeria työntekijöitä pikkuhiljaa 30 000 vuosivauhdilla tekemään niitä töitä, mihin ei nykynuoriso viitsi enää alkaa.
Ruotsi ja Saksa ovat tämän jo ymmärtäneet ja rullanneet punaisen maton tulijoiden jalkojen alle ja kummallakin maalla talous menee paremmin, kuin impivaaralaisella, rasistisella Suomella.
Joo, on se kyllä jännä juttu että eniten pakolaisia ovat jo pitkän aikaa (vuosikymmeniä) ottaneet Saksa ja Ruotsi (väkilukuun suhteutettuna) ja niiden talous porskuttaa nousussa eikä loppua näy.
Suomi on koko ajan vuosikymmeniä ottanut minimimäärän pakolaisia ja täällä on vuosisadan lama päällä.
On todella surullista,että ei osata keskustella sivystyneesti ja tasapuolisesti tästä polttavasta maahanmuuttokysymyksestä.Meitä maahanmuuttokriittisiä on sentään suuren suuri osa suomalaisista tutkimuksen mukaan noin 95% joita kutsutaan RASISTEIKSI aivan turhaan tämähän on oiva tapa yrittää tukahduttaa keskustelu,kun ei muuta osaa eikä asioita viitsitä selvittää .Suomihan ei takuulla nouse talouskurimuksesta luku ja kirjoitustaidottomilla maahanmuuttajilla päin vastoin talous kurjistuu entistä enemmän.Näitten 20-60 vuotiaiden matujen kouluttamiseen menee 10-15 vuotta sen jälkeen he ovat sosiialitoimiston elätettävänä,kun he eivät tutkimusten mukaan työllisty taitaa jäädä työhistoria lyhyeksi.Jos ja kun seuraa euroopan muita maita esim: ruotsia sieltä löytyy esimerkkejä on slmmialueita jossa rikollisuus kukoistaa ei sinne uskalla edes poliisitkaan mennä,kuin suurella joukolla.Suomella on omasta takaa noin 400,000 työtöntä asunnottomia ja lepäjonoissa olevia on myös suuri joukko tarvitaanko me todella lisää tänne yhteiskunnan elätettäväksi olevia ihmisiä ON TODELLAKIN VAKAVASTI OTETTAVA KYSYMYS.Ei työllisyys lisäänny matuja lisäämällä siihen tarvitaan työpaikkoja joita suomessa yksinkertaisesti ei vain ole.Irtisanomisia ja lomautuksia sen sijaan tulee harva se päivä.Ne jotka yksisilmäisesti puolustavat liiallista maahanmuutoa ottakoon heitä kotiinsa ja maksakoon omasta pussistaan matujen menot.Onhan se tunnettu asia mitä enemmän on kakulla jakajia sitä vähemmän siitä jokaiselle jää.Ja vielä ketkä näitä ylisuvakkeja ovat heillä on ketunhäntä kainalossa he luulevat saavansa nämä sosiaalitoimiston elätettävät äänestäjikseen,kuten on havaittu ja nämähän on yhteikunnalle kalliita ääniä.
SOKEAT SUVAKIT taluttaa luku, kirjoitustaidottomien ja kieltä osaamattomien MATUJEN AVULLA suomen talouden nousuun.....hohhooooo taitaa nousukiito olla
lyhyt.....hohoooo....
Mitenkähän nämä matut saavavat Suomen kansantalouden nousuun,kun he eivät osaa sanoa edes todellista ikäänsä hohhoijaa.
Ei sitä kansantaloutta nosta sohvalla makaava uunokaan joka on nauttinut sossunrahoja läpi surkean elämänsä.
On se tosiaan vain kumma että Ruotsi ja Saksa nostivat oman taloutensa pakolaisten avulla ylös ja ovat hyvin menestyviä maita.
Tuleeko Suomeen sitten se kaikkein heikoin aines, mene ja tiedä.
Toki mistäpä tuon vielä tietää kun pakolaisia on tähän asti tullut niin vähän. Tutkikoon Suomen herrat miten heidät kotoutetaan paremmin ja saadaan töihin.
joidenkin mielestä niitä sohvallamakaajia suomeen tarvitaan lisää.eikä tarvitse uskoa sokeasti kaikkia valtamedian valheita mitä muualla euroopassa tapahtuu on niitä muitakin tiedonlähteitä,jotka kertovat totuuden.
nuohan kotoutustemppuilut on jo nähty sosiaalitoimiston asiakkaitahan heistä tulee 90%. tai sitten muutatamia matujen tulkkeja.
on tunnettu ja tunnustettu tosiasia,että maahanmuutto on politiikaa jolla jotkut tahot rahastatavat veronmaksajia ja kun yle on poliitikoiden talutusnuorassa he yksisilmäisesti antavat yksipuolista tietoa asiasta,vaikka ovatkin meidän veronmaksajien töissä.
sosiaaliperusteista maahanmuuttoahan tämä on eihän suomi tällätavalla nouse päinvastoin velkaantuu ja kantasuomalaisten olot kurjistuu leikkausten ansiosta,joita on taas luvassa.
ihannointi jatkuu... yle.fi/uutiset/bangladeshilaisjuristi_keksii_tekemista_napapiirilla_tylsistyville_turvapaikanhakijoille/8716353?origin=rss
Yle-Kainuu veti pääutislähetykseen
mamuhyysärin.Hyysärin ammattia ei tietenkään kerrottu.Oli pakolaisneuvoja.
Näin Yle kusettaa jatkuvasti.
Hyvä linja Lapin Radiolla, hienoa!
Kiitämme hienoista ohjelmista ja oikeasta linjastanne!
median suosiossa näyttää olevan ainoastaan ylisuvaitsevaiset hyvin toimeentulevat untuvissa uinailleet keppihevosten kuljettajat,jotka eivät tiedä suomalaisten tosielämästä mitään.on aika kuitenkin ottaa selville,jos viitsii.
tämä tuvapaikkaturismi on kuin kaksiteräinen miekka porvarit haluaa lisää halpatyövoimaa ja vasemmisto/ vihreät taasen lisää pienituloisia äänestäjiä,että repikää sitten siitä.kaikki tämä suomalaisten vähävaraisten selkänahasta.
oikeassa olet tosi on