Minkälainen älykkyys viehättää eniten?

Onko se matemaattiset kyvyt, kielellinen lahjakkuus vaiko laaja yleistieto?


Itse olen kaikissa aika keskiverto (okei, kirjoitin ällät kaikista, paitsi ranskasta ja kemiasta, mutta matikka, historia ja kielet paitsi Ranska ovat aina olleet suosikkejani)
23113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Tahto ja kyky yhdistää se mahdollisuuksiin toteuttaa se.

Nähdä miten maailma tottelee.

Minut hurmattiin sillä syyskesän yönä 2000.

Oli se jumalauta hienoa nähdä kaikki vuosien jälkeen tositoimissa.

Äänestä
  • Vuodesta 2000 on jo aika kauan.

    Äänestä

  • Eli suomeksi: status. Onko tuo sitten älykkyyttä on kyseenalaista.

    Äänestä

Todellisen älykkyyden perusteet on aika erilaiset kouluälykkyyteen verrattuna...

Äänestä
  • Äläpä. Itte en edes muista milloin viimeksi käytin mm. Ranskaa. Sen muistan, että isä veti siitä numerosta raivarit, vaikka pääsin läpi.

    Lisäksi mitä enemmän tietää sitä tyhmempi oikeasti on. Pätee kaikkeen.

    Äänestä

  • Niin todellakin kuulostaa olevan. Ällä.

    Äänestä

Naisia ei kiinnosta älykkäät miehet, ellei älykkyydellä tarkoiteta sosiaalista älykkyyttä, taitoa olla porukan johtohahmo. Muunlainen älykkyys on pikemminkin turn off.

Äänestä
  • ÄLÄ YLEISTÄ!!!!!!!!!!

    Äänestä

  • On se niin yleistä, että voidaan yleistää huoletta. Aina on poikkeuksia, mutta he ovat vähemmistössä.

    Äänestä

  • Haista home, minä rakastun älyyn.

    Äänestä

Sosiaalinen älykkyys. Miksi se tarkoittaisi sitä, että on porukan johtohahmo? Sosiaalisella älyllä saa paljon anteeksi, ja jos on sosiaalisesti aivan kyvytön on peli menetetty. Parisuhteessa ei paljon tee vaikkapa matemaattisella älykkyydellä, mutta ei se mikään turn off ole. Fiksu mies on kiinnostava.

Äänestä
  • En minäkään ymmärrä, miksi pitäisi olla "porukan johtohahmo". Sosiaalinen älykkyys ilman muuta viehättää sekä miehiä, että naisia, se on fakta. Ihminen on sosiaalinen olento.
    Onhan näitä matemaattisesti hyvinkin älykkäitä tyyppejä, jotka ovat käytännön asioissa täysin hoopoja, eiväkä osaa pitää minkäänlaista kontaktia toisiin ihmisiin. Kyllä sellaisen ihmisen matemaattista osaamista kovastikin ihaillaan, mutta ei sellaista kukaan kumppanikseen halua. Täytyyhän kumppanista nyt jonkunlaista seuraakin olla, ei riitä että tämä vain siellä viereisessä huoneessa pohtii kvanttifysiikkaansa, eikä ole kumppaniinsa minkäänlaisessa sosiaalisessa kanssakäymisessä.

    Äänestä

Sellainen älykkyys, jossa ego kestää sen, jos haastan välillä sanomisia.

Äänestä
  • Pieni kiistelyhän on elämän suola. Onko tytöillä mennyt hermo?

    Äänestä

  • Riiiiiiiiiii kirjoitti:

    Pieni kiistelyhän on elämän suola. Onko tytöillä mennyt hermo?

    Ihan vain yleinen huomio ihmisistä, jotka kokevat olevansa asioista hyvin perillä.

    Äänestä

Itellä kun on matikkapuoli ja kielellisyys hallinnassa, niin kyllä se oikeastaan se muunlainen älyllisyys viehättää: sporttitietous ja tekniikka. Mä yleensä itse viehätän älylläni, mutta silti ei viehätä itseä sellainen ihan tollo. Ei siis kelpaa jos vain palvoo mun älyä, pitää jotain olla miehelläkin, jolla pesee mut. Vaikka tokihan enimmäkseen voitan älylläni miehen kuin miehen.

Äänestä

Yleissivistys

Äänestä

Älykkyys itsessään ei viehätä missään muodossa juuri ketään. Naiset tietysti viehättyy esim. älykkäästä lääkärimiehestä mutteivat sen älykkyyden vuoksi vaan sen aseman ja statuksen vuoksi mitä sillä on. Luulen että parisuhdemielessä älykkääksi tiedetty ihminen voi olla jopa hieman pelottava kun se voi helpommin oivaltaa toisen sumuttavan joissain asioissa.

Äänestä
  • Sinulle vissiin ihmissuhteet noin yleensäkin ovat jotain pelejä, joissa mitellään kuka ketäkin pystyy sumuttamaan.

    Äänestä

  • 785 kirjoitti:

    Sinulle vissiin ihmissuhteet noin yleensäkin ovat jotain pelejä, joissa mitellään kuka ketäkin pystyy sumuttamaan.

    ei minulle mutta tiedän useimmille ihmisille olevan, sen verran älykäs olen kuitenkin ja siksi en niihin peleihin lähde.

    Äänestä

Älykkyys ei ole lahjakkuus.
Minua viehättää eniten sosiaalisesti lahjakkaat
Matemaattinen ja spatiaalinen lahjakkuus olis ittellä kiva

Äänestä

Ite olen ammari...

Käytännön älykkyys viehättää naisessa...

Äänestä

Tunneäly ja maalaisjärki. Kyky ja halu oppia ja kehittyä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ällä kirjoitti:

Onko se matemaattiset kyvyt, kielellinen lahjakkuus vaiko laaja yleistieto?


Itse olen kaikissa aika keskiverto (okei, kirjoitin ällät kaikista, paitsi ranskasta ja kemiasta, mutta matikka, historia ja kielet paitsi Ranska ovat aina olleet suosikkejani)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu