vessan rengas

Ootteko kuullu yhestäkään miehestä, joka valittais että se pöntön välirengas on väärässä asennossa?
En minäkään. Mutta auta armias jos se on naisen mielestä väärin.

Ilmeisesto ainoastaan nainen voi olla oikeassa.
Se on sitä naisen logiikkaa.
2198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Muutaman naisen kohdalla huomannut etteivät osaa laskea kantta wc-käyntinsä jälkeen. Hieman rasittava piirre naisessa. Ja kyllä, olen mies.

Äänestä

Monella miehellä onkin vessanrengas leuassa. Toilet seat-parta nääs. Hyi halavattu.

Äänestä

Minäpä kuulin, että jossain prätkäkerholla on äijäwc, josta välirengas nousee autamaattisesti ylös istunnon jälkeen.

Äänestä

Se päällimmäinen kansi pitää olla kiinni, sitä ei oikeastaan kukaan tunnu sukupuolesta riippumatta tajuavan.

Äänestä
  • Jollei sitä kukaan tunnu tajuavan, niin oletko varma että sen ylipäätään pitää olla kiinni?

    Äänestä

  • hmmmmmmm kirjoitti:

    Jollei sitä kukaan tunnu tajuavan, niin oletko varma että sen ylipäätään pitää olla kiinni?

    Onko merkitystä sillä, onko vessassa valot päällä tai että onko joku siellä?

    Äänestä

  • hmmmmmmm kirjoitti:

    Jollei sitä kukaan tunnu tajuavan, niin oletko varma että sen ylipäätään pitää olla kiinni?

    Kyllä olen.

    Äänestä

Auta armias jos kansi sulkeutuu itsestään liian aikaisin

Äänestä

Kai tuo liittyy jotenkin nykypäivän "hyi bakteereita" ylihygienia antibakteriahysteriaan. Jezus mikä sanahirviö, mutta tiedätte mitä tarkoitan... Bakteereita on meidän jokaisen elimistö täynnä, ja parempi niin!

Äänestä
  • Itse pidän vc-kannen alhaalla siitä syystä, ettei sinne vahingossa tipu mitään sellaista, mikä ei sinne kuulu (esim puhelin).

    Äänestä

  • 785 kirjoitti:

    Itse pidän vc-kannen alhaalla siitä syystä, ettei sinne vahingossa tipu mitään sellaista, mikä ei sinne kuulu (esim puhelin).

    Tai kissa. Sellaistakin on sattunut kun ne höntit tykkää välillä juoda pöntöstä.

    Äänestä

  • 785 kirjoitti:

    Itse pidän vc-kannen alhaalla siitä syystä, ettei sinne vahingossa tipu mitään sellaista, mikä ei sinne kuulu (esim puhelin).

    Jep. Itse ainakin olen sellainen rähmäräpylä, että sinne pönttöön putoaisi muuten kaikki pesukonetta pienempi, jota ei ole pultattu lattiaan / seinään kiinni. :D. No ei sentään. Mutta puhelin on kerran sinne mennyt, ja erään kerran naisväen kiharrin.

    Äänestä

Vessan kansi pitää olla kiinni silloin kun sitä ei käytetä, ja myöskin huuhdellessa. Moni ei tätä muista sukupuoleen katsomatta. Siihen on ihan perusteetkin.

1) Eli ensinnäkin sinne pyttyyn on silloin vaikeampi pudottaa vahingossa tavaraa.

2) Ja toisekseen avoimen vessanpytyn huuhtelu lisää ulostebakteerien määrää pytyn lähiympäristössä/ wc tiloissa. Siitä onko sillä nyt käytännössä terveille ihmisille merkitystä, en tiedä, mutta on ihan tutkittu juttu.

Eli laittakaa se kansi kiinni aina kun ette käytä. Silloin jokainen saa määritellä itselleen sopivan käyttöasetuksen ihan itse. :D

Äänestä
  • Huuhdeltaessa tapahtuu sama ilmiö kuin vesiputouksessa, eli osa vedestä höyrystyy. Joten kannen alla tapahtuva huuhtelu jättää ppönttöön hennon sumun, minkä seuraava saa kasvoilleen. Siksi suositellaan, että huuhtelu kansi auki, pestään kädet ja suljetaan kansi pyyhepaperin avulla.

    Äänestä

  • Minä pesen samalla kädet pytyn huuhteluvedessä, nopeaa ja käytännöllistä :)

    Äänestä

  • veeceerunoilija kirjoitti:

    Huuhdeltaessa tapahtuu sama ilmiö kuin vesiputouksessa, eli osa vedestä höyrystyy. Joten kannen alla tapahtuva huuhtelu jättää ppönttöön hennon sumun, minkä seuraava saa kasvoilleen. Siksi suositellaan, että huuhtelu kansi auki, pestään kädet ja suljetaan kansi pyyhepaperin avulla.

    Ei järkeä tässä. Sumu ei kauaa leiju pöntössä. Ja jos kansi on auki huuhtelun ajan, niin silloin se sumu leviää joka tapauksessa koko kylppäriin. Normaalitilanteessa ei ole merkitystä, mutta esim. ripulihommissa tuossa saattaa säästää kumppanin samalta vaivalta.

    http://www.hs.fi/hyvinvointi/a1305938156266

    Eli kansi kiinni, huuhtelu ja sitten huolellinen käsipesu. Ei tarvitse kikkailla erikseen minkään paperinkaan kanssa.

    Äänestä

  • Kannattaa pyyhkiä wc-istuin, siis se renkula millä istutaan, huuhtelun jälkeen wc-paperilla, näin ei tule pakteereja takapuoleen kun istuu seuraavan kerran.

    Äänestä

Jos pytyn huuhtelee kansi kiinni, kaikki se paskavesi roiskuu pytyn kannen sisäpuolelle. Seuraava käyttäjä paskalla istuessaan nojaa kannen sisäreunaan ja tahrii selkänsä paskaan.

Äänestä
  • Siihen kanteen ei varmaan kannata nojata? :D

    Äänestä

Ulkohuussissa, riu'ulla eikä kyykkypaskalla ei ole tuollaisia huuhteluongelmia.
Kansakoulussa ei ollut pytyissä kansia eikä renkaita mutta kusiränni oli yhdellä seinällä.

Äänestä
  • No jo on ollut koulu kun on opetettu seinille kuseksimaan...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


topponen kirjoitti:

Ootteko kuullu yhestäkään miehestä, joka valittais että se pöntön välirengas on väärässä asennossa?
En minäkään. Mutta auta armias jos se on naisen mielestä väärin.

Ilmeisesto ainoastaan nainen voi olla oikeassa.
Se on sitä naisen logiikkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu